24 hodin: Lisabon

Inspirace

bar bistro cocktails gastronomie kavárna Lisabon Portugalsko restaurace

Únor je sice krátký, ale my se snažíme, aby byl na informace stejně bohatý jako ostatní měsíce. Ani tentokrát proto nemůže chybět naše letošní nová rubrika, s níž strávíme 24 hodin v některém ze světových měst. Když jsme přemýšleli, kam bychom mohli společně v únoru vyrazit, vyhrálo to opět teplo. Nemůžeme si pomoct, ale odjet na chvíli na jih prostě potřebujeme, a proto nyní ochutnáme to nejlepší z Lisabonu.

Od grilovaných sardinek, mořské plody a rybí polévky přes pastel de nata až po skvělé víno. To vše je Portugalsko a jeho hlavní město. Lisabon je nejzápadnějším hlavním městem v Evropě a jeho poloha blízko oceánu mu dává charakteristický styl.

9:00 Snídaně

Dobré ráno. Každý den lze hned zkraje zpříjemnit výtečnou snídaní a my jí také rozhodně začínáme. Skvělých snídaňových míst najdete v Lisabonu hned několik. Vy byste určitě neměli vynechat skvělé snídaně a avokádové tousty v kavárně a bistru The Mill v části Bairro Alto. Tato kavárna klade důraz na čerstvé portugalské suroviny a lokální produkci.

Adresa:

The Mill: Rua do Poço dos Negros 1, Lisboa

11:00 Dopolední káva

Určitě ani v Lisabonu nevynecháme dopolední kávu. A to na místě, které je všem milovníkům kávy ve městě dobře známe – Fábrica Coffee Roasters. Skvělá káva, interiér a také něco malého k snědku, pokud by vám snídaně z The Mill nestačila. Pro tým kavárny celý proces začíná už samotným pěstováním kávy a jejím pražením. Proto není překvapením, že jejich kávu si zde můžete zakoupit, odvézt s sebou a vychutnat si ji i poté, co váš výlet do Lisabonu už skončil.

Adresa:

Fábrica Coffee Roasters: R. das Portas de Santo Antão 136, Lisboa

13:00 Mušle, ryby, mořské plody, …

Lisabon je město u oceánu. Je víc než jasné, že se to do portugalské kuchyně pěkně promítá. Místní jídla jsou plná ryb, mořských plodů a mušlí. Úpravy jsou různorodé a nechybí ani vydatné polévky. Z restaurací vás určitě nezklame lokální Cervejaria Ramiro, kde vám připraví vše přímo čerstvé a na přání. Pokud nevíte, co si dát, velký výběr poskytne Time Out Market Lisboa. V tržnici najdete nepřeberné množství restaurací, ze kterých si můžete vybrat a ochutnat různé styly kuchyní.

Adresa:

Cervejaria Ramiro: Av. Alm. Reis nº1 – H, 1150-007, Lisboa
Time Out Market Lisboa: Av. 24 de Julho 49, 1200-479 Lisboa

15:00 Odpolední dezert

Pastel de nata (nebo také Pastéis de nata) – tyto slavné portugalské koláčky plněné žloutkovým krémem nemůžeme vynechat, to prostě nejde. Míst, kam na ně zajít, je spousta a my nemůžeme v našem seznamu vynechat ta nejlepší z nejlepších: Manteigaria, Fábrica dos Pastéis de Belém a Fábrica da Nata – Rua Augusta. Tuto portugalskou legendu mezi dezerty musíte rozhodně ochutnat.

Adresa:

Manteigaria: Rua do Loreto 2, 1200-108 Lisboa
Pastéis de Belém: R. de Belém 84-92, 1300-085 Lisboa
Fábrica da Nata – Rua Augusta: R. Augusta 275, A, 1100-422 Lisboa

17:00 Zastávka na víno

K další odpolední zastávce patří víno. By the Wine nabízí skvělý výběr portugalských vín a chuťovek. Otevřeno mají už od dvanácti hodin, takže pokud vinnou zastávku preferujete dříve, nebudete mít v tomto podniku problém. Další alternativu pro nevinné vinné hodování vytváří BA Wine Bar v centru.

Adresa:

By the Wine: 1200 014, Rua das Flores 41, 1200-193 Lisboa
BA Wine Bar: R. da Rosa 107, 1200-382 Lisboa

19:00 Večeře

Připravte se na jedno – oblíbené restaurace na večeři bývají hodně plné. Rezervujte si proto stůl včas, vyplatí se to. Budeme se asi trochu opakovat, ale opět budou hrát prim plody moře, ryby, mušle a skvělé portugalské víno. Avšak nezoufejte, pokud nejste zrovna fanoušek darů oceánu. Portugalci umí skvěle připravit také vepřové maso nebo kuře. Naše tipy na večerní hodování vás povedou do restaurací Sacramento do Chiado, JNcQUOI, Taberna Sal Grosso a Da Prata 52. Všechny vám nabídnou skvělou kuchyni, lokální chutě a velký výběr vín.

Adresa:

Sacramento do Chiado: Calçada do Sacramento 40 a 46, 1200-394 Lisboa
JNcQUOI: Av. da Liberdade 182-184, 1250-146 Lisboa
Taberna Sal Grosso: Portugal, Calçada do Forte 22, 1100-256 Lisboa
Da Prata 52: Rua da Prata 52, 1100-413 Lisboa

22:00 Koktejl

Máme za sebou skvělou večeři i výborné víno a teď je správný čas na nějaký ten digestiv v podobě drinku. Koktejly, atmosféra a zajímavý servis nápojů nabízí speakeasy bar Foxtrot v historickém centru města. Nezapomenutelnou atmosféru nabízí také cocktail bar Pensão Amor. Pokud jste ginovými fanoušky, je tu pro vás koncept s příznačným názvem Gin Lovers Principe Real. Dobrou noc.

Adresa:

Foxtrot: Tv. Santa Teresa 28, 1200-405 Lisboa
Pensão Amor: R. do Alecrim 19, 1200-292 Lisboa
Gin Lovers Principe Real: Praça do Príncipe Real 26, 1250-184 Lisboa

Michaela Svobodová, 15. 02. 2019