10 tipů na sociální kavárny, kde si skvěle pochutnáte, a ještě si odnesete lepší karmu

Inspirace

inspirace sociální kavárna

Podle neoficiálních odhadů žije v České republice asi 1 200 000 občanů se zdravotním postižením. Většinou je ale bohužel pro tyto osoby normální práce jen snem. Proto nadešel čas pro dobré skutky. V magazínu Spirit máme obrovskou radost, že neustále vznikají nové a nové podniky, které v těchto lidech spatřují potenciální šikovné zaměstnance. Proto vám v tomto článku představíme hned deset zajímavých sociálních podniků, kaváren a restaurací, kde si skvěle pochutnáte a které ještě navíc svou návštěvou podpoříte.

Je to paradox. Na jedné straně stojí firmy, které neustále hlásí, že mají málo pracovních sil, a na straně druhé stojí lidé s handicapem, kteří si práci hledají jen těžko. Přitom jsou ale velice motivovaní, šikovní a pracují se zápalem. Samozřejmě ale nemluvím o všech firmách. Dnes už naštěstí existuje celá řada podniků, ve kterých se se znevýhodněnými osobami potkáte a mnohdy jsou zde i v převaze. Pojďte objevit ty nejzajímavější kavárny a restaurace z celé České republiky, kde obsluhují pouze handicapovaní.

Café AdAstra – Praha 2

V kavárně Café AdAstra na vás čeká nevšední gurmánská cesta s milým překvapením na jejím konci. Najdete zde dobré jídlo – denní menu i večerní nabídku, lahodné dorty či zákusky. Zdejší menu můžete doplnit kvalitním vínem z francouzských nebo italských sklepů, tradičním pivem, anebo domácí limonádou. Pro některá vína si sami jezdí až do Alsaska. Svoji gurmánskou cestu můžete okořenit také výbornou kávou. Pokud hledáte jiné povzbuzení, tak v letních měsících jsou zde pro vás nachystány svěží koktejly a v zimních naopak voňavé čaje, svařená vína či horké domácí punče.

Na konci cesty pak čeká slíbené milé překvapení. Svojí návštěvou totiž pomůžete zaměstnat někoho, kdo má handicap a jinde obtížně hledá práci. Nic vás to nestojí, a přitom dobrý skutek je na světě. Kavárnu Café AdAstra provozuje obecně prospěšná společnost Zajíček na koni a pracují zde lidé s fyzickým, mentálním či socio-kulturním handicapem, kteří nemají uplatnění na běžném trhu práce a většinou své místo nemohou najít ani v chráněných pracovištích.

Kavárna Bílá vrána – Praha 1

Kavárna Bílá vrána je dalším sociálním podnikem, jehož návštěvou podpoříte znevýhodněné osoby. Hlavním cílem této kavárničky je přínos sociální, nikoliv ekonomický. Pracují zde lidé s mentálním postižením, které jejich práce velmi těší a pomáhá jim žít život co nejpodobnější životu jejich vrstevníků. Bílá vrána ovšem není tréninkovou kavárnou. Zaměstnanci dostávají normálně plat, což jim zlepšuje kvalitu života.

Tým Bílé vrány tvoří sedm lidí s postižením a sedm bez postižení. Kavárna se nachází v centru Prahy a nabízí nekuřácké prostředí, Wi-Fi zdarma, velký dětský koutek a vybavenou místnost pro školení a konference. Vaří a pečou zde zásadně z čerstvých surovin bez použití chemických dochucovadel. Nabízí domácí speciality, výbornou kávu, dorty a spoustu dalších dobrot. Navíc poskytují i cateringové služby.

Kavárnu Bílá Vrána provozuje POHODA – společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s.

Tichá kavárna – Praha 8

Tichá kavárna je první pražskou kavárnou s neslyšící obsluhou. Můžete se zde setkat s oběma světy – slyšících i neslyšících. Kavárna představuje prostor, kde mohou neslyšící pracovat a ukázat svému okolí, že i v tak náročném oboru, jakým je pohostinství, se mohou dobře uplatnit. Neslyšící zde pracují nejen jako číšníci, ale také jako kuchaři. Kavárna slouží rovněž jako tréninkové prostředí a nabízí podporu studentům a absolventům odborných škol pro jejich profesní začátky. Pravidelně se zde pořádají výstavy, koncerty a jiné kulturní a vzdělávací akce.

Neslyšící si zde mohou objednat ve znakovém jazyce, potkat se s přáteli a vychutnat si šálek dobré kávy. Slyšící veřejnosti zas kavárna nabízí útočiště před hlučným světem a přibližuje jim život neslyšících, jejich kulturu a znakový jazyk. Nahlédnutí do světa neslyšících přináší nové zkušenosti a zážitky.

GULE food truck – Praha

GULE food truck je dalším sociálním podnikem vytvářejícím pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Jejich hlavními produkty jsou čerstvě připravované mini koblížky nabízené v různých variantách náplní, posypů a polev. Mezi další sortiment patří výběrová káva ze severočeské pražírny Nordbeans a sezónní nápoje. GULE food truck chce poukázat na skutečnost, že i člověk s handicapem je schopen kvalitního pracovního výkonu, není třeba mu vytvářet speciální pracovní podmínky a neustále na jeho činnost dohlížet. GULE food truck můžete aktuálně potkat na nejrůznějších open air festivalech.

Kavárna Anděl – Brno

Zrušit bariéry mezi lidmi s mentálním postižením a lidmi mentálně zdravými chce také brněnská Kavárna Anděl. Kavárna je tréninkovým pracovištěm pro handicapované, kterým se tak otevírá prostor pro pracovní terapii, jenž má za cíl zvýšit schopnost jejich uplatnění na trhu práce a usnadnit jim začleňování do většinové společnosti.

Už u vchodu do brněnské kavárny Anděl na návštěvníky dýchne vlídná atmosféra, kterou je celá místnost prostoupena. Za tónů příjemné hudby si tam každé všední odpoledne lze vybrat ze široké nabídky káv, čajů, studených nápojů i pochutin, to vše za příznivé ceny. Nápoje připravují a s úsměvem návštěvníkům nosí mentálně postižení. K poklidnému rozjímání nad šálkem dobré kávy zve Anděl vždy od pondělí do pátku od 14:00 až do 1:00.

Café Práh – Brno

V Brně najdete také druhou, velice oblíbenou kavárničku zaměřenou na trénink pracovních dovedností u handicapovaných osob Café Práh. Jde o tréninkovou kavárnu, kterou provozuje Práh jižní Morava, z. ú., kde obsluhují lidé s duševním onemocněním. Je určena především pro dospělé lidi s duševním onemocněním, kteří jsou motivováni vrátit se do běžného zaměstnání nebo do školy. Najdete zde výběr z velmi bohatého nápojového lístku a možnost příjemného, ničím nerušeného posezení v nekuřáckých prostorách.

Láry Fáry – Náchod

Kavárna Láry Fáry je příjemný podnik v Náchodě (druhou pobočku pak najdete v Rychnově nad Kněžnou), kde vás obslouží osoby s mentálním postižením a duševním onemocněním. Posláním kavárny Láry Fáry je podpořit samostatnost, soběstačnost a začlenění do společnosti handicapovaným osobám. A kde se, mimo jiné, vaří výborná káva. V prostorách kavárny je k dispozici i dětský koutek, přebalovací pult a v jarních a letních měsících také zahrádka, kde můžete zaparkovat kočárek se spícím dítkem.

Kavárnu provozuje nezisková organizace Pferda, která má kromě tréninkových kaváren na svědomí i další projekty: pekárnu, tréninkovou pekárnu a úklidovou firmu.

Mléčný bar Naproti – Ostrava

Pokud jste z Ostravy, určitě vám neunikl sociální podnik Mléčný bar Naproti. V centru Ostravy, naproti kostelu sv. Václava, jej najdete už od roku 2012. Jeho otevření předcházela vzpomínka na chuť mléčných koktejlů z dětství a přesvědčení, že handicap není překážkou k práci.

V bezbariérové provozovně s letní zahrádkou, dětským koutkem a neotřelou obsluhou připravují výbornou kávu a jídlo v otevřené kuchyni ze surovin od místních dodavatelů. K různým příležitostem nabízí také cateringové služby. V mléčném baru poskytují praxi osobám se zdravotním postižením, které jsou dlouhodobě v evidenci úřadu práce.

Mental Café – Moravskoslezský kraj

Pojízdná kavárna Mental Café úspěšně působí už několik let v Moravskoslezském kraji. Kavárna zaměstnává osoby s mentálním a tělesným postižením. Tento sociální podnik provozuje Kulturní Ostrava z. s., jehož primárním úspěchem je založení multižánrového centra Cooltour. V současné době kavárna zaměstnává dvanáct osob s lehčím stupněm postižení. Každý obsluhující musí projít výběrovým řízením, ve kterém se klade důraz na jeho komunikační schopnosti, sociální dovednosti a finanční gramotnost.

Café Restaurant Kačaba – Plzeň

Café Restaurant Kačaba funguje v Plzni už od roku 2005. V současnosti zaměstnává třicet lidí se zdravotním znevýhodněním. Nabízí snídaně, obědy, večeře, minutky, vše s využitím regionálních potravin. Také zde najdete příjemné posezení u kvalitní kávy, poklidnou atmosféru a dobrý pocit.

Nechte se obsloužit od handicapovaných. Jde jim to! Nebojte se vyzkoušet něco jiného, tak trochu milého, a navštivte jeden z výše uvedených podniků. Pomůžete tak dobré věci, a navíc si i pochutnáte! A věřte mi, že není jednoduššího dobrého skutku.

Natálie Markovská, 13. 07. 2019