Designová inspirace – říjen 2018

Inspirace

design gadgets inspirace vinobraní

Barevný podzim, poslední paprsky babího léta, hojnost vinobraní i vůně zralého ovoce čerstvě sčesaného ze stromů. To vše můžeme nasávat plnými doušky všude kolem sebe. A právě slunce, kterého jsme si letos dosyta užili, stojí za bohatou sklizní zahrad i vinic. Vydejte se s námi do designového světa inspirovaného lahodným vínem.

rEvolution

Český designér Martin Jakobsen neuznává stereotyp. I proto navrhl nápadité kulaté skleničky na víno jménem rEvolution. Ty se svým tvarem příliš nepodobají běžným sklenkám, a i když by se mohlo zdát, že jde spíše o umělecké dílo, opak je pravdou. Jejich funkce je totiž mnohem větší. Sklenička ve tvaru koule má seříznuté dno, proto pevně stojí a nehrozí jí převržení. Po straně vystupuje úchyt, kterým při pohybu měníte polohu sklenky z horizontální na vertikální. Navíc v momentě, kdy se chcete napít, máte možnost nasát plnými doušky samotnou vůni, protože se váš nos ocitá přímo uvnitř kulaté báně. Požitek z pití vína je díky skleničce rEvolution doslova nezapomenutelným zážitkem.

Basic

Designová kolekce doplňků k vínu od designéra Simona Legalda se vyznačuje elegantním stylem a neméně působivou organickou formou. Navrhl ji pro dánskou značku Normann Copenhagen s cílem zaměřit se na základní formu. Kolekci Basic, vyrobenou z nerezové oceli, potažené titanem a doplněnou silikonem, tvoří seřezávač fólie, zátka, vývrtka a nálevka na víno, která ho pomáhá oxidovat.

Wrap Carafe

Džbán na vodu od britského designéra Simona Hasana potěší všechny, kteří milují minimalismus. Designér zde kombinuje staré řemeslné procesy s moderním průmyslovým designem. Jeho dílo tak ukazuje na bohatost struktur, jež vychází z různých technik a materiálů těchto dvou protichůdných světů. Mosazné kování, kůže a ručně foukané sklo. To vše dělá z tohoto džbánu jedinečný kousek. Celá kolekce obsahuje i další karafy různých tvarů.

Frozen

Aby víno neteplalo, je třeba ho zchladit. A proč tedy hostům k dobrému pití nepřidat i kus té designové nápaditosti? Maxim Velčovský navrhl pro sklárnu Lasvit kolekci skleněných nádob s názvem Frozen. Inspirací mu byla příroda a tající led, který ztvárnil v bohatosti skla různých textur a tlouštěk, vrásčitých detailů a bublin. V kolekci Frozen byste kromě nádoby na led našli také další mísy. Vybrat si můžete z různých velikostí i barevných provedení. Nechybí ani kousek z uretanového skla, který pod ultrafialovým světlem fluoreskuje.

Magisso

Elegantní karafa z kolekce Cooling Ceramic Barware od britského designéra Simona Stevense udělá parádu každému stolu. S touto karafou si vychutnáte víno, ale i vodu v ideální teplotě, protože přirozeně chladí. Stačí ji před použitím namočit na minutu do studené vody. Pórovitá terakota vodu nasaje a postupně se z ní vypařuje, čímž obsah přirozeně chladí až po čtyři hodiny. Minimalistický design je okořeněn i tím, že karafu můžete popsat či pokreslit křídou a vytvořit tak pokaždé jiný vzhled.

YAYOI

Ke každému vínu se hodí i menší pohoštění. Vybrali jsme pro vás stylový jídelní set YAYOI, při jehož servírování se kreativitě meze nekladou. Navrhla ho španělská designérka Ana Roquero pro svou značku Cookplay. Porcelánové mističky různých velikostí a organických tvarů mohou být prostřeny jak zvlášť, tak i na bambusovém podnosu, na němž jednoznačně vyniknou.

Mija

Z dílny českého designového studia BOA Design pochází krásný nápojový set s názvem Mija. Ladné křivky skleniček i karaf, vycházejí z kónických tvarů, které se směrem vzhůru lehce zužují, podtrhují jemnost celého setu. Po nalití vína jsou sklenky ještě krásnější, protože lze spatřit, jak se dno sklenky protahuje až do nožky, a vytváří tak působivý detail.

Suar

Jak dodat interiéru šmrnc a závan exotiky? Třeba zajímavým stojanem na víno. Nás zaujal tento ručně vyrobený kousek z krásného dřeva Suar z Indonésie. Nejen, že bude sám o sobě šperkem každého prostoru, ale jakmile se v něm budou vyjímat i excelentní vína, nebude jinak než dokonalý. Dřevo Suar patří k jedněm z nejtrvalejších dřevin, je silné, robustní a vyniká úžasnou kresbou.

Maytoni Flask

Do každé vinárny i restaurace se bude hodit osvětlení, které navodí příjemnou atmosféru. A co teprve, když bude ve tvaru láhve? Přesně taková světla uvedla na trh německá společnost Maytoni. Nástěnná lampa s názvem Maytoni Flask má ručně tvořené skleněné stínidlo s jemným zabarvením a dřevěným úchytem. Nechte pro své hosty rozzářit teplo vašeho pohostinství tímto stylovým doplňkem.

Merlot

Na závěr vám představíme židle inspirované sklenkami vína. Židle s příhodným názvem Merlot vytvořila španělská designérka Marta del Valle, která si jejich navrhování opravdu užila. Šlo o její volnou tvorbu, díky které vznikl tento sexy nábytek. Židle se skládají z průhledného a červeného polykarbonátu a rámu z nerezové oceli. Sice nejsou na dlouhé celodenní sezení, ale k příjemné chvilce u baru se sklenkou vína jsou zcela ideální.

Zuzana Mitvalská, 20. 10. 2018