5 aplikací, které doporučujeme

Inspirace

aplikace inspirace Jamie Oliver Michelin Restu Tasty Wine Scanner

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Mnozí z nás si už život bez chytrého telefonu ani nedokáží představit. Jsou aplikace, které nás zabaví, jiné nám mohou zjednodušit život. Pokud jste foodie nebo gastronauti, tak pro vás máme několik zajímavých aplikací, které vás inspirují k návštěvě restaurace, nebo poradí, jaké jídlo a víno si dát.

Michelin Guide Europe 2018

Pokud máte rádi dobré jídlo, jistě jste už slyšeli o michelinském průvodci nejlepšími restauracemi, případně o michelinských hvězdách. Aktuálního průvodce můžete mít i v mobilu při vašich cestách po Evropě. Aplikace je bohužel placená, přestože aplikace Michelinovského průvodce pro USA je zdarma. Pravdou je, že evropská aplikace je bohatší na lokality, zatímco v Americe je zmapovaných jen několik velkých měst. Jedná se o celkem 16 000 restaurací a jsou tu zastoupeny země jako Francie, Německo, Itálie, Holandsko, Irsko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, Belgie, ale i další zajímavá města jako Atény, Budapešť, Varšava nebo Krakov. Samozřejmě nechybí ani Praha, kde je 25 restaurací, z toho dvě s michelinskou hvězdou a šest s oceněním „Bib Gourmand“ (restaurace nabízející dobré jídlo za dobrou cenu). Aplikace je poměrně velká (260 MB), její výhodou je ale „offline mód“. Proto nemusíte využívat v zahraničí data, ale přesto si zvládnete vyhledat restauraci, která vám nabídne gastronomický zážitek. Některé restaurace je možné z aplikace rovnou rezervovat, takže přeji dobrou chuť.

Cena: 379 CZK (Apps Store), 439,99 CZK (Google Play)
Dostupnost: iOS, Android
Hodnocení: 9/10

Restu – Gastroprůvodce

Trávíte-li více času v Česku a chcete i zde objevovat nové a zajímavé restaurace, tak je tu pro vás Restu. Jedná se o šikovnou aplikaci, přes kterou můžete najít nové restaurace po celé republice a seznam se pořád zvětšuje (aktuálně více než 16 000 restaurací). U mnoha restaurací je možné jednoduchým způsobem udělat rezervaci, kterou si po potvrzení můžete přidat do vašeho kalendáře v chytrém telefonu. Můžete si vytvářet seznam vašich oblíbených podniků, nebo vyhledávat restaurace podle geo-lokace. Příjemným zpestřením je vyhledávání dle Restu seznamů, jako například restaurace s nejlepšími burgery, čerstvou rybou nebo vegetariánské. Některé restaurace nabízí také speciální sezónní menu nebo akce a slevy, kterými se snaží přilákat zákazníky. Stejný developer provozuje podobnou aplikaci na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS, Androind
Hodnocení: 9/10

Tasty

Možná znáte krátké video recepty Tasty z Facebooku nebo YouTube. Dnes už můžete zhlédnout tato povedená instruktážní videa i přes aplikaci ve svém iPhonu. Zatím je aplikace dostupná jen pro iOS, ale věřím, že je jen otázkou času, než kanadští tvůrci Tasty vyvinou aplikaci i pro Android. Když jsem poprvé před pár lety viděl jedno z videí od Tasty, hned mě inspirovalo k vaření daného receptu. Jedná se o krátká s různými recepty a velmi dobrým návodem. Díky této aplikaci teď můžete recepty vyhledávat full-textově nebo dle různých kritérií. Spousta receptů je z USA a Kanady, ale čím dál častěji pronikají další recepty z různých světových kuchyní. Věřím, že vás tato aplikace inspiruje k chutným gastronomickým kreacím a zážitkům. Přeji hodně úspěchů a dobrou chuť.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS
Hodnocení: 9/10

Jamie’s Recipes

Představovat Jamieho Olivera nemusím asi nikomu z vás. Pokud si chcete vyzkoušet přípravu některého jídla podle jeho proslulých receptů, tak vám s tím určitě pomůže tato aplikace. Kromě mnoha skvělých receptů zde najdete i pár rad a triků při vaření, které se mohou hodit. Aplikace je velmi přehledná a výborně organizovaná. U každého receptu máte uvedený čas vaření, potřebné suroviny a dokonce i potřebné zařízení jako například mixér a podobně. Popis kroků při vaření je jednoduchý, přehledný a srozumitelný. Když vás aplikace a Jamieho recepty nadchnou, máte možnost si koupit plnou verzi s více než 600 recepty od Jamieho s názvem Jamie’s Ultimate Recipes, která je za 179 CZK na App Store.

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS
Hodnocení: 9/10

Vivino Wine Scanner

Představte si, že popíjíte někde v restauraci to nejlepší víno, jaké jste kdy měli, nebo jste na ochutnávce, a chcete si víno zapamatovat, abyste si jej mohli objednat domů. Aplikace Vivino tím pádem nemůže chybět v chytrém telefonu žádného milovníka vína. Pomůže vám vytvořit si vlastní vinotéku, udělovat hodnocení a dokonce si objednat některá vína domů. Když vám dané víno chutná, stačí aplikaci zapnout a vyfotit přes ni etiketu. Můžete také vybrat z vašich fotek a Vivino vám najde o daném víně všechno důležité. V databázi je přes 10 miliónů vín, ať se už jedná o červená, bílá, růžová, perlivá nebo fortifikovaná. Vína můžete vyhledávat dle oblasti, regionu původu = francouzská Champagne, německý Riesling, toskánské červené, francouzské Bordeaux, španělská Rioja atd. Aplikace vám dokonce dokáže poradit i s párováním vína a pokrmů. Využívá ji přes 28 milionů uživatelů, díky čemuž se každým dnem zlepšuje. Nebudu proto zdržovat a popřeji všem „na zdraví“!

Cena: zdarma
Dostupnost: iOS, Android
Hodnocení: 9/10

 

Tomáš Ivančík, 29. 07. 2018