7 gastro důvodů, proč sledovat Netflix

Inspirace

gastronomie Netflix pořady

Milujete jídlo, potažmo gastronomii obecně? Rádi jíte, o jídle mluvíte, ale taky se o něm něco rádi dozvíte? Ať už patříte mezi profesionály, nebo jste „jen“ gastronomickými nadšenci, máme pro vás pár tipů, jak se odreagovat u zajímavých gastro pořadů na on-line streamovací platformě Netflix.

Pro připomenutí: společnost Netflix vstoupila na český trh už před třemi roky. Zatím ale její kouzlo a výhody objevilo jen něco málo přes deset procent Čechů. Přitom je ideální službou pro všechny, kdo rádi sledují filmy, pořady či dokumenty o vaření. Jen tak, z lásky ke gastronomii. Co tedy stojí za vidění?

Chef’s Table

Jestliže jsou skladby Antonia Vivaldiho považovány za synonymum pro klasickou vážnou hudbu, pak je pořad Chef’s Table synonymem pro klasický gastronomický pořad na Netflixu. Jedná se o originální tvorbu, tedy pořad přímo od Netflixu, s tím, že každý díl vypráví příběh jiného kuchaře, cukráře či řezníka z celého světa. Hned první díl se světoznámým Massimem Botturou je plný oslňujících nápadů, jak si kreativně pohrát se surovinou. Pokud rádi pečete a hledáte inspiraci a nové vědomosti, určitě nesmíte vynechat čtvrtou sérii, která je věnována čistě sladkému řemeslu.

Ugly Delicious

Zajímá vás, jak moc a v čem se liší italská pizza od té americké? David Chang, Američan s korejskými kořeny, je kuchařskou celebritou, majitelem konceptu Momofuku a zároveň popularizátorem gastronomie. Pro Netflix natočil pořad, kde se snaží uvést na pravou míru, jak se to s pizzou vlastně má. A není to jen o pizze, ale třeba i o smaženém kuřeti, tacos či barbeque. Název Ugly Delicious je více než vhodný, protože po zhlédnutí každého dílu se vám budou sbíhat sliny díky tomu, jak moc je pořad autentický. Vypravěčské schopnosti a nadšení Davida Changa jsou potom dalším faktorem, který zaručuje, že budete mít na konci pořadu chuť a hlad. Ugly Delicious je zajímavé i tím, že to není pořad jen o vaření a jídle, ale také o kulturních kořenech.

Salt Fat Acid Heat

Aneb sůl, tuk, kyselost a teplo. Čtyři faktory, které jsou podle průvodkyně a zároveň autorky pořadu Samin Nosrat klíčové pro jídlo plné chuti. Dokument vznikl na základě knižní předlohy, kterou americká kuchařka a novinářka Samin Nosrat sama napsala v roce 2017. Celá série obsahuje pouze čtyři díly, přičemž každá epizoda je věnovaná právě jednomu z faktorů. Díky pořadu si tak uvědomíte, že sůl je opravdu nad zlato a že nejlepší jídla na světě by nevznikla bez soli, tuku, kyselosti a tepla. Ať už v kombinaci, nebo zvlášť.

Cooked

Na dokumentu Cooked je hezké, jak vás dokáže vtáhnout a přinutí vás zamyslet se nad daným tématem. Velký podíl na tom má i sám autor, Michal Pollan, který v každém díle vše vysvětluje s jistým profesorským taktem. Ještě aby ne, když sám přednáší na Harvardské univerzitě. Michal Pollan svůj život věnuje dvěma činnostem: jídlu a novinařině. Obojí má zvládnuto skvěle, takže po zhlédnutí se budete cítit nejen motivováni jít vařit, ale hlavně si také přijdete zase o něco vzdělanější.

Somebody Feed Phil

Chystáte se například do Kodaně nebo kamkoli jinam a hledáte zajímavé tipy, kam za dobrým jídlem a pitím? Pak si můžete přečíst naši rubriku 24 hodin, nebo zhlédnout pořad Somebody Feed Phil vám pár dobrých míst ukáže. Moderátor Phil Rosenthal patří totiž mezi vyvolené, kteří mají to štěstí, že jejich pracovní náplní je cestovat a jíst. Díky Philovi se tak můžete podívat třeba do Benátek, New Yorku či Buenos Aires. I když se jedná o vcelku běžný typ pořadu, můžete si být jistí, že tenhle cestovně gastronomický pořad je jiný. Právě kvůli Philovi, který je vždy pozitivně naladěn.

The Chef Show

The Chef Show je horkou novinkou Netflixu. Jedná se o pořad, který odkazuje na film The Chef s hercem a zároveň režisérem Johnem Favreauem (pokud jste film neviděli, vřele doporučuji). V pořadu tedy vystupuje on ve společnosti svého učitele a šéfkuchaře Roye Choie. V každém dílu účinkují i speciální hosté a jelikož John Favreau je v poslední době známý hlavně díky svým marvelovským filmům, můžete se těšit třeba na Iron Mana Roberta Downeye Jr. a další. V pořadu The Chef Show se vaří neskutečně lákavá jídla, která jsou i nejsou spojená s originální filmovou předlohou.

7 Days Out – díl Eleven Park

Na závěr přinášíme tip na konkrétní díl série 7 Days Out, kterou Netflix uveřejnil na jaře 2019. Název pořadu opravdu odkazuje na to, že v každém díle je natočeno sedm dní do vypuknutí velké události. Jednou je to sedm dní před módní přehlídkou Channel, podruhé zase sedm dní před znovuotevřením známé restaurace Eleven Madison Park. Díl si možná více užijí profíci z gastronomie, ale i ostatní mimo obor budou bedlivě sledovat, jestli se vše podaří včas stihnout.

Vlaďka Kučerová, 21. 06. 2019