24 hodin: Auckland

Inspirace

Auckland bar bistro cocktails gastronomie kavárna restaurace

Vyrazit prozkoumat přírodní krásy Nového Zélandu je mezi Čechy v posledních letech stále populárnější. Během pár měsíců, které tady sama žiji, jsem zjistila, že Nový Zéland, potažmo město Auckland, není jen o přírodě, ale také o širokospektré gastronomii, kterou by bylo škoda neobjevit. A když už sem vážíte tak dalekou cestu, měli byste ochutnat mix kolonizačních, polynéských a asijských kuchyní a nezůstat jen u plechovky se špagetami, která je u místních tolik populární.

Hlavním městem Nového Zélandu je sice oficiálně Wellington, ale Auckland je oproti němu větší a rušnější. Nicméně Auckland je zajímavý z více hledisek. Už jen fakt, že z obou stran ho obklopuje voda, může pro Evropany působit nevídaně. Některé části jsou značně průmyslové, další zase plné malebných baráčků z dob kolonizátorů. Díky tak velké různorodosti si Auckland zaslouží pozornost, protože skoro na každém rohu najdete jiný druh restaurace. Na prvním místě ochutnáte kus Mexika, na dalším zase filipínské pokrmy a na posledním si koupíte jeden ze slaných novozélandských „pájů“.

Nejrozšířenější kuchyní je v Aucklandu bezesporu ta asijská. Do tipů jsem ji však zařadila sporadicky, protože aucklandská gastronomie ukrývá poklady, které ve zbytku světa jen tak neochutnáte.

9:00 Snídaně

Snídaně (alias „brekkie“) je pro aucklandské obyvatele důležitou denní dobou, hlavně o víkendu. Celé rodiny vyráží buď na brunch nebo, pokud je hezké počasí, praktikují populární jogging, při kterém se po cestě zastaví na kávou s sebou a tzv. evropský typ sladkého pečiva. Pod tím si lze představit vše od mandlového croissantu až po portugalské pastel de nata. A kam se vydat na brunch? Míst je mnoho, ale mezi favority patří Winona Forever, kterou najdete v historické čtvrti Parnell, zhruba patnáct minut chůze od centra. Ve Winoně stojí za vyzkoušení jejich stálice, pošírovaná vejce Benedict se zauzeným lososem. Jeden z nejlepších výběrů sladkého pečivo zase mají v Little Bread and Butter v atraktivním komplexu Ponsonby Central.

Adresa:
Winona Forever: 100 Parnell Road, Parnell, Auckland
Little Bread and Butter: 7 Richmond Road, Ponsonby, Auckland

11:00 Dopolední káva

Po snídani vyrazte objevovat centrum města. Snad v každé příručce a dokumentu se dozvíte, že pravým centrem je Queen Street, ale nevěřte jim tak úplně. Tahle ulice je totiž plná turistických atrap, rušné dopravy a módních řetězců. Místo Queen Street se raději zatoulejte do přilehlé High Street, která ukrývá malé a unikátní módní značky, charismatická knihkupectví a také espresso okénko Receptionist coffee. Další vyhlášenou kávu najdete třeba u podniků Eighthirty a v kavárně The Store on Quay.

Ohledně kávy na Novém Zélandu je ještě nutné vás předem varovat. Rozdělení typů káv se tady značně liší. Zapomeňte na espresso, double espresso a latté o jednom shotu espressa. Na Zélandu se totiž nejčastěji pije tzv. long black, což je dvojité espresso s trochou horké vody. Vzápětí je hned populární flat white a mocha. Jen pozor, všechny typy kávy mají tři velikosti – malou, střední a velkou. Většinou už malá káva je ze dvou shotů espressa a velká často až ze tří. Takže pokud nejste fanoušci silné kávy, raději požádejte o poloviční sílu.

Adresa:
Receptionist coffee: 32 Lorne Street, CBD, Auckland
Eighthirty: 553 Karangahape Rd, CBD, Auckland
The Store on Quay: 130 Quay Street, Britomart, Auckland

12:00 Oběd

Auckland je středobodem pro export a import z celého světa. Přístav je proto plný kovových kontejnerů a lodí všech velikostí. V přístavu najdete ale i jedno gastronomické místo, které v České republice k vidění jen tak není. Řeč je o rybím trhu. Denně tu můžete spatřit ryby všech druhů od lososa přes děsivé barakudy až po nespočetné množství mořských plodů. Součástí rybího trhu je i shluk několika restaurací. Objednat si můžete třeba fish and chips, které jsou zde populární kvůli historii spjaté s Velkou Británií, či různé grilované čerstvé ryby. A pokud by se vám stýskalo po českém pivě, v jedné z restaurací mají dokonce Plzeň na čepu! A pokud nejste zrovna fanoušci ryb, skvělým místem pro oběd je Tiger Burger, kde můžete ochutnat spojení asijské a americké kuchyně v podobě kimchi burgeru.

Adresa:
Auckland Fish Market: 22 Jellicoe street, Freemans Bay, Auckland
Tiger Burger: 549 Great North Road, Grey Lynn, Auckland

15:00 Odpolední dezert

Od auckladnského rybího trhu se za dezertem vydejte procházkou podél vody. Po cestě uvidíte jednu z nejnovějších částí Aucklandu, která se během pár let změní na vibrující čtvrť plnou kancelářských budov, designových bytů s výhledem na moře a stylových podniků. Zhruba po patnácti minutách chůze se dostane k historické přístavní budově, ve které se ukrývá zmrzlinárna Island Gelato. Jejich příchuť coldpress coffee affogato je božská! Příchutí mají samozřejmě více, polovinu z nich tvoří smetanové a tu druhou ovocné.

Adresa:
Island Gelato: Ferry Building, CBD, Auckland

17:00 Zastávka na víno

Nový Zéland je ve světě chápán jako nováček mezi vinařskými zeměmi. Během pár měsíců opojného ochutnávání a sledování trhu musím podotknout, že snad žádné místní víno mě zde nezklamalo. Vína z ostatních částí světa jsou sem dovážena v menšině. Proto, až půjdete na sklenku do jakéhokoliv podniku, nemůžete téměř šlápnou vedle, protože snad všude najdete na lístku novozélandské víno. Nicméně, mezi nejžádanější restaurace s nejlepším vinným lístkem určitě patří Ostro. Restaurace nacházející se v blízkosti vody se specializuje na mořské plody, k vínu si tedy můžete dopřát i nějakou tu chuťovku.

Adresa:
Ostro: 52 Tyler Street, Britomart, Auckland

20:00 Večeře

Pokud se chcete najíst na stejných místech jako Aucklanďané, neměli byste ze seznamu vynechat restauraci Amano, která je pár kroků od výše zmíněného Ostra. Amano je nejnovějším přírůstkem do místní gastronomické skupiny HIP Group, která po celém Aucklandu provozuje devět podniků plus menší eventový prostor vhodný pro cateringy. Základní filosofie Amana staví na lokálnosti a zero waste postupech. Konceptově by se Amano dalo specifikovat jako italská fusion restaurace, která vaří pouze z novozélandských ingrediencí. Nic, co se musí dovážet, nesmí překročit práh restaurace. Jídelní lístek se proto klidně upravuje dvakrát denně. Při výběru pokrmu se nejlépe zeptejte obsluhy na to, co by dnes doporučili. Do Amana se nechodí jen za skvělým jídlem, ale také za unikátními koktejly, které opět sází na zero waste, sezónnost a lokálnost. A pokud byste chtěli zůstat u vína, máte zde k dispozici velice uspokojující nabídku.

Adresa:
Amano:
66–68 Tyler street, Britomart, Auckland

22:00 Koktejl

Poslední zastávkou večera bude útulný speak easy bar Caretaker. Po odchodu z Amana urazíte jen pár desítek kroků a hned se ocitnete v suterénu, před dveřmi baru s nádechem starých časů v New Yorku. Čekejte, že během pátku a soboty tam bude opravdu rušno. Pokud chcete raději něco velkolepějšího, popojděte o kousek dál, do hotelu So/ a jejich střešního baru, kde se vám naskytne výhled na přístavní scenérii Aucklandu jako na dlani.

Adresa:
Caretaker: 40 Customs Street, Britomart, Auckland
So/: Corner of Customes Street and Gore Street, Britomart, Auckland

Vlaďka Kučerová, 18. 08. 2019