12 podniků, kde se dobře najíst a zároveň si zlepšit karmu

Inspirace

Café AdAstra Café Martin - Karlín Café Na půl cesty Café práh dobro inspirace Jídelna Kuchařek bez domova Kafé Afrika Kavárna Dismas Kavárna U Žambocha Mlsná kavka Naše kavárna Sociální bistro Střecha Tichá kavárna trendy

Sociální podniky v gastronomii mají nejrůznější podoby, jak v rámci jejich nabídky, tak i v tom, komu a jakým způsobem pomáhají. O tom, jak takové podniky fungují, jste si mohli přečíst už tady, nyní jsme vybrali dvanáct míst, o kterých byste rozhodně měli vědět.

Jídelna Kuchařek bez domova

Na pražském Andělu loni otevřela originální jídelna s nabídkou veganského jídla. Jídelna Kuchařek bez domova chce jednak nabídnout cenově dostupné a zdravé jídlo pro širokou veřejnost, zároveň ale také pomoci ženám bez domova, které tady pokrmy připravují nebo prodávají. Skočit sem můžete na polední menu, ale i sladké nebo slané dobroty přes den. Kuchařky bez domova ale najdete i na různých venkovních akcích s jejich stánkem, umí připravit i catering. Jídelnu provozuje nezisková organizace Jako doma.

Sociální bistro Střecha

Čerstvým nováčkem mezi sociálními podniky je bistro Střecha. To otevřelo začátkem letošního roku a stejně jako u Kuchařek bez domova i tady nabízejí cenově dostupnou veganskou kuchyni. Pracovní příležitost tady dostávají lidé bez domova nebo ti, kteří jsou po výkonu trestu. Zajištění zaměstnání a prevence recidivy kriminální činnosti byly právě hlavními důvody k založení bistra. I sem si můžete skočit na polední menu, sladký dort nebo stálé menu v odpoledních a večerních hodinách.

Café Na půl cesty

Organizace Green Doors pomáhá lidem s duševním onemocněním, zejména schizofrenií, a zároveň po Praze provozuje trojici podniků, kde těmto lidem pomáhají s tréninkem jejich pracovních dovedností. Jedním z nich je i Café Na půl cesty, kde si můžete vybrat z bohaté nabídky jídla i pití, které doplňuje ještě kulturní program. Podnik je častou zastávkou cyklistů, často sem vyráží i rodiny s dětmi, které si můžou hrát v přilehlém parku. Zaměstnanci s duševním onemocněním jsou tady připravováni na výkon klasické práce a často odtud pokračují do sesterské restaurace Mlsná kavka. Ale o té už níže.

Mlsná kavka

Jak už bylo řečeno, i Mlská kavka patří mezi podniky spadající pod neziskovku Green Doors. Od Café Na půl cesty se liší nejen nabídkou, ale také zahrnutím zaměstnanců do provozu. Pracovní vytížení nemocných je tady totiž téměř srovnatelné s běžným zaměstnáním. V Mlsné kavce je menu postavené na vegetariánské nabídce s cílem ukázat i nevegetariánům, že bezmasá kuchyně může být stejně pestrá a bohatá, jako ta klasická.

Café Martin – Karlín

V karlínském Café Martin obslouží hosty i lidé se zdravotním postižením, o které se stará organizace Centrum MARTIN. Pomocí pracovní terapie tady zvyšují kompetence znevýhodněných osob, které tak získávají sebevědomí, upevňují si pracovní návyky nebo trénují komunikaci se zákazníkem. V kavárně si hosté můžou dát třeba kávu a sladký dezert nebo vyrazit za aktuální výstavou.

Café AdAstra

Kousek od pražské Náplavky najdete další podnik zaměstnávající znevýhodněné, a to Café AdAstra. Stojí za ním organizace Zajíček na koni, která pomáhá dětem ze znevýhodněných skupin s tělesnými, mentálními i sociokulturními hendikepy, zároveň dětmi myslí i dospělé s duší dítěte. Samotný koncept Café AdAstra se inspiruje Francií, a na menu tak najdete francouzská vína doplněná o české pivo, kávu, ale i široký výběr jídel, včetně polední nabídky, která se každý den mění, a samozřejmě i dezerty. V prostorách podniku se pak pravidelně nejrůznější akce, například autorská čtení.

Kavárna Dismas

Kavárna bez předsudků. Tak se charakterizuje další sociální podnik sídlící hned u zastávky Bílá Labuť na Praze 1. Za její správou stojí stejnojmenná neziskovka, která pomáhá lidem s kriminální minulostí a mladým lidem do 26 let, kteří opustili školská zařízení pro výkon ústavní péče, začlenit se zpátky do společnosti. Hosté Dismasu si tady pak můžou vychutnat šálek kvalitní kávy, čokolády nebo čaje, nechybí ale ani sladké nebo slané dobroty.

Café Práh

Dalším dobropodnikem je brněnské Café Práh. Jde o tréninkovou kavárnu pro lidi s duševním onemocněním, již provozuje ústav Práh jižní Morava. Kavárna je určena především pro ty, kteří jsou motivováni k návratu zase zpátky do běžného zaměstnání nebo do školy. Hosté tady můžou využít speciálně vyhrazeného prostoru pro pracovní setkávání nebo nakoupit výrobky z chráněných dílen. I tady tvoří důležitou součást provozu výstavy, autorská čtení, koncerty a další kulturní a společenský program.

Naše kavárna

Další v pořadí je Naše kavárna, která je sociálním projektem spolku Lékořice. Vzhledem ke své lokalitě v areálu Thomayerovy nemocnice, kavárna zaměstnává rodiče a další příbuzné těžce nemocných a dlouhodobě hospitalizovaných pacientů, ale také osoby, které samy prošly léčbou nebo ty s mentálním či zdravotním postižením. Na menu si pak vyberete kávu, širokou selekci čajů, domácí limči a slané i sladké dobroty. Ani tady nechybí prostor pro pořádání otevřených nebo soukromých akcí.

Tichá kavárna

První pražskou kavárnu s neslyšící obsluhou najdete od roku 2011 na Praze 8 pod názvem Tichá kavárna. V jejím prostoru se setkávají jak neslyšící, tak i slyšící, kteří si sem přicházejí užít zdejší klid. Kromě toho si hosté můžou vybrat z kávové i čajové nabídky, nealko a ovocné mošty, pivo, víno i něco ostřejšího. K jídlu jsou pak na menu palačinky z pohankové mouky a dezerty. Tichá kavárna navíc pravidelně aktualizuje bohatý kulturní program plný koncertů, výstav nebo třeba přednášek.

Kavárna U Žambocha

Dalším podnikem, který zaměstnává neslyšící, je brněnská Kavárna U Žambocha. Zdejší obsluha komunikuje ve znakovém jazyce, ale zároveň i mluveným slovem, odezíráním nebo písemně. Objednat si tady pak můžete kávu, palačinky, domácí zákusky nebo klidně i víno či pivo. Kavárna je vybavená iPady, které můžou hosté volně používat a připojit se k internetu.

Kafé Afrika

Se zcela odlišným konceptem přichází Kafé Afrika, které vede obecně prospěšná společnost Humanitas Afrika s cílem vytvářet pracovní místa pro migranty a azylanty z afrických zemí. Kavárna sídlí v centru Prahy nedaleko Galerie Mánes. Kromě toho tady ale budete moct i ochutnat typické africké chutě, jde totiž o jedinou africkou restauraci v Praze s tradiční kuchyní i interiérem.

Karolína Hejlová, 20. 04. 2018