Desatero šťastného zaměstnance: Jak zařídit, aby se u vás dobře pracovalo

Business

Blackdog business Eva Van Wagenen Igor Slavík Kofi-Kofi zaměstnanci

Spokojení zaměstnanci s úsměvem na rtech, kteří s firmou cítí velkou míru sounáležitosti, jsou základem úspěšného podnikání v gastronomii.” To je strategie Igora Slavíka z Kofi-Kofi, která skutečně funguje. Pozitivní přístup je v úspěšných firmách nutností. Nejde to ovšem jen tak samo od sebe, zaměstnance je potřeba motivovat. Jak na to?

Vše je hlavně o lidech

Aby byl váš personál spokojený personál, je potřeba mít v restauraci lidi, kteří jsou ochotní se učit a osvojit si zdejší pracovní postupy. Postoj „to umí každý” je totiž velmi zrádný. To se týká zdánlivých samozřejmostí, jako je například pořadí obsluhy, příprava kávy nebo dotaz na přání.

I šéf musí přidat ruku k dílu

Ovšem zaujatým personálem to pro vedení restaurace nekončí. Firemní kulturu netvoří jen zájem zaměstnanců, ale také benefity, školení, teambuildingy pro zaměstnance nebo každodenní atmosféra na pracovišti. Je potřeba proto nastavit takové pracovní prostředí, které bude pro zaměstnance dostatečně motivující.

A k tomu vám poslouží právě naše Desatero šťastného zaměstnance.

Desatero šťastného zaměstnance

  1. Jděte příkladem.
  2. Vždy komunikujte.
  3. Vytvořte příjemné a bezpečné pracovní prostředí.
  4. Nastavte v restauraci individuální formu oceňování.
  5. Neodkládejte úkoly.
  6. Nenuťte zaměstnance pracovat příliš často přesčas.
  7. Podporujte a chvalte.
  8. Utužujte kolektiv.
  9. Nekřičte.
  10. Chovejte se profesionálně.

Proč je to důležité?

Peníze jsou důležité, ale daleko důležitější je, aby se lidé s firmou ztotožnili. To říká také Igor Slavík z Kofi-Kofi. Zaměstnanci jsou srdcem a duší restaurace, a je proto klíčové, aby byli v restauraci šťastní a spokojení. A čím menší kolektiv v restauraci je, tím je to podstatnější. Firemní kultura v malé restauraci je totiž velmi specifická, ale zcela zásadní.

Budujte morálku pomocí společenských aktivit, jako je oběd nebo týmová akce po skončení pracovní doby. Pořádejte také osobní schůzky se zaměstnanci. Ty pomohou ke zlepšení vaší vzájemné komunikace a lepšímu seznámení se starostmi druhé strany. Mluvte se zaměstnanci o možnostech jejich rozvoje a hledejte interní možnosti, jak jim individuálně pomoci. Zajímejte se o to, co se děje v jejich životě. Měli byste znát jejich jména, rodinné příslušníky, osobní zájmy apod.

Co na firemní kulturu říkají odborníci?

Inspirovat se můžete také radami některých odborníků: Podle lovce talentů Američana Blaka Wittmana nelze české zaměstnance motivovat tím, že jim veřejně ukážete úspěšnějšího kolegu. Je potřeba každého motivovat a chválit individuálně. Zaměstnanci mohou přijmout omezení finančních bonusů, nepřijmou však, když nebudete nijak reagovat na jejich přispění. Vděčnost a zájem udělají hodně.

Správný šéf umí dodat energii, umí správně motivovat a ovlivňovat zaměstnance. Úspěšný šéf je jako úspěšný hokejový trenér. Musí být osobnost, dobrý psycholog a musí umět ostatní trošku zbláznit, říká Petr Gola, poradce pro malé a střední firmy.

Nechtějte být zaměstnavatel, co pořád jen něco chce, naučte se i něco nabídnout. Pak se vám to vrátí,” radí Eva Van Wagenen z Blackdogu. „Důležitý je také férový přístup. Snažte se dávat najevo, že je hospoda o nich, a chvalte je.

Nastavte tato pevná pravidla, zaveďte desatero do svého provozu a kvalita práce a spokojenost zaměstnanců dozajista vzroste.

Natálie Markovská, 16. 04. 2018