Bar v tom pravém světle

Business

profit světlo

Když slunce zapadá, bar se rozsvítí. Světlo je na první pohled tak automatické a všudypřítomné… Jenže tak jednoduché to ani zdaleka není. Správnou barovou atmosféru může osvětlení vylepšit, ale také dokonale zničit. Není totiž světlo jako světlo!

Světlo má svou teplotu, zabarvení a kvalitu. Stejně tak s sebou přináší i jisté náklady, často vysoké. Přitom při dodržení několika málo zásad lze náklady snížit a osvětlení může k plné spokojenosti sloužit vám i vašim hostům dlouhé roky.

Zvolte základní typ osvětlení

Při navrhování interiéru svého baru či restaurace si musíte nejdřív vybrat, zda zvolíte obecné plošné osvětlení nebo zda budete klást důraz na akcentující osvětlení několika solitérů, stolů nebo baru. Jestliže se rozhodnete osvítit prostor plošně, budete pravděpodobně volit zářivkové osvětlení, svítidla zapuštěná v podhledu nebo nějaké zavěšené konstrukce s lineárními zářivkami. Pro atmosférou protknutý bar bych však zvolil spíše variantu s akcentujícím osvětlením. V tomto případě je již výběr mnohem širší. Základním světelným zdrojem je tradiční běžná nebo reflektorová žárovka, dalším krokem vývoje bude halogenová bodová žárovka. Pro osvětlení větší vzdálenosti pak doporučuji výbojové světelné zdroje. V poslední době se také úspěšně prosazují vysoce svítivé LED diody. Ať už se rozhodnete pro plošné nebo akcentující osvětlení, vždy se vyvarujte přílišných kontrastů světla a tmy, které na lidské oko působí nepříjemně a mohly by omezit bezpečný pohyb hostů.

Kvalita světla

Každý světelný zdroj lze specifikovat několika základními charakteristikami. Tou první je tzv. barevné podání, druhou pak teplota chromatičnosti. Barevné podání je schopnost světla správně a věrně zobrazit barvy nasvětlených předmětů. Problém s nevyhovujícím barevným podáním se vyskytuje u lineárních a kompaktních zářivek, tedy i u tzv. „úsporek“. Kvalita se měří na stupnici 0–100, kdy hygienická norma požaduje minimálně 80. Levnější lineární a kompaktní zářivky ale existují i s indexem barevného podání 50–60. Při použití těchto zářivek však bude interiér našedle jednolitý bez věrného zobrazení skutečných barev nábytku, stěn či podlah, což může u hostů vyvolat rozladěnost, aniž by si přesně uvědomovali, co je její příčinou. Prvotní levná a zdánlivě výhodná investice se tak může velmi rychle obrátit proti vám. Volte proto vždy zářivky s barevným podáním 80 a vyšším (značení Super80 nebo Lux apod.).

Druhým charakteristickým rysem je teplota chromatičnosti, která vyjadřuje čistě pocitový dojem ze světla. Světlo může být od žárovkově žlutého až po chladně modrobílé. V baru je samozřejmě vhodné směřovat světlo spíše k teplým odstínům. Měřítkem je stupnice Kelvina ve škále od 2700 K, což znamená žárovkové světlo, 3000 K teplé bílé, 4000 K neutrální bílé (kancelářské osvětlení) až po 6500 K nebo 8000 K představujících světlo studené jako alpský sníh v pravém poledni.

Značení je velice jednoduché, hledejte vždy tříciferné číslo. První cifra určuje barevné podání, další dvě čísla označují teplotu. Trubice označená číslem 827 má barevné podání 80, teplotu chromatičnosti 2700 K, jinak řečeno žárovkové světlo skvěle ladící s karibskými koktejly. Jestliže provozujete ledový bar a chcete světlem ještě umocnit mrazivou atmosféru, pak použijte trubici 865. Naopak trubice označené například 640 jsou kvůli nízkému barevnému podání předem odsouzeny pro osvětlení garáží nebo skladů.

Pozor také na levné kompaktní úsporné zářivky od nerenomovaných výrobců. Barevné podání je často na hranici uvěřitelnosti a takovéto „úsporky“ poskytují nízký světelný tok (neboli málo světla), který ještě v průběhu času výrazně klesá. Současně se u levných výrobků doslova kus od kusu liší teplota chromatičnosti. Každý světelný zdroj má vyznačenu i průměrnou životnost. Běžných 6000 hodin sice zní jako obrovské číslo, nicméně jeden jediný rok má přibližně 8800 hodin. Při celonočním provozu baru tak 6000 hodin uběhne rychleji, než čekáte. Rozhodně se zaměřte na životnosti 12 nebo až 15000 hodin.

Nebojte se akcentů a novinek

Jak je již uvedeno výše, velice módní záležitostí je akcentující osvětlení. Zde se nabízejí zejména halogenové bodové žárovky. Dvěma základními možnostmi jsou halogenové žárovky na 230 V nebo na první pohled identické halogenové žárovky na 12 V. Efekt je téměř stejný a obdobná je i pořizovací cena. Velký rozdíl je ale v životnosti a spotřebě elektrické energie. Bodové žárovky na 230 V jsou vhodné spíše pro domácnosti, protože dosahují životnosti maximálně 3000 hodin. Oproti tomu 12V typy vydrží až 5000 hodin a především mají při stejném světelném toku nižší příkon.

Pro pokrokovější investory pak přichází v úvahu celá řada kompaktních výbojek nebo LED diod. Také LED diody jsou v principu dvojí. Trh je momentálně zaplaven celou řadou náhrad běžných halogenových žárovek, které mají v reflektoru místo vlákna umístěny diody nejrůznějších barev. U takovýchto výrobků je ale třeba upozornit na krátkou životnost a zejména na nízký světelný tok. Slouží spíše pro vytvoření barevných bodů na stropě či rampě nad barem nebo jako orientační světla. Nic víc od nich nečekejte. Druhým typem jsou vysoce svítivé LED diody, které lze použít například pro podhledové osvětlení, vytváření měnících se obrazců, zpětné osvětlení barů, pultů nebo jiných prosklených ploch. Na výběr je celá řada typových řad od LED Modulů, tedy samostatně použitelných bodových světelných zdrojů, až po LED Stringy, což jsou světelné řetězce, jež se výborně hodí třeba k osvětlení kontur místnosti, nábytku, schodů a jsou ideální pro vytváření světelných nápisů. Velice efektně například působí osvětlení baru v zázemí stadionu PSV Eindhoven, za jehož realizací stojí společnost Philips. Díky LED diodám se zde dynamicky mění barevná atmosféra celého baru, včetně barvy samotného barového pultu!

Náklady?

Osvětlení představuje v neposlední řadě také náklady. Je dobré si včas uvědomit, že se nejedná pouze o prvotní pořízení levné žárovky, ale hlavně o náklady na spotřebovanou elektrickou energii, na údržbu a samozřejmě na pořízení nových žárovek, jakmile ty původní doslouží. Jestliže máte v baru 30 žárovek po 100 W a svítíte jimi celý den, pak vás toto jednoduché osvětlení ročně stojí přibližně 67 000 korun! Navíc v baru pravděpodobně nemáte jen levné žárovky, ale i nějaké halogenové spoty, něco málo zářivek, „úsporek“ a dalších drahých světelných zdrojů. Kolik tedy za osvětlení platíte vy? Pokud jste dospěli k překvapivě vysoké sumě, je zřejmě nejvyšší čas na změnu. Pomoci vám mohou i renomovaní prodejci a importéři světelných zdrojů, kteří obvykle nabízejí konzultace speciálně pro HoReCa segment.

Barlife: magazín zaměřený na gastronomii a mixologii již od roku 2004

Zdroj fotografií: Unsplash, Brokis

Jiří Kolařík, 7. 03. 2018