24 hodin: Kodaň

Inspirace

bar bistro cocktails gastronomie kavárna Kodaň restaurace

Kodaň, progresivní město stylu, designu, módy a také gastronomie. Město, které v posledních letech hýbe nejen lokální gastronomickou scénou, ale dokáže nastavovat trendy v jídle a pití pro celý svět. Chystáte se do Kodaně? Máte se na co těšit! Velký výběr trendy podniků s unikátním rukopisem a koncepty vás bude bavit. Léto je u nás horké, a proto se můžete jet trochu „ochladit“ do této stylové dánské destinace. V posledních měsících jsme se spolu hodně vydávali na jih, od kterého již tak nějak víme, co nabízí. Co nám však přináší severská kuchyně?

Sezónní ingredience, organické suroviny a v neposlední řadě inovace. To vše nejlépe vystihuje, co můžete od dánské kuchyně očekávat. Je jen málo gastronomických nadšenců, kteří by neslyšeli o vyhlášené restauraci Noma v Kodani. Právě ta je jednou z nejznámějších restaurací na světě – přináší nový přístup, inovace a neopakovatelný gastronomický zážitek. Severskou kuchyni jako celek také posunulo hnutí The Nordic Kitchen Manifesto, které definovalo právě směr severské gastronomické scény. Ta je postavená především na čistotě, sezónnosti, etické produkci, zdraví, udržitelnosti a kvalitě.

Pojďme dnes spolu strávit 24 hodin v tomto výjimečném dánském městě a ochutnat místní specifickou kuchyni.

9:00 Snídaně

Unikátním místem, kde nastartovat kodaňské ráno, je bezpochyby podnik La Banchina. Nachází se na skvělém místě, kde si můžete sednout ven a vychutnat ranní sluníčko. Restaurace nabízí vše od snídaní přes obědy až po večeře a opět nepřehlédnete severský rukopis. Kromě skvělého jídla zde najdete i saunu.

Adresa:
La Banchina: Refshalevej 141, 1432, Kodaň

11:00 Dopolední káva

Stylových míst na dobrou kávu v Kodani najdete opravdu hodně. My doporučuje určitě vyzkoušet ROAST Coffee, kde si kávu sami praží. Dalším tipem pro vás můžou být kavárny The Coffee Collective a Mad & Kaffe. Na všech místech není výjimkou také něco dobrého k zakousnutí, případně servírují i snídaně. Poslední z nich navíc nabízí menu po celý den. Tyto kavárny se jednoznačně řadí mezi nejlepší v Kodani.

Adresa:

ROAST Coffee: Vestmannagade 4, 2300, Kodaň
The Coffee Collective: Vendersgade 6D, 1363, Kodaň
Mad & Kaffe: Sønder Blvd. 68, 1720, Kodaň

12:00 Oběd

Dnes se bavíme o skandinávské kuchyni a nebude tomu jinak ani během našeho společného oběda. Míst je opět hodně, ale my jsme pro vás vybrali jen taková, kde ochutnáte přesně to, co jste přijeli objevovat. Skandinávská restaurace Aamanns Etablissement v Kodani vás nadchne nejen interiérem, ale také skvělými chody. Dalším místem, kam na skvělou a severskou kuchyni, je restaurace Fleisch – čistý interiér a čistá lokální kuchyně vás zde nemine.

Adresa:
Aamanns Etablissement: Øster Farimagsgade 12, 2100, Kodaň
Fleisch: Slagterboderne 7, 1716, Kodaň

15:00 Odpolední dezert

Na ten se dnes zastavíme v Mayers Bageri, kde dělají ty nejlepší sladké dobroty. Vyzkoušejte třeba jejich skořicové šneky. Koupíte zde také další výtečné pečivo a na cestu si můžete vzít kávu. V Kodani mají tři pobočky, tak se vám tato zastávka při toulkách městem bude určitě hodit.

Adresa:
Mayers Bageri: Jægersborggade 9, 2200, Kodaň

17:00 Zastávka na víno

Ani na severu nevynecháme skleničku vína před večeří. Jak už celý směr skandinávské gastronomie naznačuje, i u vína jde především o čistotu, naturálnost a inovace. Skvělý výběr vín a něčeho malého na začátek nabízí podnik Manfreds. Zajímavostí podniku je, že se jeho historie dotýká známého a vyhlášeného podniku Noma. Takže už asi trochu tušíte, co můžete očekávat. Určitě si nechte doporučit a vyzkoušejte speciální naturální vína, která jsou momentálně v rámci vinných podniků na špičce.

Adresa:
Manfreds: Jægersborggade 40, 2200, Kodaň

19:00 Večeře

Výběr večeře nebude jednoduchý – skvělých a populárních míst na dobrou skandinávskou kuchyni je zde opravdu hodně. My pro vás vybrali restauraci Höst. Restaurace se pyšní unikátním interiérem, skvělou severskou gastronomií a osobitou prezentací jídel. I přesto všechno se nebude zdaleka jednat o to nejdražší, co si lze pro večeři v Kodani vybrat.

Adresa:
Höst: Nørre Farimagsgade 41, 1364, Kodaň

22:00 Koktejl

Na koktejl nebo drink po večeři můžete opět vyrazit do podniku, kde jsme dnešní den společně začali. Další variantou je místo s vlastním pivovarem Brus, kde ochutnáte místní pivo, drinky a možná také něco malého k jídlu. Chcete-li opravdu kvalitní koktejly, doporučujeme koktejlový bar Ruby. Interiér celého baru, který koresponduje s trendem severských interiérových trendů, je opravdu unikátní a zaujme už jen ten. Čistota a jednoduchost – nejen na talíři a ve sklenici, ale také v tom, co vnímáte dalšími smysly. To vše je Kodaň.

Adresa:
Brus: Guldbergsgade 29, 2200, Kodaň
Ruby: Nybrogade 10, 1203, Kodaň

Michaela Svobodová, 18. 07. 2019