5 aplikací, které doporučujeme

Inspirace

aplikace Gastromapa Lukáše Hejlíka How to BBQ right? Jídlov Na ovoce Víš co kupuješ?

Šestá edice aplikací, které doporučujeme, se převážně zaměří na české přírůstky. Jednou z nich je minule jen letmo zmíněná „Gastromappka“ Lukáše Hejlíka, protože nevěnovat jí větší prostor by byla zkrátka škoda. Mezi další aplikace, které vznikly v české kotlině, patří Na ovoce, Víš co kupuješ? a Jídlov, které všechny nad jídlem přemýšlí trochu jinak. Díky nim se na ovoce můžete vypravit i vy, nebo si ulovit nějaké jídlo z restaurací, kde se nestihlo prodat.

Gastromapa Lukáše Hejlíka

Tak na tuhle aplikaci s netrpělivostí čekali snad všichni foodie nadšenci. Neměli jsme to jinak. Od té doby, co přestala fungovat mapa Scuk, bylo prakticky nemožné na jednom místě najít výběr kvalitních gastro podniků. Ty v Gastromapě obešel Lukáš osobně a krátké hodnocení, které je součástí každého zmíněného podniku, je jeho vlastní. On je tak vlastně jediným hodnotitelem, ale za ta léta, kdy toho snědl a vypil opravdu hodně, platí za kvalifikovaného recenzenta, a tak není třeba se jeho tipů obávat.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS, Android
Hodnocení: 10/10

Jídlov

Žijeme v době, kdy sice máme všeho dostatek, na druhou stranu už je to ale možná až příliš. A tak se pomalu ale jistě rozmáhá myšlenka úspornějšího životního stylu. Jídlov je aplikacepomáhající prodat potraviny nebo již hotové jídlo, které už se prostě v rámci své životnosti prodat nestihlo. Podniky tak místo vyhození svých produktů do popelnic nabídnou balíček k prodeji přes aplikaci. Zákazník tak získá kvalitní jídlo za mizivou cenu. Jedinou nevýhodu je ovšem skutečnost, že není možné denně aktualizovat podobu balíčku, jeho obsah je vlastně vždy překvapením, což úplně nemusí ocenit zákazníci s alergiemi a jinými problémy. Aplikace je zatím v plenkách, funguje krátce a nemá ve svém seznamu mnoho spolupracujících podniků, my však věříme, že tento nápad má smysl a pevně držíme palce v dalších rozvoji.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS, Android
Hodnocení: 9/10

Na ovoce

Pokud nemáte vlastní velkou zahradu se spoustou ovocných stromů, ale rádi si na ovoci pochutnáváte, zbystřete. Aplikace Na Ovoce je vlastně mapou, ve které najdete volně dostupné ovocné stromy, keře a byliny, u kterých je možný sběr. Většinou se jedná o plodiny ve veřejných prostorách, lesích, čas od času však i na soukromých pozemcích, které jejich majitelé nabídli k využití. Do databáze může přispívat každý přihlášený uživatel, součástí kodexu Na ovoce ovšem je, že by každá přidaná plodina měla být ověřena přímo u majitele, zda je u ní volný sběr možný. Že je aplikace nejen úspěšná, ale i prospěšná dokazuje obrovské množství záznamů. Na vás je tak jen si aplikaci nainstalovat a vydat se prozkoumat své okolí.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS, Android
Hodnocení: 10/10

Víš co kupuješ?

V dnešní době celkem důležitá otázka. Zdánlivě neškodné potraviny nám mohou způsobovat velké zdravotní problémy. Jak to ale přesně poznat? Pokud člověk není studovaný chemik, je četba složení jednotlivých výrobků celkem oříšek. Aplikace Víš co nakupuješ? obsahuje 24 tisíc druhů potravin, příště se tak při svém nákupu můžete jednoduše podívat, co vlastně výrobky obsahují, a lépe se tak rozhodnout, který koupit. Vyhledávání v aplikaci je jednoduché: buď napíšete název hledané potraviny, nebo ji vyhledáte pomocí čárového kódu. Hned v úvodu se dozvíte, zda je potravina něčím zdraví škodlivá a čím konkrétně škodí. Následuje přibližná cena, alergeny, nutriční hodnoty a složení. O potravině se tak dozvíte opravdu vše potřebné. Pokud jste narazíte na potravinu obsahující škodlivé látky, aplikace vám sama nabídne alternativy, u kterých se závadného složení nemusíte bát.

Cena: zdarma
Dostupnost: Android
Hodnocení: 10/10

How to BBQ right?

Na sociálních sítích už na nás pomalu vyskakují fotky prvních letošních grilovacích pokusů. To znamená jediné – je to tu. Čas ohněm vonícího masa, dobrého pití, rodiny a přátel kolem. Je zvláštní, že zrovna my Češi se v grilování řadíme mezi světovou špičku, ačkoliv nám jej počasí nedovolí provozovat celoročně. Jestli už i vy pomalu schraňujete recepty na letošní sezonu, rovnou je zahoďte a nainstalujte si How to BBQ right? od mistra v grilování Malcoma Reeda. Žádné jiné recepty totiž nemohou být tak chutné jako ty z grilu tohoto nekorunovaného krále barbecue. Každý recept obsahuje detailně postup a video. Zaručeným výsledkem si tak můžete být jisti.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS, Android
Hodnocení: 10/10

Petra Novak, Pavel Novak, 14. 05. 2019