6 filmů o víně, které si zamilujete

Drinks Inspirace

film gastronomie seriál víno

Gastronomie se v posledních letech těší stále většímu zájmu. Filmů a seriálů, které se kolem gastronomie točí, neustále přibývá a my skrze ně můžeme „ochutnat“ různé delikatesy, vína, destiláty anebo se třeba podívat pod ruce největším kuchařům světa. Ať už vás baví jídlo, víno nebo pohled do zákulisí restaurací a přípravy, dnešní pořady a filmy vám nabídnou vše. Milujeme víno, a proto jsme se rozhodli, že si dnes představíme filmy o víně, které zahřejí u srdce nejednoho vinného fanouška. Zavzpomínáme na filmy notoricky známé, ale představíme si také dokumenty, které pro vás můžou být novinkou a ještě trochu větší sondou do vinařského odvětví.

Dobrý ročník

Začneme tradičně, a to filmem Dobrý ročník. Ve filmu se projedeme po nejkrásnějších místech francouzských vinic. Russell Crowe ve filmu podlehne nejen kouzlu francouzského venkova a vína, ale také půvabné Marion Cotillard. Ve filmu se budete kochat vinicemi, francouzskými panoramaty a také skvělým vínem.

Red Obsession

Po velmi známém kousku Dobrý ročník vám představíme film, který vás může mile překvapit a obohatit. Red Obsession je australský dokumentární film o cestě francouzských vín do Číny. Film sleduje především historii a vstup tohoto velkého hráče na trh s vínem. Proč zrovna Čína? Podle dat a dostupných informací se očekává, že Čína v oblasti obchodu s vínem bude do roku 2020 druhým největším konzumentem. Film se dělí na dvě poloviny, kde se v první podíváme do nejlepších vinic Bordeaux a v druhé části filmu se pak zaměříme na obchod a Čínu.

Víno roku

Víno roku je snímkem, který opět patří do základního kinematografického vzdělání každého fanouška dobrého vína. Film nás vrací zpět do roku 1976, kdy ve světě vína dominovala Francie jako hlavní (a skoro jediný) hráč. Zatímco Francie měla oči jen pro svá vína, v daleké Kalifornii se začala v tichosti vyrábět vína, která jim mohla v lecčem konkurovat. Film popisuje, jak se svět o kalifornských vínech dozvěděl a začal je vnímat jako relevantního hráče, který má vinařské obci co nabídnout.

Mondovino

Dalším snímkem, který stojí za zmínku, je dokument Mondovino. Ústředním tématem tohoto filmu je tzv. boj o duši vína. Mondovino se zaměřuje především na dopad globalizace na vinařské odvětví – na výrobu i kvalitu vína a další aspekty, které obchod s vínem ovlivňují. V téměř dvouhodinovém snímku vyslechnete rozhovory s odborníky z odvětví a dozvíte se o odlesňování, nastavování kvality vína, jeho chuti, standardizaci a politice velkých filmem na trhu.

SOMM: Into the bottle

Následující snímek už vám může připadat trochu povědomější. Je jím film SOMM: Into the bottle. Co je víno a proč je jeho definice důležitá? To vysvětlují profesionální výrobci a sommeliéři z celého světa v tomto známém snímku. Film se skládá z deseti mini příběhů, z nichž každý zkoumá cestu vína až na váš stůl. Tento film, jak už mnozí tuší, je pokračováním filmu SOMM z roku 2012, ve kterém se čtyři milovníci vína snaží dostat certifikaci Master Sommelier.

A Year in Champagne

I s posledním filmem se společně zatouláme do vinařského středobodu, do Francie. Film A Year in Champagne vykresluje atmosféru kolem francouzského pokladu – šampaňského vína. Dozvíte se o vášni, která se za výrobou tohoto pokladu ukrývá, o lidech a také místech, která jsou pro toto víno ikonická.

A upozornění na závěr – všechny snímky doporučujeme sledovat se sklenkou něčeho dobrého v ruce.

Michaela Svobodová, 20. 07. 2019