Drobky z gastra: 22 novinek, které stojí za pozornost

Inspirace

drobky z gastra inspirace novinky

S blížícími se Vánoci úměrně stoupá počet novinek na gastronomickém poli. Svůdná podzimní menu, první náznaky možných dárků nebo horké drinky, které vás zahřejí při jejich shánění. A pak jsou tu samozřejmě také trendy, které nedbají na roční dobu a nedopřejí nám oddechu. Je třeba je neustále sledovat a držet s nimi krok. Ještě než se vás tedy definitivně zmocní duch Vánoc, mrkněte se s námi, co se momentálně děje na gastronomické scéně.

Sója a pšenice místo masa

Začněme rovnou zmíněným trendem, kterým je rostlinná strava. Překvapivě dobře na tuto vlnu reagují fast foodové řetězce, nejspíše i proto, že první rostlinná náhražka masa vznikla v USA a měla tvar burgerové placky. Od listopadu si tak ve všech evropských pobočkách řetězce Burger King můžete vychutnat rostlinný Rebel Whopper, jehož základem není klasická placka z hovězího masa, ale placka tvořená ze 79 % sójovým a pšeničným proteinem, který doplňuje cibule, bylinky a rostlinný olej. Na rozdíl od USA, kde značka spolupracuje s dodavatelem Impossible Foods, pochází evropské nemaso ze skandinávské společnosti Vegetarian Butcher.

Potravinová sbírka s Rohlíkem

Internetový potravinový obchod Rohlik.cz se letos podruhé zapojuje do Sbírky potravin, která pomáhá lidem v nouzi. A zapojit se můžete i vy. Od 20. listopadu do 3. prosince můžete na Rohliku zakoupit charitativní balíčky, a pomoci tak samoživitelkám, seniorům, dětem v dětských domovech, rodinám v krizi nebo postiženým. Nejvíce pomůžete nákupem základních trvanlivých potravin, hygienických potřeb a čistících prostředků, kterých je v potravinových bankách stále nedostatek. Na Rohliku si proto můžete vybrat z šesti balíčků (v rozmezí 150 až 500 korun), kterými nejen uděláte radost, ale především zajistíte to nejpotřebnější pro důstojný život.

A aby vám Rohlik charitativní snahy ulehčil, rozšiřuje svou síť výdejních boxů Rohlik Point. Ty se nově objeví i v nákupních centrech Černý Most a Westfield Chodov. Zákazník si tak menší nákup může vyzvednout sám a nemusí se tak vázat na čas doručení. Do budoucna by mělo přibýt několik set boxů po celé republice.

Život Jaroslava Sapíka

Od hospody k hospodě je druhou biografickou knihou autorky Markéty Zahradníkové a přináší zpověď slavného českého kuchaře. Čtenáři si v ní budou moct přečíst o muži, který připravoval menu pro prezidenty, krále i papeže. Jaroslav Sapík působil přes pětadvacet let ve slavném pražském hotelu Ambassador, kde se vypracoval až na pozici šéfkuchaře. Se svou profesí procestoval nespočet předních zahraničních hotelů a restaurací v Německu, Rakousku, Anglii, Španělsku, Maďarsku, ale také třeba v Indii nebo Singapuru. Získal mnohá uznání a medaile, vařil pro významné osobnosti, a nakonec si otevřel za Prahou v malé vesničce Klokočná rodinný penzion a restauraci, jež se nese v duchu jeho oblíbené české kuchyně. Přes 50 let nejen české gastronomie, přes 50 let zkušeností – to vše najdete v knize Od hospody k hospodě.

Do Bockem na večeři

Smíchovská restaurace Bockem sice servíruje degustační menu již nějaký ten pátek, dosud se však týkalo jen snídaní. Zde bylo možné zahájit den poklidnou, neuspěchanou a chuťově vyváženou tříchodovou snídaní, a nyní je možné zde den stejně dobře zakončit. Tým pod vedením šéfkuchaře Ondřeje Kynčla totiž rozšířil menu o páteční a sobotní večerní degustace. Večeře má sedm chodů a  všechny jsou promyšleně propojeny, i když zároveň každý z nich přináší svébytný zážitek. „Každé jídlo je připravované s pečlivostí a se zaměřením na potřebu každé suroviny, aby se projevila jako jednotlivá složka, ale i jako celek připraveného pokrmu. Najdeme tu spoustu sezóních surovin inspirovaných obdobím sklizně – kořenovou zeleninu, brambory, mák, peckovice, houby i kachnu, ze které připravujeme dva pokrmy, abychom z ní spotřebovali vše, co nabízí, a o zbytky se mohli podělit s jinými hospodami, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání,“ láká Ondřej Kynčl. V jednom z chodů se tak sešla hruška a foie gras zauzené na stole přímo před zákazníkem, v dalším kachna, houby a jablko nebo červená řepa, ostružiny, borůvky, oplatka z vinného octa a vanilka… O symbolickou sladkou tečku se společně postarají mák s vanilkou a višní.

Vzkvétající sever Čech

Nedávno jsme vás v našem článku o nových podnicích informovali o teplické novince, Emporio by Lagarto. A hle, tato cukrárna již přichází s prvními novinkami, kterými jsou čtyři signaturní dezerty: čokoládová tartaletka s pomerančovým pyré, goldiánek z kokosové a maracujové ganache ve zlaté čokoládě, Choux Paris Brest – dezert z odpalovaného těsta s máslovo-oříškovým krémem a tartaletka ze slaného karamelu s hořkou čokoládou.

Novinky hlásí také sesterský podnik, restaurace Lagarto J&J, která má nové steakové menu. Steak se peče na dřevěném uhlí a každý host si může sám zvolit gramáž masa, přílohu i omáčku. A to vše na surovinově náročné rovině, jak zdůrazňuje šéfkuchař Jacob Racek.

Dary přírody

Nové podzimní, respektive listopadové menu hlásí také restaurace V Zátiší. Šefkuchař Igor Chramec již tradičně při jeho tvorbě vycházel ze sezónní nabídky surovin a inspiraci nalezl v přírodě. Ta vydává právě na podzim to nejlepší ze svých plodů, které na talíři vytvoří úžasnou podzimní symfonii. Hlavní part dostává zvěřina – libové maso daňka skvrnitého upravil Igor Chramec jako paštiku a doplnil ji fermentovanou hlívou ústřičnou a hruškovocibulovým čatní. Jemné jehněčí kotletky nechávají vyniknout naslano pečenému tuřínu a zelenému pyré z kerblíku. A závěr? Pomerančová pusinka s kaštany.

Svatomartinská husa po celý měsíc

Prošvihli jste minulý víkend svatomartinskou husu? Pak honem do Mlýnce, ještě to můžete napravit. Zdejší aktuální menu s ní totiž počítá celý měsíc. Šéfkuchař Vladimír Vaníček svatomartinskou tradici zakomponoval do svého čtyřchodového menu, a tak se můžete těšit na kaldoun s červenou řepou a smaženými nudlemi, foie gras upravené do podoby paštiky coby předkrm a konfitovanou svatomartinskou husu ve Vladímírově zajímavé úpravě s mákem a portským vínem.

Na dovolenou i v zimě

Moravské vinice a Posázaví v letních měsících znají všichni. Ale co v zimě? Hotely Akademie ve Velkých Bílovicích, Hrubé Vodě u Olomouce, Velkých Pavlovicích, Ostravě a posázavských Choceradech lákají na moravskou pohostinnost a dobré jídlo i nyní. A jako argumenty jim poslouží například váleček z kozího sýra, hovězí pupek se šťouchanými brambory a křenem nebo houbové kroupeto s vejcem a parmazánovou sušenkou.

Pelměně a vareniky

Již příští víkend se budou restaurací Babiččina zahrada linout vůně typické ukrajinské kuchyně. Zdejší hosté se mnohokrát tázali, proč kuchaři nepřipravují také ukrajinské speciality, když majitelé podniku z této země pocházejí. A byli vyslyšeni. O víkendu 22. až 24. listopadu se proto v Babiččině zahradě koná malá přehlídka ukrajinské kuchyně, kterou připraví pražské bistro Váleček, vyhlášené výtečnou domácí ukrajinskou kuchyní. Zde údajně dělají nejlepší pelmeně a vareniky v Praze. Malé těstovinové taštičky budou plněné brambory s cibulí, batáty či zelím, ale objeví se také ve sladké podobě s višňovou náplní. Vedle vareniků čekají na hosty lososové a masové pelmeně.

Na zahřátí

 

Prohřát se čajem s intenzivní chutí malin a brusinek, nebo se naladit na klidnou notu zeleného čaje? Nyní můžete obojí s novinkami řady TEEKANNE Organics. Jak ovocná smršť You’re My Berry, tak i pohodový zelený Swinging Green jsou ekologicky pěstované čaje 100% bio kvality. Čaj TEEKANNE You Are My Berry nabízí vyvážený mix ovoce a bylinek, ve kterém najdete také šípek, listy ostružiny či pomerančovou kůru. Tato novinka je zde pro všechny, kteří milují výtečný ovocný čaj a zároveň vyznávají zodpovědný přístup k přírodě a životnímu prostředí. A protože zdravá příroda je zdrojem vitality a harmonie, přináší TEEKANNE stejně vyvážený a kvalitní zelený čaj Swinging Green. Čaj navíc obsahuje také složky ze stromu moringa, jenž je pro vysokou koncentraci zdravých látek nazýván „strom života“.

Europe Chef of the Year

Brněnská restaurace The Yard Lounge & Dining, součást hotelu Courtyard by Marriott, se může od letošního podzimu pyšnit oceněním Europe Chef of the Year. V konkurenci více než 900 šéfkuchařů z celého světa zvítězil v rámci udílení cen The Award of Culinary Excellence právě místní šéfkuchař Radovan Zajíček. Restaurace nabízí především středomořskou kuchyni, ale také steaky a domácí dezerty, kterými je Radovan Zajíček vyhlášen. Ten léta působil (nejen) v kuchyních na prestižních zaoceánských lodích. A právě zde získal lásku k rybám, plodům moře či kvalitním steakům.

Neznámé chutě

Podzim je pro milovníky jídla nejkrásnějším obdobím. Dozrávají dýně i kaštany, k dispozici jsou čerstvé houby, přichází první zvěřina. A právě tyto tradiční chutě zařadil na své nové menu také šéfkuchař restaurace Triton Tomáš Horák. Jedním z velkých hitů jeho podzimního menu bude pomalu pečený hřbet z kamzíka s prachem ze hřibů a omáčkou z lišek. No řekněte – měli jste už někdy možnost kamzičí maso ochutnat? Ne? Tak nyní máte příležitost! A pokud by vás kamzík nelákal, můžete vyzkoušet fermentovaného holuba z Anjou s lanýžovou pěnou nebo rib eye steak z japonského wagyu podávaný s dýní a omáčkou ze smržů.

Po Svatomartinském víně Beaujolais

Letos je očekáván kvalitní ročník Beaujolais nouveau, kdy po běžném průběhu první poloviny roku uspíšil zrání hroznů mimořádně teplý červenec. V duchu každoroční tradice se i tentokrát začne víno z odrůdy Gamay popíjet třetí čtvrtek v listopadu, od prvních minut po půlnoci, tedy od čtvrtka 21. listopadu. Můžete si jej vychutnat i díky restauraci La Gare, jejíž sommeliéři pro Beaujolais nouveau jezdí den předem na veletrh do Štrasburku, kde se prezentují jeho producenti, aby se stihlo na tento očekávaný vinařský svátek dovézt do Čech. Termín je takto napjatý, protože francouzské zákony říkají, že první láhve se smí maloobchodně prodávat až po půlnoci právě na třetí čtvrtek listopadu. Sommeliéři La Gare zpravidla vyberou jeden, maximálně dva druhy, které lze zakoupit v ceně okolo šesti set korun za láhev. Vždy je připraveno speciální Beaujolais nouveau menu v podobě jednodušších pokrmů. Samo mladé víno je totiž velmi jednoduché, a proto k náročnějším pokrmům nevhodné.

Jak dopadla polévková olympiáda?

Ještě jednou se podívejme do restaurace Babiččina zahrada. Zde totiž v průběhu září a října probíhala tzv. polévková olympiáda, kdy se na menu vystřídalo několik polévek a počet prodaných porcí rozhodl o vítězi. A není žádné překvapení, kterou polévku si hosté objednávali nejčastěji. Milovaný hovězí vývar s játrovými knedlíčky zvítězil s obrovskou převahou. Druhé až páté místo obsadily kulajda, valašská kyselica, tom yum a boršč. Naopak nezaujala klasická dršťková, ani francouzská cibulačka, dýňová polévka nebo rybí halászlé. Polévky, které se umístily na pomyslné bedně, tedy vývar, kulajdu i kyselicu, můžete v nabídce najít i v průběhu listopadu.

A rovnou můžete vyrazit s celou rodinou, jelikož Babiččina zahrada zavádí model rodinného obědu servírovaného v hrncích a mísách doprostřed stolu. Všeho je dostatek a každý si může přidat maso, omáčku či knedlíky. Jaké pokrmy se budou tímto způsobem servírovat? Prvním z nich bude již zmíněný hovězí vývar s játrovými knedlíčky, kterou následuje dozlatova vypečená kachna, servírovaná v celku v pekáči a doprovázená dvojí sadou knedlíků a zelím. Dále se ve víkendové rodinné nabídce objeví šťavnatá hovězí roláda s karlovarským knedlíkem, slovenskou pastou tarhoňa, restovanými párky se slaninou, cibulí a česnekem nebo plněná vepřová krkovice s nádivkou, bramborové rohlíčky, restované houby s cibulí, česnekem a majoránkou. Zkrátka bude z čeho vybírat.

Vánoce ve Four Seasons

Four Seasons Hotel Prague si i letos pro své návštěvníky přichystal hned několik vánočních potěšení, která je uvedou do adventní nálady už koncem listopadu. Postaráno tu bude o milovníky gurmánských, kulturních, společenských i relaxačních zážitků. V době mezi 29. listopadem a 31. prosincem bude pro návštěvníky Gallery Lounge nachystáno tradiční české cukroví. S horkým čajem, čokoládou či svařeným vínem v ruce se pak mohou pohodlně schoulit u praskajícího krbu a plnými doušky nasávat vánoční atmosféru. Vždy ve čtvrtek, pátek a sobotu od 16 do 20 hodin doplní adventní rozjímání živá klavírní hudba.

Jablko, kokos, zázvor

Bageterie Boulevard pro zimní období přináší hned tři nové horké nápoje. A na co se můžete těšit? Na nealkoholické jablečné brandy, bezlaktózové kokosové latté a zázvorový čaj s mátou a citronem. Pod jablečným brandy se schovává 100% džus svařený s hřebíčkem, badyánem, skořicí a brandy. Jedinečnou chuť doplňuje čerstvý pomeranč na závěr. Tento drink je sice pojmenován po oblíbené vinné pálence, ve skutečnosti ale díky důkladnému svaření brandy v něm není ani kapka alkoholu. Dopřát si ho tak lze kdykoliv během dne. Pokud se však chcete zahřát a současně doplnit pravidelnou dávku kofeinu, Bageterie Boulevard připravila na nadcházející sezonu kokosové latté – espresso s bohatě našlehanou pěnou z kokosového mléka, díky němuž je zcela bez laktózy. Nabídku horkých nápojů uzavírá velmi oblíbený zázvorový čaj s mátou a citronem. Ten totiž dokáže tělo díky obsaženému zázvoru jednak skvěle prohřát, současně ho ale také díky mátě a citronu osvěží a dodá mu potřebné tekutiny. Tyto novinky vám budou dělat společnost na všech pobočkách po celou zimní sezonu.

Místo zmrzliny snídani

Crème de la Crème již dávno nenabízí jen zmrzlinu. Především v chladnějším období oceníte širokou škálu sladkých či slaných snídaní nebo dortů s kávou. Nyní si vše můžete vychutnat v rozšířených prostorech ve Zmrzlinovém salonu na Národní. Provoz na dvou patrech pojme až 70 sedících zákazníků. Díky otevřené kuchyni, která se ve druhém podlaží nachází, budete navíc mít možnost nahlédnout kuchařům doslova pod pokličku a sledovat, jak se vaše jídlo připravuje. Sáhnout můžete po celodenních snídaních. Základem jsou na másle lehce opečené chleby z Esky. Ty se servírují s pražskou šunkou, sýrem, sázeným vejcem nebo lososem. Nejnovějším přírůstkem je ikonický „avo toast“ s granátovým jablkem. Zastánce sladkých pokrmů potěší řecký jogurt s domácí granolou nebo pohankové palačinky s nutellou, marmeládou či jablky se skořicí. Ty lze připravit také ve veganské verzi z pohankového těsta.

Crossover chutí

Pražský hotel Mandarin Oriental představil na začátku listopadu zbrusu nové menu Crossover by Spices, za nímž stojí Stephen Senewiratne, šéfkuchař restaurace Spices. Název nového menu vychází z konceptu všech pokrmů. Jednotlivé chody jsou vytvořeny z maximálně pěti surovin, které se při podávání dohromady dokonale propojí a vytvoří nezapomenutelný zážitek, který baví svou neotřelou chutí. Menu Crossover reflektuje kreativního ducha šéfkuchaře Stephena Senewiratne, který klade důraz i na minimalistický design jídel. Hosté budou mít na výběr ze čtyř předkrmů, dvou polévek, čtyř hlavních chodů a tří dezertů. Zajímavé jsou i svými názvy, které odráží Stephenovu uměleckou duši. „Chtěl jsem, aby měl host možnost pustit uzdu své fantazii, jakmile si přečte název chodu. Vnímám návštěvu restaurace jako komplexní zážitek a chci, aby si ho užili i naši hosté,“ vysvětluje zajímavý původ názvů Stephen. Čekají na vás tak chody jako Orange, T2, či Nuttiness a další. Celé menu svými signature koktejly doprovodí barman Vladimír David a unikátní zážitek z jídla doplní prostředí, ve kterém se Crossover servíruje. Historický vinný sklep ukrytý v prostorách pod restaurací, jenž byl využíván dominikánskými mnichy již ve 14. století, dotváří celou atmosféru.

Pivařka na druhou

Zcela unikátní domovarnický projekt pokračuje! V novém, přepracovaném a doplněném vydání naleznete nejen zcela unikátní recepty, ale i rozpracovanou teoretickou část, která umožní bezproblémové vaření domácího piva i úplným začátečníkům. Ovšem i ostřílení praktici v Pivařce na druhou najdou velké množství praktických rad a návodů pro svou další práci. Kniha je samozřejmě opatřena i bohatou fotografickou přílohou, tabulkami, které vám usnadní přepočty, a kapitolami o historii vaření piva. Všechny recepty jsou optimalizovány na stejné množství piva a počítají s dostupností vstupních surovin na českém trhu. A proti prvnímu vydání jsou optimalizovány tak, aby byly přístupné i úplným začátečníkům. Pivařka na druhou vám otevře zcela nový a netušený svět chutí a vůní! A v nejednom z vás jistě vyvolá i touhu experimentovat…

Jahody v čokoládě

Jahody v bílé čokoládě. Stačí tohle svůdné spojení jen vyslovit a chuťové pohárky jsou rázem v očekávání mimořádného zážitku. A co teprve, když jim dopřejete první sousto! Lyofilizované jahody v bílé čokoládě jsou podzimní novinkou v nabídce ryze české rodinné firmy Pražská čokoláda Steiner & Kovarik. Společnost v současnosti provozuje e-shop a deset vlastních značkových prodejen. Pět z nich se nachází v historickém centru Prahy – na Malé Straně a na Starém Městě, dva jsou v duty free zóně na pražském Letišti Václava Havla a tři v zahraničí.

Ústřice na několik způsobů

Ještě tento víkend máte možnost si v pražské restauraci La Veranda vychutnat čerstvé ústřice. Ovšem pozor, ne ledajaké. Milovníci těchto chuťově jedinečných mořských plodů potvrdí, že nejlepší ústřice je vždycky samotná, maximálně pokapaná vinným octem se šalotkou a zapitá sklenkou šampaňského. Platí to ale bezpodmínečně? Šéfkuchař Radek David na svých cestách po celém světě ochutnal mnoho ústřic v desítkách různých provedení. Načerpal tak dost inspirace a nyní představil v La Verandě své menu nabízející ústřice čtyřikrát jinak. U prvních dvou ústřic sází Radek David na svěžest, jednu bude servírovat s limetko-sójovou omáčkou a salátovou okurkou, zatímco druhou doprovodí sójový kaviár, ředkvičky a šalotkový vinaigrette. Další dvě budou mít naopak doprovod lehce pikantní, jedna se bude servírovat v chuťové kompozici se sušenými rajčaty, rajčatovou vodou se zázvorem a bazalkovým olejem, zatímco chuť poslední ústřice zvýrazní řepa s granátovým jablkem a čerstvě strouhaným křenem.

Buďte za hvězdu!

Na závěr se už zaměříme na silvestrovské oslavy. Poslední den roku se totiž musí pořádně zapít. Zábavný Silvestr je připraven v BeBop baru hotelu Alcron. Návštěvníky čeká speciální balíček v hodnotě 4900 Kč na osobu. Ten zahrnuje neomezenou konzumaci pokrmů z bufetu, neomezenou konzumaci nealkoholických nápojů, konzumaci alkoholických nápojů do hodnoty 3400 Kč, hudební doprovod z Monaca a to DJ Freda a mnoho nezapomenutelných zážitků. Začátek je ve 20 hodin. Následně záleží jen na každém, zda se rozhodne v hotelu Alcron i přespat, či nikoliv.

Soňa Hanušová, 16. 11. 2019