4 filmy, kde hraje whisky prim

Inspirace

Propojení mezi filmy, seriály a whisky je silné a funguje oboustranně. Nejenže whisky měla v mnoha filmech svou roli, ale také se spousta značek whisky inspirovala slavnými filmy a seriály. Co třeba limitovaná edice Sadler‘s Peaky Blinder Irish Whiskey? Nebo single malt Johnnie Walker White Walker inspirovaná slavným seriálem Game of Thrones? Tato značka se inspirovala i dalším snímkem: Johnnie Walker Black Label Director‘s Cut vychází ze slavného filmu Blade Runner.

Pokud jste fanoušky filmů nebo seriálů, určitě se po podobných limitovaných edicích podívejte. Tyto kousky jsou většinou s daným filmem nebo seriálem propojeny víc, než si myslíte. Příkladem může být zmíněný Johnnie White Walker. V Čem je výjimečná? Klasická whisky Johnnie Walker má 40 % alkoholu, White Walker má 41,7 %. Toto číslo samozřejmě není náhodné: 40 % má tradiční Johnnie Walker, 1 % je za železný trůn a 0,7 % za každé ze sedmi království.

Nyní se ovšem zaměříme na výběr filmů, kde si whisky zahrála hlavní roli. Na výběr jsou opět snímky, u kterých se spíše zasmějete, i dokumenty, které posunou vaše znalosti zase o kousek dál.

The Angels‘ Share

Britská hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky je pro milovníky tohoto nápoje naprostou povinností. Film vypráví příběh Robbieho, kterému je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna a za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. V téhle zapeklité situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejméně čekal, a to ve skotské whisky. Když si Robbie musí odpracovat svůj trest, seznámí se s partou lidí, kteří ho k tomuto nápoji dovedou. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy.

Islay – za tajemstvím whisky

Tento dokument je bezpochyby další nutností. Milovníkům kvalitní whisky ostrov Islay asi nemusíme představovat. Tento malý skotský ostrov ukrývá mnoho pokladů, a kromě nádherných přírodních scenérií nabízí i jedinečný zlatavý nápoj. Skotský ostrov Islay, patří do souostroví Vnitřních Hebrid a nachází se na samé výspě Evropy, již bičují vlny Atlantiku. Má tak jedinečný ekosystém prostý kontinentálních vlivů. Je častým cílem turistů, nejen díky své přírodě, ale také kvůli množství palíren whisky. Světoznámá „voda života“, zejména ta čistá sladová (single malt), která se vyrábí výhradně z ječmenného sladu, zde „přichází na svět“ a zraje v palírnách zvučných jmen. Určitě se nenajde nikdo, kdy by někdy v životě neslyšel názvy Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin nebo Laphroaig. Výjimečnou chuť a charakter získává zdejší whisky díky stejně výjimečným surovinám – ječmennému sladu, vodě, rašelině a v neposlední řadě také díky mořské soli obsažené ve vzduchu a působící na dubové sudy, ve kterých whisky několik let zraje. Čistá sladová—single malt —se pálí podle tajných receptů. Mistři palírníci je opatrují jako oko v hlavě, ale také oni své recepty musí čas od času inovovat. Podobně jako ve světě módy se zde vymýšlejí stále nové kolekce – whisky s výraznými tóny rašeliny, se slaností mořské vody nebo odlehčené. Jim McEwan, mistr palírník, který je ve svém oboru legendou, divákům alespoň maličko poodhalí některá tajemství výroby whisky, která, označená etiketou Bruichladdich, putuje následně z tohoto malého ostrova doslova do celého světa. Pokud by vás zajímal i jiný pohled, stačí zapátrat na YouTube. Dokumentů o Islay, jež mají okolo 20 minut, najdete celou řadu.

Whisky Galore! / Moře whisky!

Film Moře whisky! nese základ ve skutečné události o potopení lodi s tímto nápojem. Snímek z roku 1949 popisuje potopení anglické nákladní lodi, která kromě jiných věcí vezla také několik tisíc beden exportní skotské pálenky. K této politováníhodné události došlo v únoru 1941 poblíž malého britského ostrova u severozápadního pobřeží Skotska a podstatná část cenného nákladu, který v té době podléhal na domovské půdě přísnému přídělovému systému, byla během velmi krátké doby „zachráněna“. Pokud máte rádi kvalitní humor s lehkou dávkou cynismu, tak se budete dobře bavit.

Expedition Whisky 

Posledním snímkem, který si dnes představíme, je Expedition Whisky. Dokument z roku 2011, který vznikl pod taktovkou National Geographic, odkrývá historii whisky spolu s průzkumníkem Ernestem Shackletonem. Přestože je Ernest známý především svými arktickými výpravami, odkývá nyní světu své nadšení pro tento nápoj. A je to podívaná, která vás nadchne.

Michaela Svobodová, 23. 09. 2019