24 hodin: Londýn

Inspirace

bar bistro cocktails gastronomie kavárna Londýn restaurace

Londýn – hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jedna z největších obchodních metropolí světa. Ale také centrum kultury, módy a gastronomie. Pokud jste milovníky vyhlášených restaurací, světových barů a zajímavých gastronomických konceptů, měli byste se do Londýna okamžitě vypravit. Navíc je snadno dostupný – letenky seženete za pěkné peníze a výhodou je i spojení několikrát denně.

Co v Londýně ochutnat, jaká typicky britská jídla si dát? Vynechat rozhodně nesmíme klasickou english breakfast a fish & chips, dále zaskočíme do tradičního pubu. A věděli jste, že ve vyhlášených londýnských koktejlových barech pracují naši krajané? I za nimi se podíváme.

9:00 Snídaně

Dobré ráno. Co by byl den bez pořádné snídaně. To si říkáme často, nicméně u typické anglické snídaně to platí dvojnásob. Vajíčka, slanina, párky, opečené rajče, žampiony, fazole a pečivo – to je anglická klasika, kterou byste neměli minout. A ono to popravdě moc ani nejde. Servírují ji totiž všude – můžete zajít do malých ranních barů nebo vyhlášených kaváren. Jednou z nich je třeba Sunday, kde si dáte jak zmíněnou klasiku, tak i zdravější verze snídaně s avokádem nebo ovocem. Dalším tipem pro vás může být Eggbreak nebo Granger & Co., který má v Londýně čtyři pobočky.

Adresa:
Sunday: 169 Hemingford Rd, London N1 1DA
Eggbreak: 30 Uxbridge St, Kensington, London W8 7TA
Granger & Co.: 237-239 Pavilion Rd, Chelsea, London

11:00 Dopolední káva

Ani dnes nevynecháme dopolední kávu. Výtečnou volbou je kavárna Monmouth Coffee Company, která se nachází v přímo v centru – na Borough market. Tuto kavárnu byste určitě neměli minout, jelikož se jedná o jedno z nejvyhlášenějších „kávových“ míst v Londýně.

Adresa:
Monmouth Coffee Company: 2 Park St, London SE1 9AB

13:00 Fish & chips

Navštívit Londýn a nedat si vyhlášené fish & chips? To prostě nejde. Proto jsme pro vás sepsali pár tipů, kam na tuto pochoutku zajít. Jednou z obědových zastávek pro vás může být vyhlášený stylový podnik Poppies Fish & Chips. Co vás potěší je, že mají hned tři pobočky, které můžete navštívit: v Soho, Camdenu a ve Spitalfields. Takže ať už se budete přes den toulat kdekoliv, můžete tento vyhlášený podnik navštívit. Další alternativou pro vás můžou být podniky Kerbisher & Malt nebo Earl of Essex, kde ochutnáte také skvělá piva.

Adresa:
Poppies Fish & Chips: 30 Hawley Cres, Camden Town, London
Kerbisher & Malt: 164 Shepherds Bush Rd, Hammersmith, London W6 7PB
Earl of Essex: 25 Danbury St, Islington, London N1 8LE

15:00 Odpolední dezert

I když se to možná na první pohled nezdá, Anglie má své typické dezerty, které jsou velmi oblíbené. Jen vás možná hned nenapadnou. Mezi anglické dezerty se řadí například piškotový dort Battenberg, šneci s rozinkami nebo také Flummery a Bakewell Pudding. Na šneky narazíte docela často, ale nechybí ani klasické dezerty v podobě dortů, pralinek a domácí zmrzliny. Vyzkoušejte třeba cukrárnu s kavárnou L’ETO London, která má v Londýně pět poboček.

Adresa:
L’ETO London: 10 W Halkin St, Belgravia, London SW1X 8JL, Velká Británie

17:00 Zastávka na pivo 

Jsme v Londýně, a proto jsme se dnes rozhodli udělat malou výjimku – snad nám to odpustíte. V této rubrice se v podvečerních hodinách zastavujeme na víno, ale dnes jsme se rozhodli navštívit vyhlášené londýnské puby a dát si před večeří pivo. Velký výběr pivních specialit najdete v pubu The Kings Arms. Zajímavým pivním místem je také Howling Hops Tank Bar, kde si své pivo dělají sami. Jedná se o velmi moderní prostor, kde přímo vidíte tanky, ze kterých pivo putuje až do vaší sklenice.

Adresa:
The Kings arms: 11A Buckfast St, Bethnal Green, London E2 6EY
Howling Hops Tank bar: Unit 9A Queen’s Yard, White Post Ln, London E9 5EN

19:00 Večeře

Vybrat jen jedno místo na večeři je docela oříšek. Londýn nabízí obrovské možnosti a plno gastronomických zážitků. Najdete zde restaurace a koncepty známých šéfkuchařů, jako je Gordon Ramsay. Pokud navštívíte jeho restauraci, určitě neuděláte chybu. My se ale zkusíme podívat na nějaké další tipy. Velmi oblíbeným místem, který navíc nezruinuje vaši kapsu, je indická restaurace Dishoom. Má líbivý interiér, skvělé jídlo a tři pobočky. Určitě doporučujeme udělat rezervaci, ať máte váš stůl na večer jistý. Další restaurací, která stojí za zmínku, je koncept Ottolenghi slavného šéfkuchaře Yotama Ottolenghiho. Opět najdete v Londýně více podniků, které pod jeho jménem vznikly.

Adresa:
Dishoom: 12 Upper St Martin’s Ln, London WC2H 9FB
Ottolenghi: 287 Upper St, The Angel, London N1 2TZ, Velká Británie

22:00 Koktejl

Londýn je Mekkou koktejlů. Ty nejznámější bary jako American Bar v hotelu Savoy, Nightjar a Oriole, Scöut nebo Artesian určitě znáte alespoň z doslechu. Jak jsme si ale již řekli na začátku, tentokrát zajdeme navštívit naše krajany. Určitě tím pádem nesmíme minout nově otevřený Tayēr + Elementary, ve kterém nyní působí známý český barman Alex Kratěna. Zajímavý interiér, skvělé koktejly a jídlo nebudou při této zastávce chybět. Pokud vám nebude jeden koktejl stačit, doporučujeme navštívit také Bar Termini v Soho, kde působí barman Robin Kolek. Třetí zastávku, kterou je třeba na barových toulkách zkusit, je bar Kwānt světově známého barmana Erika Lorincze. Nemusíme ani dodávat, že všechny tři bary jsou na velmi vysoké úrovni a určitě se vám postarají o unikátní zážitek na závěr celého dne.

Adresa:
Tayēr + Elementary bar: 152 Old St, London EC1V 9BW
Termini: 7 Old Compton St, Soho, London W1D 5JE
Kwānt: 25 Heddon St, Mayfair, London W1B 4BJ

Michaela Svobodová, 19. 06. 2019