24 hodin: Amsterdam

Inspirace

Amsterdam bar bistro cocktails gastronomie kavárna restaurace

Amsterdam. Hlavní město Nizozemska je zároveň největším městem v zemi a také finančním a kulturním centrem. Kromě galerií zde najdete i dvě světové památky UNESCO: amsterdamské kanály ze 17. století a historickou obrannou linii Amsterdamu. Nás však kromě památek bude již tradičně zajímat, kde se dobře najíst a napít.

Co v Amsterdamu ochutnat a co je typicky nizozemské? Začneme asi nejznámějším nizozemským pečivem, kterým jsou vafle. Máme na mysli ty se sladkým sirupem uprostřed. Další místní specialitou jsou krokety – originální „dutch croquettes“ jsou vyrobené z hovězího nebo telecího masa. Dnes najdete mnoho variací na tuto klasiku včetně kroket vegetariánských, s příchutí guláše, krevet nebo kuřecího satay. Také na hranolky narazíte na každém rohu, jejich verze nese většinou označení Friet, Frites, Patat nebo Vlaamse frieten. Nejtypičtější toping, který si na jejich hranolky můžete dát, je majonéza, čerstvá cibule a arašídová omáčka. Tuto kombinaci si objednáte si to jako „patatje oorlog“. Mezi další typické dobroty patří třeba lékořicové bonbony, sýry nebo uzeniny. A z nápojů nesmíme zapomenout na lokální piva.

9:00 Snídaně

Jaký by to byl den bez pořádné snídaně? I dnes jí začneme a představíme si místa, která vás posilní na celé dopoledne. Kavárna Bakers & Roasters nabízí kromě kvalitní kávy také velký výběr snídaní. Ať už jste fanoušek vajíček na všechny způsoby, avokáda, palačinek nebo domácích dortů, určitě budete spokojeni. Co vás potěší, je, že mají v Amsterdamu dvě pobočky. Druhým místem je podnik Omelegg v centru města. Jak už název napovídá, tohle místo je to pravé pro milovníky omelety. Zdejší omelety jsou vyhlášené široko daleko a tento podnik už má také dvě pobočky.

Adresa:
Bakers & Roasters: Kadijksplein 16, 1018 AC Amsterdam
Omelegg: Ferdinand Bolstraat 143

11:00 Dopolední káva

Po skvělé snídani se společně projdeme na dobrou kávu. Přesně takovou najdete v kavárně Bocca, která má i vlastní pražírnu. Očekávat můžete kvalitně připravené kávové nápoje. Také můžete ochutnat jejich domácí chleby s pomazánkami. Další alternativou, kde si dát výtečnou kávu, je vyhlášený podnik Back to Black.

Adresa:
Bocca: Kerkstraat 96HS, 1017 GP Amsterdam, Nizozemsko
Back to Black: Weteringstraat 48, 1017 SP Amsterdam

13:00 Krokety a hranolky

Stejně jako v Londýně nemůžete vynechat fish & chips, v Amsterdamu se neobejdete bez vyhlášených kroket a hranolků. Kam si na ně zajít? Podnik Kessensvám nabídne nejen skvělé krokety a další místní speciality, ale také lehčí, moderně připravené pokrmy. Vyhlášená je také jejich káva. Dalším skvělým místem je gastronomický koncept Hannekes Boom. Skvělé venkovní posezení přímo u vody a velký výběr místních specialit, včetně skvělých kroket nebo vyhlášených bitterballen. V podniku panuje příjemná a uvolněná atmosféra a oblíbené jsou zde večerní akce a party. Hranolkové království najdete třeba v podniku Vlaams Friteshuis Vleminckx. Netřeba dodávat, že míst s hranolky potkáte při vašich toulkách opravdu hodně.

Adresa:
Kessens: Rozengracht 24, 1016 NC Amsterdam
Hannekes Boom: Dijksgracht 4, Amsterdam
Vlaams Friteshuis Vleminckx: Voetboogstraat 33, 1012 XK Amsterdam

15:00 Odpolední dezert

Odpoledním dezertem nemůže být nic jiného, než proslulé nizozemské vafle, to je jasné. Doporučujeme navštívit cukrárnu Metropolitan, která nabízí skvělé vafle s různými polevami, ovocem, čokoládou, lentilkami… Prostě se vším možným, na co si jen vzpomenete. V nabídce mají velké množství dalších nizozemských sladkých dobrot a domácí zmrzlinu. Vše si pečou a připravují sami.

Adresa:
Metropolitan: Warmoesstraat 135, 1012 JB Amsterdam

17:00 Zastávka na pivo

Před večeří jsme vám naplánovali ještě jednu zastávku, a to na místní pivo. Ideální pivní aperitiv vám nabídne pivotéka Brouwerij ‚t IJ s minipivovarem a s výběrem místních i zahraničních piv. Pokud toho chcete ochutnat více, ale bojíte se, abyste na večeři vůbec došli, vyzkoušejte jejich degustační prkénka. Podnik nabízí také výběr místních sýrů a dalších dobrot k pivu.

Adresa:
Brouwerij ‚t IJ: Funenkade 7, 1018 AL Amsterdam

19:00 Večeře

Amsterdam nabízí spoustu možností, kam na večeři. Od místní kuchyně až po mezinárodní moderní koncepty. Nás zaujala restaurace The Lobby, jež má ve městě dvě pobočky. Obě se pyšní designovým interiérem a výborným jídlem. Ochutnáte perfektně připravené steaky, mořské plody a ryby. Obě restaurace mají v nabídce kvalitní vína, piva a koktejly. Druhým našim tipem je The Seafood Bar. Přece jen jsme blízko moře a byla by škoda nevyužít nabídku místních ryb. Podnik má tři pobočky a všechny se pyšní čerstvými rybami a mořskými plody.

Adresa:
The Lobby: Fizeaustraat 2, 1097 SC Amsterdam
The Seafood Bar: Van Baerlestraat 5, 1071 AL Amsterdam

22:00 Koktejl

Po výborné večeři den opět ukončíme kvalitním koktejlem. Určitě nesmíme minout vyhlášený cocktail bar HPS. Zajímavý interiér, signature koktejly ani jídlo nebudou při této zastávce chybět. Pokud vám nebude stačit pouze jeden koktejl, doporučujeme navštívit také Rosalia‘s Menagerie. Opět na vás čeká skvělý interiér a znamenité, promyšlené koktejly. Třetí zastávku, kterou byste na barových toulkách měli zkusit, je bar Tales and Spirits. I zde je kvalita nabízených koktejlů velmi vysoká.

Adresa:
HPS: Rapenburg 18, 1011 TX Amsterdam
Rosalia´s Menagerie: Kloveniersburgwal 20, 1012 CV Amsterdam
Tales and Spirits: Lijnbaanssteeg 5-7, 1012 TE Amsterdam

Michaela Svobodová, 17. 09. 2019