24 hodin: Varšava

Inspirace

bar bistro cocktails gastronomie kavárna restaurace Varšava

Varšava je hlavním městem historického Mazovského vojvodství a nachází se na středním toku řeky Visly, nejvýznamnější polské řeky. Toto město vám nabídne vše – historii, galerie, divadla i moderní podniky. Protože také hlavní město Polska zažívá, stejně jako další evropská města, gastronomický boom.

Ve Varšavě najdete rozmanité podniky, které nabídnou jak tradiční polskou kuchyni, tak i moderní bistra a kavárny. Nejspíš si ale asi říkáte, co stojí za ochutnání v polské kuchyni a čím je výjimečná? Mezi tradiční polská jídla patří všemožné druhy pirohů, bigos, klobásky nebo nakládaná zelenina. Jídla jsou vydatná a většinou v nich dominuje především maso, brambory, kysané zelí, smetana a ryby. Mezi tradiční místní polévky patří barszcz, který je podobný ruskému boršči. Liší se především tím, že je čirý a připravuje se z kvašené řepy.

Pojďme dnes spolu strávit 24 hodin v tomto výjimečném polském městě a navštívit nejzajímavější tamní podniky.

9:00 Snídaně

Varšava je místo, kde narazíte na opravdu velké množství stylových kaváren, bister a skvělých snídaňových spotů. Na prvním místě je u nás jednoznačně kavárna Bułkę przez bibułkę, kde vám nabízí výtečné snídaně po celý den. Co vás jistě potěší, je, že mají již čtyři pobočky. Denně v nich nabízí velké množství sendvičů, palačinky, vajíčka, avokádové toasty a bagely. My jsme pro vás dnes vybrali ještě jednu vyhlášenou kavárnu, a to Parę Osób. Unikátní stylový interiér je zde doplněný o skvělé snídaně, quiche a kvalitní kávu. Podnik v sobě ukrývá také malou uměleckou galerii.

Adresa:
Bułkę przez Bibułkę Mokotów: ul. Puławska 24, Varšava
Parę Osób: Tarczyńska 12, Varšava

11:00 Dopolední káva

Stylových míst na dobrou kávu v tomto městě najdete opravdu hodně. My doporučuje vyzkoušet jedno z nejoblíbenějších míst na kávu ve Varšavě – Cafe Forum. Kavárna vybírá kávu pouze od nejlepších pražíren v Evropě a nabízí k ní také vlastní domácí dorty. Druhým našim tipem na kávu je Coffeedesk Kawiarnia – Wilcza 42. Podnik nejen kávu připravuje, ale také prodává. V nabídce mají nejen velký výběr kávy, ale také čajů a příslušenství na výrobu skvělé kávy v pohodlí vašeho domova.

Adresa:
Forum: Elektoralna 11, Varšava
Coffeedesk Kawiarnia – Wilcza 42: Wilcza 42, Varšava

12:00 Oběd 

Pokud hledáte autentický zážitek s tradiční kuchyní, určitě vás potěší podnik Skamiejka. Místo je velmi domácí a restaurace nabízí speciality polské a ruské kuchyně, které jsou připravené z kvalitních surovin a autentickým způsobem. Pokud nejste tolik odvážní a ryze autentickou zkušenost nehledáte, máme pro vás ještě jeden tip: SHUK mezze and bar je moderní vegetariánská restaurace, kde ochutnáte skvělý falafel, hummus, polévky nebo vegetariánské burgery. Kromě jídla a dobrého servisu vás bude bavit i krásný interiér, kterým tento podnik oplývá.

Adresa:
Skamiejka: Ząbkowska 37, Varšava
SHUK: ul. Grójecka 107, Varšava

15:00 Odpolední dezert

Na ten se dnes zastavíme v podniku Odette. Cukrárna nabízí velké množství dezertů, které mají jedno společné – jsou moderní a dokonalé na pohled i v chuti. Cukrárna má dvě pobočky a vedle dokonalých dezertů nabízí také skvělé čaje.

Adresa:
Odette: Wojciecha Górskiego 6, Varšava

17:00 Zastávka na víno

Ani zde nevynecháme zastávku na víno. Restaurace Alewino je italsky zaměřený podnik, který se specializuje na kvalitní italskou kuchyni, již doplňuje i úctyhodná zásoba vín. Určitě vás tahle zastávka bude bavit a třeba můžete vyzkoušet i některý z jejich předkrmů a jejich domácí italské pečivo. Líbivý je také nadčasový designový interiér.

Adresa:
Alewino: Mokotowska 48, Varšava

19:00 Večeře

Netřeba dodávat, že ve Varšavě je velké množství dobrých podniků, kam na večeři zavítat. Proto jsme pro vás hledali unikátní zážitek. Podnikem, kde si můžete rozšířit své gastronomické obzory, je restaurace Warszawa Wschodnia by Mateusz Gessler. Podniku vládne talentovaný šéfkuchař Mateusz Gessler a těšit se můžete především na zajímavý koncept, kde najdete zónu, která je pro vás otevřena 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Druhou zónou, kterou podnik ukrývá, je self-cooking, kde si pod dohledem odborníků můžete uvařit s přáteli. V této restauraci ochutnáte skvěle připravené polské speciality.

Adresa:
Warszawa Wschodnia by Mateusz Gessler: Mińska 25, Varšava

22:00 Koktejl

Po skvělé večeři na kvalitní koktejl, taková je už naše tradice. Nebude tomu jinak ani dnes a náš den ve Varšavě zakončíme v podniku Weles Bar. Bar je vyhlášený široko daleko a nabízí jen to nejlepší. Okouzlující interiér, koktejlové speciality a barmani, kteří vám budou poutavě povídat o koktejlech, spiritech i celém baru. Podnik navozuje atmosféru chrámu a starých rituálů.

Adresa:
Weles Bar: Nowogrodzka 11, Varšava

Michaela Svobodová, 14. 10. 2019