13 nově otevřených podniků – květnová edice

Inspirace

Asie Nově otevřené podniky

Letní sezona je v plném proudu a s ní i ideální čas vyrazit ven na lehký oběd, příjemnou večeři nebo prostě jenom na drink. Zkusit můžete jeden z nových podniků, které vyrostly nejen po Praze, ale také třeba v Hradci Králové nebo v Českém Krumlově.

Kavárny, restaurace i bistra nebo třeba populární kombinace propojení gastronomie s cyklistikou. V květnových nováčcích zkrátka nechybí nic a svého favorita si snadno najde každý. Radost budou mít ale hlavně fanoušci asijské kuchyně a popíjení na venkovních zahrádkách.

Cà phê

Jarní novinka z pražských Holešovic kombinuje dvě velmi oblíbené části gastronomie – vietnamskou kuchyni s výběrovou kávou. Kuchyně bistra Cà phê jetradiční vietnamská: od snídaní, kdy se tady podává například polévka Pho, která je ve Vietnamu běžným ranním pokrmem, přes obědy, kdy si můžete vybrat ze dvou “meníčkových” jídel typických pro vietnamský street food, až po výběr z klasik, jako je Bun Bo Nam Bo, závitky nebo salát, které jsou na výběr po celý den. Část vietnamského bistra pak doplňuje ještě kavárna s výběrovou kávou a sladkými dezerty, to všechno zabalené v povedeném, barevném interiéru.

Adresa: U Průhonu 9, Praha 7

Kavárna Rovník

Další novinku jsme objevili v Hradci Králové, kde otevřela cestovatelská kavárna Rovník. Ta si dává jednoduchý cíl: umožnit svým hostům ochutnat rovník přímo v centru města. Kávu si tady proto můžete dát jednak klasicky na bázi espressa, ale stejně tak světové speciality, jako je káva alžírská, vietnamská, arabská, marocká nebo třeba masaiská energetická s pomerančovým džusem a pepřem. Krom nealkoholického pití tady ale nechybí ani víno, pivo nebo míchané drinky.

Adresa: Švehlova 633, Hradec Králové

Výčep na stojáka Anglická

Další brněnský koncept, který se rozšířilza hranice moravské metropole i do Prahy, je oblíbenýpivní bar Výčep na stojáka. V hlavním městě se usídlil na Vinohradech v ulici Anglická a i tady nabízejí klasická česká piva malo a mini pivovarů, ležáky, speciály, světlá i tmavá piva, lehká i silná. K tomu nesmí pak chybět ani klasické pivní dobroty, třeba nakládaný hermelín, dršťková a gulášová polévka, pikantní domácí utopenec, tatarák nebo vepřové koleno a žebra. Ve všední dny pak stálou nabídku doplňuje ještě polední menu s polévkou a hlavním chodem.

Adresa: Anglická 24, Praha 2

Bikeclinic Café

Káva a cyklistikaje čím dál tím oblíbenější kombinace, která pro mnohé spojuje dvě velmi příjemné aktivity, jež se skvěle doplňují. Cyklistický klub Bikeclinic Cafév pražské Libuši staví svůj koncept právě na vášni pro cyklistiku, komunitní život a zdravý životní styl. Kromě výběrové kávy, limonád, džusů, smoothie, čepované plzně nebo třeba prosecca sem můžete vyrazit i na snídaně a hlavní jídla v podobě salátů, lehkých polévek nebo těstovin. Kavárenskou část pak doplňuje cyklistická prodejna, půjčovna a servis kol. V Bikeclinic navíc pořádají i cyklo tréninky.

Adresa: K Vrtilce 317, Praha Libuš

Le Caveu pekárna

Pečivo z bistra Le Caveu na náměstí Jiřího z Poděbrad si během fungování podniku vybudovalo velkou základnu fanoušků, a tak majitelé v květnu otevřeli sesterskou pekárnu v Krymské ulici. Sem si můžou hosté skočit pro klasické francouzské bagety, ale také kváskové, rajčatové nebo s žitnou moukou, různé druhy chlebů, ale i croissanty, čokorolky nebo sladké koláče. Veškeré pečivo se připravuje na místěa peče se v průběhu celého dne, takže není problém si ho odnést domu klidně ještě i teplé. Do budoucna je pak v plánu sortiment rozšířit ještě i o prodej kávy a sendvičů s sebou.

Adresa: Krymská 27, Praha 10

Jemný bistro

Další novinkou je bistro z pražských Modřan. Právě tady v minulých týdnech otevřelo Jemný bistro, které staví na jednoduché, ale kvalitní nabídce inspirované španělskou kuchyní. Přes obědy tady podávají polední menu s jedním hlavním jídlem, jiné ve večerní nabídce a k tomu výběr tapas a dezert dne. Samozřejmostí je pak i káva, víno nebo čepované pivo.

Adresa: Sofijské náměstí 3, Praha

Bistro Leon

Mezi nově otevřenými podniky samozřejmě nesmí chybět ani zástupce z Karlína. Prvním ze zdejších novinek je bistro Leon, které se zaměřuje na plněné bagely. Tohle kulaté pečivo s dírou uprostřed zde kombinují s masem, připravují vegetariánské verze i sladké kousky. Objednat si je můžete i v rámci menu s polévkounebo zkusit zdejší saláty. Od rána se tady také podávají snídaně a v průběhu celého dne jsou v nabídce domácí koláče a dezerty.

Adresa: Sokolovská 21, Praha 8

Bento café & bistro

V prostorách bývalé kavárny Oh la la v Holešovicích nově otevřela další asijská novinka, kavárna a bistro Bento. Den tady můžete odstartovat už kávou a snídaní například v podobě fruit bowl s domácím jogurtem nebo jeho kokosovou alternativou. Přes den jsou pak na menu favoriti asijské kuchyně jako je curry, ramen, bun bo, bun nem nebo závitky s domácím arašídovým dipem.

Adresa: Komunardů 13, Praha 7

Holé kafe

Květen byl měsíc pražských Holešovic, a tak i tenhle nováček je právě odtud. Holé kafe je útulná kavárna s interiérem v urbanistickém stylu. Na menu tady najdete italskou kávu od espressa přes cappuccino až po americano, ale taky třeba ledový drip přes plátek pomeranče. Ke kávě pak nesmí chybět ani sladké dezerty, zkusit tady můžete například domácí donuty.

Adresa: Poupětova 14, Praha 7

Restaurant Smetana

V centru Prahy vyrostl nový fine dining, jehož cílem je se od ostatních odlišit nejen nabídkou, ale také cenovou dostupností a většími porcemi na talíři. Restaurant Smetana na Smetanově nábřeží se zaměřuje na tradiční českou kuchyni v moderním pojetí s využíváním sezonních surovin. Šéfkuchař Martin Černý v restauraci připravuje nové menu každé dva měsíce, denně ale na menu najdete i aktuální nabídku. Posedět tady navíc můžete i na jedné ze dvou zahrádek, jedna je před restaurací, druhá se nachází na nádvoří Pachtova paláce.

Adresa: Karoliny Světlé 34, Praha 1

Point

V centru Prahy na Starém Městě najdete dalšího čerstvého nováčka, který ve svém konceptu kombinuje kavárnu, bar a galerii. Point gallery nabízí jednak výběrovou kávu s domácími sladkostmi, jednak i něco k zakousnutí, třeba čerstvé asijské závitky nebo burgery. Z barové části konceptu pak nesmí chybět míchané drinky, víno nebo pivo z Únětic, které si tady můžete v létě vychutnat na venkovní zahrádce na dvoře Betlémské kaple. Pravidelně se tady také konají nejrůznější akce, například tematické večery Point selects s hudbou, které se zaměřují na ochutnávku konkrétního druhu alkoholu, například vodky nebo tequily.

Adresa: Betlémské náměstí 5a, Praha 1

Hong Kong Karlín

Dalším karlínským nováčkem je restaurace, která svoje hosty vezme do Asie, tedy alespoň jejich chuťové pohárky. Restaurace Hong Kong je takový malý kousek nové Asie v Karlíně, kam můžete vyrazit za typickou gastronomií od rána až do večera. Menu tedy začíná už snídaněmi, například v kokosu podávaný chia pudink nebo tradiční Hongkong style French Toust, ale i zdejší vejce Benedikt. Z hlavního menu pak můžete vyzkoušet například kantonskou kachnu, bůček, nudlové polévky, saláty, jídla z wok a další.

Adresa: Thámova 7, Praha 8

Drunken coffee

Za poslední novinkou na seznamu se podíváme do Českého Krumlova. Tam totiž otevřela kavárna Drunken coffee, za kterou stojí parta kamarádů s oblibou dobré kávy a kvalitního alkoholu. Výběrovou kávu tady připravují od jihočeského pražiče, a kdo přijde pro kafe s sebou s vlastním kelímkem, dostane 30% slevu. Kromě toho je v nabídce i pivo z minipivovaru Beeranek a výběrové rumy, whisky nebo třeba giny. Pro mlsné návštěvníky tady pak chystají každý den čerstvé dortíky, zákusky, sendviče a samozřejmostí jsou i domácí limonády.

Adresa: Dlouhá 95, Český Krumlov

Karolína Hejlová, 31. 05. 2018