Designová inspirace – únor 2019

Inspirace

design gadgets inspirace zabijačka

Zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Také to cítíte? Vůně masa a jaterniček nebo sladkých nadýchaných buchet a jiných dobrot, které jsou tolik typické pro českou kuchyni. Nechali jsme se inspirovat obdobím zabijaček i stylovými podniky majících podobu staročeských krčem a vybrali pro vás zajímavé produkty z celého světa, které si zamilujete.

Field

Set dřevěných prkýnek Field od designéra Shane Schnecka, které navrhl pro dánskou značku Hay, je ukázkou krásného designu a funkčnosti. Drážky nejsou jenom dekoračním prvkem, ale při krájení efektivně pobírají všechny drobky, takže pak není nutné čistit stůl. Elegantní podoba prkýnek z bukového dřeva skvěle poslouží i jako krásný podnos pro podávání jídla.

Monique

Jako v kuchyni u babičky to může vypadat díky kameninovému setu Monique určenému na pečení. Váleček na těsto, forma na koláč, metlička i miska od společnosti Anthropologie jsou dekorovány krásnými vzory, které dodají stylovou atmosféru staročeské kuchyně i do té vaší. Folklórní vzory jsou opět v módě. Pečení dezertů se tak stane jedinečným zážitkem, který vás bude bavit.

Minotake Bamboo

Kolekce bambusových kuchyňských pomůcek Minotake Bamboo pochází až z Japonska. Ale budou se skvěle hodit i do české kuchyně. Elegantní křivky vařeček, které využívají přirozené vlastnosti a zakřivení bambusu, vznikly pod rukama světově proslulého designéra Makoto Koizumiho. Každý ergonomický kus bambusu je přirozeně lehký, jedinečně zakřivený a vyznačuje se účelnými úhly a oblouky.

Savon du Chef

Znáte nerezové mýdlo? Skvěle odstraňuje jakýkoliv zápach z rukou, ať už jste předtím pracovali s rybou, česnekem, cibulí či jinými aromatickými potravinami. Po kontaktu s ním budou zase vaše ruce bez zápachu. Stačí promnout mýdlo pod tekoucí studenou vodou a dějí se zázraky. Nerezové mýdlo Savon du Chef od Alessi je stylové. Do tvaru česneku ho navrhl belgický designér Frédéric Gooris, který myslel i na špínu za nehty. Tu jednoduše odstraníte horní hladkou částí.

Burned Furniture

Jak to vypadá, když je nábytek doslova a do detailu uměleckým dílem? Cecilia Gallucio, talentovaná americká umělkyně, se zabývá výrobou originálního nábytku Burned Furniture, jenž tak trochu připomíná moravský folklór. V její dílně se rodí židle, stoly, truhlice a další dřevěné kousky. Cecilia dekoruje pálené dubové dřevo jedinečnými příběhy, které píše sám život.

Elsa

Z dílny německé značky Tranquillo pochází půvabná kolekce jídelního servisu Elsa. Jednoduchý bílý design v kombinaci s jemným modrým proužkem podtrhuje jeho eleganci, která nechá vyniknout i tomu nejprostšímu jídlu. Kolekce ručně malovaného porcelánu se vyznačuje nejen minimalistickým stylem, ale i mírně nepravidelnými tvary, které dělají z každého kusu originál. Kolekce obsahuje talíře, misky, máslenku, konvičky a mnohé další kousky, ze kterých si můžete sestavit jídelní set podle svého gusta.

Saturn pot

Jemný džbán Saturn Pot z tenkostěnného skla se zrodil v dílně Jakuba Berdycha. Ten ho navrhl pro značku Qubus jako součást setu s názvem Saturn. Inspiraci, jak už název napovídá, hledal právě ve vesmíru. Součástí celého setu jsou také 14 cm vysoké sklenice s praktickým prstencem. Minimalistický džbán měří 28 cm a skvěle poslouží nejen na vodu, ale jakékoliv další nápoje, včetně oroseného zlatavého piva.

Tondo

Vůně čerstvě nadrceného koření a bylinek je při vaření nezbytná. Objevili jsme pro vás netradiční hmoždíř složený z jednoduchých tvarů. Je nejen designově atraktivní, ale i velice funkční. Mramorový hmoždíř Tondo má místo běžné paličky kruhový úchyt, který ideálně padne do ruky a perfektně nadrtí jakékoliv koření. Pro švédskou značku Design House Stockholm ho navrhla designérka Jessika Källeskog.

Goodwater

Cibulák – klasika, která nechybí v mnoha českých domácnostech ani podnicích staročeského typu. Nový rozměr tomuto typickému porcelánu dodal český designér Maxim Velčovský, když propojil tento ušlechtilý materiál s běžnými produkty na jedno použití. Hrnečky Goodwater vznikly z tvaru rozříznuté plastové láhve, kterou běžně používají umělci jako kelímek na odmáčení štětců. Kromě hrnku Goodwater navrhl designér i hrneček Cola Cup, inspirovaný přímo Coca-Colou. Oba typy jsou synonymem cibuláku 21. století, který má šmrnc, vtip i kousek té tradice.

Stellis

Co by to bylo za zabijačku, kdyby chyběla poctivá slivovice? Sadu broušených sklenek Stellis na vodku či slivovici navrhl pro značku Bomma vyhlášený český designér Rony Plesl. Inspirací mu byl klasický, avšak jedinečný český brus. Z jemného skla s elegantním dekorem vám bude jistě chutnat každá pálenka.

Zuzana Mitvalská, 20. 02. 2019