24 hodin: Řím

Inspirace

bar bistro cocktails gastronomie Itálie kavárna restaurace Řím

Březen za kamna vlezem, říká se. My se ale rozhodli, že se za žádná kamna schovávat nebudeme, a místo toho jsme vyrazili objevovat gastronomické poklady hlavního města Itálie, Říma. A že bylo co ochutnávat. Řím je jedno z nejstarších měst Evropy – byl založen před více než 2 700 lety – a na památky je velmi bohatý. A stejně bohatý je i na různé bary, vinárny a další podniky. Dnes se spolu ponoříme do historických uliček Říma a jako vždy se dobře najíme a napijeme.

Co v Římě především ochutnat? Určitě na vašem „must have” listu nesmí chybět vyhlášené římské artyčoky, těstoviny Carbonara, Pizza Romana, nebo sladké Maritozzo.

9:00 Snídaně

Dříve, než se vydáte po památkách Říma (a že budete mít co dělat), se nezapomeňte pořádně nasnídat. Na snídani určitě zkuste velmi lokální Bar La Licata nedaleko Kolosea. Nasnídáte se za pár euro a na výběr mají velké množství paninos s italskými sýry a šunkami, úžasné sladké pečivo a samozřejmě italskou kávu. Ráno je bistro plné místních a pravé italské energie.

V historickém centru pak můžete vyzkoušet Antico Forno Roscioli, kde mají obrovský výběr čerstvého pečiva a také vyhlášenou pizzu.

Adresa:

Bar La Licata: Via dei Serpenti 165, angolo Via Leonina, Rome
Antico Forno Roscioli: Via dei Chiavari, 34, Rome

11:00 Dopolední káva

Itálie je svou kávou vyhlášená, a proto se nemusíte bát, že byste na dobrou kavárnu nenarazili. Míst se skvělou kávou je v Římě plno – Italové dobrou kávu milují a jsou na ni patřičně hrdí. Pokud si přece jen nebudete jistí, zkuste osvědčenou kavárnu Faro.

Adresa:

Faro: Via Piave 55, Rome

13:00 Pizza, pizza a zase pizza

Pizza, stejně jako káva, zmrzlina a památky, je v tomto městě všudypřítomná. Na každém rohu narazíte na bistra a restaurace, která ikonickou italskou pizzu nabízejí. Nás při toulkách městem okouzlila především malá bistra, kde si dáte rychlý a levný oběd. Většinou si můžete nakombinovat různé druhy pizzy, přidat salát nebo jeden druh „pasta del giorno”, těstoviny s omáčkou z rajčat. Nedaleko Kolosea se nachází bistro Pizza Trieste, kde potkáte i plno místních. Dalším z takových míst je třeba Pinsere, La Boccaccia nebo La Pratolina.

Adresa:

Pizza Trieste: Via Urbana, 112, Rome
Pinsere: Via Flavia 98, Rome
La Boccaccia: Via di Santa Dorotea, 2, Rome
La Pratolina: Via degli Scipioni, 248, Rome

15:00 Odpolední dezert

Pravá italská zmrzlina nesmí na našem seznamu chybět. Jak jsme už zmínili, v Itálii potkáte i zmrzlinu na každém kroku. Na tu výjimečnou si zajděte do La Romana, Giolitti nebo Venchi. Slibujeme, že se tam budete cítit jako ve zmrzlinovém ráji. A ještě něco – nenechte se odradit frontou. Opravdu to stojí za to.

Adresa:

La Romana: Via Venti Settembre, 60, Rome
Giolitti: Via degli Uffici del Vicario, 40, Rome
Venchi: Via degli Orfani, 87, Rome

17:00 Aperitivo

Ať už se rozhodnete pro Campari, Aperol Spritz nebo prosecco, opět bude z čeho vybírat. Na skleničku doporučujeme zajít do La Prosciutteria u Fontana Di Trevi (nezapomeňte do kašny hodit penízek pro štěstí a něco si přát). Mají zde velký výběr kvalitních vín a pokud vás po celodenním putování dožene hlad, dáte si i něco malého jako předkrm před večeří. Pokud se zrovna nepohybujete kolem této pamětihodnosti, nevadí – v Římě mají celkem čtyři pobočky.

Adresa:

La Prosciutteria: Via della Panetteria 34/a, Rome

19:00 Večeře

Vybrat správné místo na večeři nebude vůbec jednoduché. Nikoli proto, že by nebylo z čeho vybírat, ale právě naopak. Pokud ovšem hledáte něco lokálního za dobré peníze, neuděláte chybu s výběrem restaurací Cantina e Cucina, Roscioli nebo Taverna Lucifero. V době večeří zde můžete narazit na frontu, ale vyplatí se počkat.

Adresa:

Cantina e Cucina: Via del Governo Vecchio, 87, Rome
Roscioli: Via dei Giubbonari, 21/22, Rome
Taverna Lucifero: Via del Pellegrino, 51, Rome

22:00 Koktejl

Nejen vínem, pizzou a carbonarou se žije v Římě. Co třeba zaskočit na koktejl do tajného baru Black Market Monti. Bar je nenápadně ukrytý za závěsem, za který mohou vstoupit jen členové klubu. Ale nebojte, členem klubu se můžete stát velmi snadno i vy a potom si už vychutnáte skvělé koktejly, víno a atmosféru jedinečného římského konceptu. Další speakeasy bar, který rozhodně nesmíte minout je Jerry Thomas Speakeasy. Tady už to je se vstupem trochu složitější, určitě musíte mít rezervaci. A také si předem prostudujte pravidla tohoto baru. Někomu se mohou zdát příliš svazující, ale odměna opět bude stát za to.

Adresa:

Black Market Monti: Tv. Via Panisperna, 101, Rome
Jerry Thomas Speakeasy: Vicolo Cellini, 30, Rome

Michaela Svobodová, 16. 03. 2019