24 hodin: Singapur

Inspirace

bar bistro cocktails gastronomie kavárna restaurace Singapur

Tentokrát jsme se za dobrým jídlem, pitím a zážitky vydali až za hranice Evropy, konkrétně do asijského Singapuru. O městě jsme slyšeli už hodně povídek. A proto jsme ho chtěli vyzkoušet, a hlavně projíst na vlastní pěst. Někdo tvrdí, že Singapur je město plné barů a nočního života. Další zase praví, že je dost atypickým místem, s hojným počtem odlišných kultur, zvyků a s tím i spojených, až leckdy nesmyslných nařízení. Avšak všichni se shodli, že Singapur je vibrující město, které má z gastronomického hlediska co nabídnout.

Rada na úvod. Singapur je město a zároveň stát, který leží v jihovýchodní Asii. Takže počasí je tam celoročně hodně vlhké, teplé a deštivé. Dají se ale vytipovat měsíce, které jsou z turistického hlediska příjemnější, tak si návštěvu raději naplánujte dopředu. Protože nekonečné vlhko a těžký vzduch nejsou moc příjemní společníci pro objevování krás a všech exotických chutí, které jsou často dost pálivé. Pokud by se vám stalo, že do Singapuru vyrazíte přece jen na konci české zimy jako my, nezoufejte. Protože snad všechny podniky jsou klimatizované. Haleluja!

Pokud už tedy plánujete výlet, určitě byste měli v Singapuru ochutnat místní street food. Ať už v jedné z tržnic, nebo na ulici. Velká většina představuje autentický, původní Singapur, plný mezinárodních chutí a přívětivých cen. A jaká je tvář dnešního Singapuru? Během několika posledních let se radikálně změnil na obchodní centrum Asie. S tím se zvýšily ceny, stavěly mrakodrapy, hotely, rostl turismus, ale také přibývaly podniky v západním stylu života. Dnes je tedy v Singapuru více kaváren, zmrzlináren, fine diningových restaurací, luxusních barů, které jsou v lecčem unikátní. Pojďte s námi některé poznat.

9:00 Snídaně

Jelikož jsme dorazili do Singapuru v dosti brzký čas, kolem půl sedmé ráno, tak jsme si nemohli jsme příliš vybírat, kam zajít na snídani. Obvyklá otevírací doba pro kavárny je totiž až kolem deváté hodiny. Vypravili se tedy do podniku Oriole Coffee + Bar, který ráno funguje jako kavárna a navečer se proměňuje na bar. Po usazení se nám hned rozsvítily oči, protože jsme na menu viděli Nitro Coffe Cold Brew. V takovém vedru nebylo nic víc osvěžujícího! Kávu si zde sami praží a dokonce pořádají i baristické workshopy. Ze snídaňového menu za nás určitě doporučujeme burritto.

Pokud hledáte něco blíže slavnému hotelu Marina Bay, můžete se vydat do Ronin café. Podnik provozují manželé, kteří milují brunche, navíc jejich sendviče patří mezi nejlepší ve městě.

Adresa:

Oriole Coffee + Bar: 96 Somerset Rd, Singapur
Ronin café: 17 Hongkong Street, Singapur

11:00 Dopolední káva

Vzpomínáte, co jsem psala o unikátnosti? Jednou z ní je třeba kávový lístek v Singapuru. Pokud si v kavárně běžně objednáváte cappuccino, možná vás zaskočí, že na většině míst v Singapuru kávu nerozdělují dle italské zvyklosti. Rozlišují jen kávu s mlékem či bez a danou velikost. Stejně tomu tak je i ve vyhlášeném podniku Common Man Coffee Roaster, který má další pobočku v Kuala Lumpur. Značka se celkově snaží o udržitelné podnikaní, a také každý měsíc věnuje peníze na charitu vybranou vždy jedním ze členů týmu. Z menu nás kromě kávy zaujal i tonic East Imperial Old World. Jedná se vcelku o jedinečný kousek, protože je vyráběn pouze z ingrediencí, které jsou výhradně z Asie. Chuťově byl dobrý a intenzivní po chininu.

Singapur je plný krásných kaváren s dobrou kávou, takže je jen na vás, kam zajdete. Dalším tipem třeba může být Grinds & Circles, či espresso bar Nylon Coffee Roasters.

Adresa:

Common Man Coffe Roaster: 22 Martin Rd, 00, Singapur
Grids & Circles, 200 South Bridge Road, Singapur
Nylon Coffee Roasters: 4 Everton Park Everton Park, Singapur

13:00 Oběd

Zajít na dobrý oběd v Singapuru se dá skoro kamkoliv, stačí si jen vybrat, co chcete jíst. Nás nejvíce lákala historická budova z konce 19. století, která je v současnosti obklopena mrakodrapy a uvnitř v ní se nachází street food stánky. Kolem doby oběda se připravte, že se budete rvát o místo s lidmi v obleku, protože Lau Pa Sat je velice populární místo všech kancelářských lidí. Existuje tu nepsaný rezervační systém. To znamená, že pokud na místě leží jakýkoliv předmět, nejčastěji balení kapesníčků, v žádném případě si tam nesedejte, nebo se vystavujete nebezpečí konfliktu.

Zpět k jídlu. Ochutnávali jsme u více stánků.  Dali jsme si třeba smažené trojhránky samosa nebo indickou kuřecí tikku masala. Určitě zajděte do nápojové části a dejte si jeden z freshů. Stojí pakatel a aspoň to množství koření naředíte něčím zdravým.

Pokud preferuje oběd hezky v klidu, bez front a s vlastním stolem, zkuste Potato Head. Jedná se o podnik provozovaný restaurační skupinou, který se proslavil na Bali. Jejich hlavním lákadlem jsou burgery, koktejly a střešní sezení.

Adresa:

Lau Pa Sat Market (také známé jako Telok Ayer Market): 18 Raffles Quay, Singapur
Potato Head: 36, Keong Saik Road, Singapur

 

15:00 Odpolední dezert

Singapurský dezert? Zmrzlina. Ano, když si do vyhledávače zadáte, jaký je jejich národní dezert, tak zrovna zmrzlina bude na druhém místě. Na prvním je Pandan dort, který je strukturou podobný bábovce. Pro nás, kvůli hroznému vedru a lásce ke zmrzlině, nebylo ale jiné volby. Kvalitních zmrzlináren po městě najdete na desítky. Jedním tipem je třeba podnik Dopa Dopa. Dále Apiary, kde jsme ochutnali po celé Asii populární matcha zmrzlinu. Mimo nabídky vaflí se zmrzlinou nás v Apiary zaujala i péče a čas, se kterým obsluha kopeček servíruje. Ve finále je krásně kulatý a mnohem déle vydrží, než se začne roztékat.

Adresa:

Apiary: 84 Neil Rd, Singapur
Dopa Dopa Creamery: 29 South Bridge Rd, Singapur

17:00 Zastávka na víno

V Singapuru se běžně víno moc nepije, proto tentokrát jeden chod přeskočíme. Navíc, když jste v Singapuru, neměli byste jen jíst, ale také se jít podívat na místní atrakce a památky, jako třeba na botanickou zahradu.

19:00 Večeře

Když jedete do Singapuru, chcete zažít obě jeho tváře. Jak tu starší, tradiční, tak i tu moderní, plnou mezinárodní kuchyně s nádechem fine dinningu. A tak jsme zašli do podniku Salted & Hung. Jedná se o restauraci provozovanou australským šéfkuchařem a najdete v ní nejen zajímavé pokrmy, ale i trochu literatury. Ano, Salted and Hung totiž odkazují na slavnou Orwellovu Farmu zvířat. Pointa tkví v tom, že když už zvířata musíte jíst, tak alespoň tady víte, že dostane prvotřídní kousky, o které se staralo s láskou. A opravdu na chuti poznáte rozdíl. Bůček s hráškem a cibulkou byl famózní!

Adresa:

Salted & Hung: 12 Purvis St, Singapur

22:00 Koktejl

Milujete gin? Potom byste si neměli nechat ujít Atlas bar. Skrývá unikát v podobě „věže“ s více než tisícem kusů láhví různých ginů z celého světa. Najdete zde dokonce i české zastoupení, a to značku Žufánek. Koktejlové menu je plné zajímavých kombinací, ale i klasických kousků. Tím nejikoničtějším je Singapur Sling. Tento art deco bar má neuvěřitelné kouzlo, ve dne i v noci. Proto si klidně naplánujte dvojí cestu. Jen berte v potaz, že se na místa obvykle čeká. Důvodů je několik, ale mezi jeden hlavní patří fakt, že časopis Time v roce 2018 vyhlásil Atlas bar jedním z nejlepších barů na světě.

Jak už bylo zmíněno výše, skvělých barů v Singapuru není málo. Příjemné chvíle si užijete třeba i v baru 28 HongKong Street či Manhattan bar. Oba se za minulý rok dostaly do žebříčku nejlepších padesáti barů na světě.

Singapurská barová historie není nijak zvlášť mladá, jak by se mohlo zdát. Už je to přes sto let, kdy byl vynalezen koktejl Singapur Sling, který má plnou chuť, exotický nádech a nebezpečně opíjí. Když už budete v Singapuru, určitě byste si neměli nechat ujít místo, kde byl poprvé umíchán, a to v Long Baru v Raffles Hotelu.

Adresa:

Atlas: 600 North Bridge Rd, Parkview Square, Singapur
Manhattan bar: 1 Cuscaden Rd, Level 2 Regent, Singapur
28 HongKong Street, 28 Hongkong St, Singapur
Raffles Hotel, 1 Beach Rd, Singapur

0:00 Půlnoční svačina

Přes den je Singapur horký a plný lidí. Naopak v noci už je chladnější a prázdnější. Tak proč nevyužít příležitosti a neprožít město v době, kdy většina obyvatel spí? Existují totiž místa, která je lepší vidět v nočních hodinách. Jedním z nich je i rohová asijská restaurace Sweet Choon. Věřte, nebo ne, ale i kolem půlnoci zde bylo plno. A čím to? Jejich jídlo (dim sum knedlíčky a další) jsou vyhlášené mezi největšími kuchařskými ikonami. Mezi ně patří i Massimo Bottura, se kterým visí fotografie na zdi, když přijel ochutnat slavný street food z Swee Choon, který je díky němu zas o něco slavnější.

Adresa:

Swee Choon Tim Sum Restaurant: Jln Besar, 183-191, Singapur 208882

Vlaďka Kučerová, 15. 04. 2019