Designová inspirace – červen 2018

Inspirace

Alcaplast Alessi Bomma Brokis design Laufen Mutina PER/USE Sagaform Ton

Dobrý podnik nedělá jen dobré pití, jídlo a servis. Podmanivá atmosféra si žádá vybraný styl. Nechte se inspirovat našimi designovými tipy.

Club Cocktail Set

Club cocktail set vytvořil švédský designér a DJ Matz Borgström pro firmu Sagaform. Soustředil se přitom na jednoduchý a především funkční tvar, který perfektně odráží skandinávskou designovou filozofii. Set obsahuje mixér z nerez oceli a nástroje vyrobené z tvrdého třešňového dřeva.

Antero

Toan Nguyen je přední francouzský designér s vietnamskými kořeny a vlastním studiem v Itálii. Pro švýcarskou firmu Laufen vytvořil minimalistický pisoár, který získal cenu Red Dot za design. Jeho základní obdélníkový tvar vychází z geometrie, ale vnitrní část má jemně tvarovaný organický charakter, který zvyšuje hygienické vlastnosti a umožňuje snadnou údržbu.

Shadows

Kolekci světel Shadows vyrábí v janštejnské sklárně česká firma Brokis. K dostání jsou různé tvary, které lze libovolně kombinovat v různých výškách, a vytvářet tak shluky nebo kreativní kompozice. Stínidlo je vyrobené z křišťálového skla, objímka z masivního dřeva a přívodový kabel má textilní ochranu.

Icebreaker

Exkluzivní kolekci nápojového skla navrhlo kodaňské design studio Iskos – Berlin pro českou značku Bomma, která si během několika málo let získala ve světě velmi dobré renomé. Přispěly k tomu návrhy předních designérů, ale také výrobní technologie – nikdo jiný na světě například nepoužívá robota, který je při broušení skla schopen simulovat lidskou ruku.

Flat

Série toaletních splachovačů Flat, které představila firma Alcaplast, už získala řadu ocenění za design. Autorkou puristické formy je architektka Barbora Škorpilová z ateliéru Mimolimit, která jen tak mimochodem zpracovala interiér restaurací Zátiší, Pravda nebo Avant garde či sítě kaváren Emporio Café. Na obrázku model Fun v provedení Antik z broušené mosazi.

Azulej

Kolekci dekorativních obkladů Azulej, které lze použít i jako dlažbu, vytvořila Patricia Urquiola, pravděpodobně nejvytíženější a zároveň nejrespektovanější designérka poslední dekády. Kolekce je k dostání také v krémové nebo blankytně modré barvě. Urquiola se v jejím případě nechala inspirovat tradičními motivy typickými pro Sardinii.

Serpentine

I obyčejný otvírák může mít atraktivní vizáž. Organicky tvarovaný „trhač zátek“ s příznačným názvem Serpentine vyrábí italská firma Alessi dle návrhu mladého australského designéra Toma Kovace. Jeho tvar má velmi dobře zpracovanou ergonomii, takže bezvadně padne do ruky – jak ho chytnete, tak otvíráte…

 

Merano

Veleúspěšná kolekce židlí Merano, kterou pro značku Ton navrhl Alexander Gufler, se rozšířila o variantu barové stoličky, jež neztrácí nic z tolik signifikantního charakteru původní série. I v jejím případě lze, stejně jako u židle, sledovat markantní klínovou konstrukci prohnuté opěrky, dodávající sedícímu komfort i stabilitu.

Corques Sofa

Designérka Lucie Koldová navrhla pro belgickou firmu PER/USE lechtivou pohovku s tvarem svůdných rtů, která může v prostoru zafungovat coby solitér. Zajímavou technologickou inovaci zde představuje fakt, že sezení je de facto vsazeno do korkového korpusu, který má mimořádně přívětivou haptiku. Polstrování je přitom trochu tvrdší, tedy optimální pro veřejná místa.

David Kalista, 21. 06. 2018