Gastro kalendář: Festivaly a akce v červenci 2018

Akce Inspirace

Co přinese ve světě gastroakcí červenec? Hodně street foodu, Afriku, středověk, finger food, pikniky, víno, ale také třeba klasiku v podobě piva a guláše. A pokud hledáte zpestření prázdninových večerů, doporučujeme zážitkové barmanské kurzy v Barlife Akademii.

Po červnové smršti si dávají menší prázdniny i české gastroakce. Dění se přesouvá spíše na hudební a jiné festivaly, kde sice jídlo nehraje hlavní roli, přesto tvoří jejich důležitou součást. A je třeba s potěšením konstatovat, že kvalita jídla na těchto festivalech rok od roku stoupá. I tak se ale nemusíte bát, že by se čistě „foodie“ akce v následujícím měsíci nekonaly. Posuďte sami.

1., 15. a 29. července Street Food Jam

V červenci se můžete těšit hned na tři z pravidelných Street Food Jamů před Clubem Cross. Opět zde potkáte známé i méně známé tváře místního street foodu, ochutnáte jídla z mnoha koutů světa nebo si zatančíte v rámci doprovodného hudebního programu. Děti navíc můžete odložit do dětského koutku v prvním patře a zabavit je některým z workshopů. A v pauze mezi ochutnáváním zaskočit na jeden z filmů, které se po celé léto promítají na dolní stagi klubu. Nedělní program zajištěn.

5. a 6. července Středověký food festival – Zámek Dětenice

Od 5. července se až do 25. srpna bude konat každou sobotu v Zámeckém resortu Dětenice již třetí ročník Středověkého food festivalu. K ochutnání bude „Francká říše“ v podání chobotnic, ústřic, rybiček či mušlí a „Barbarský sever“ v podobě opékaného divokého čuněte, kuřích hnátků, uzeného kapra nebo třeba jehněčích klobás. Součástí každé správné středověké zábavy je samozřejmě také nespočet sudů piva, v tomto případě domácího dětenického, ale také rytířská klání, tanečnice či středověká kapela.

12. července Tajemství bublinek

Francouzská oblast Champagne sice „víno s bublinkami“ proslavila, ale šampaňské ani zdaleka není jediným zástupcem široké a rozmanité kategorie šumivých vín. A koktejly z nich jsou zkrátka neodolatelné. Navíc šumivá vína mají tu výhodu, že je lze konzumovat již od ranních hodin, aniž byste se dopustili společenského faux pas. Takže pokud chcete vyzkoušet něco nového, kurz Tajemství bublinek v Barlife Akademii je tu pro vás. Poznáte rozdíly mezi jednotlivými šumivými víny, a to příjemnou formou řízené degustace. K tomu nebude chybět ani sabrage, koktejly či molekulární mixologie.

14. července African food festival

Botanická zahrada hl. m. Prahy se 14. července vydá na výlet do Afriky. Exteriéry zahrady nabídnou ochutnávku afrického kontinentu doslova všemi smysly. Chuť a čich potěší tradiční slané i sladké pokrmy a množství (v našich končinách neznámých) chutí a vůní. Odvážnější budou moci ochutnat i speciality hmyzí kuchyně. Sluch a celé tělo rozezvučí rytmy z různých koutů Afriky a chybět nebudou ani bubny a tance. Zrak bude moct spočinout na pestrobarevných látkách, od tisků a batik až po brokáty, které budou prezentovány v rámci originálních módních přehlídek. A ani poslední ze smyslů nezůstane pozadu, hmat zapojíte na kreativních výtvarných workshopech, například při výrobě afrických hraček.

14. července Sezona street food fest 2

Street food zavítá v červenci také do Tábora. Místní sokolská plovárna bude hostit již druhý ročník Sezona street food festu, kde se v hlavní roli představí místní hvězdy (nejen pouliční) gastroscény. Mezi stánkaři však budou i „hosté“ z Prahy. Spořádané kalorie navíc budete moct rovnou vysportovat, například při volejbalovém turnaji. Anebo jen v klidu trávit při poslechu doprovodného hudebního programu.

14. července Hořický Food Festival

14. červenec přinese slavnosti jídla také do Hořic. Areál místního pivovaru bude po celou sobotu hostit stánky se specialitami všech možných druhů a kuchyní – od burgerů a hot dogů, přes sýry, sushi či wafle až po speciality s chilli anebo hmyz. Poteče pivo, víno, koktejly i limonády. Zakoupené pivo navíc přinese komentovanou prohlídku pivovaru JungBerg zdarma.

14. a 15. července Pražský piknik (food festival) 2018

Střelecký ostrov zase v půlce července ožije dekami a piknikovými koši. Pražský piknik 2018 přinese rozmanité stánky, nabízející street food i mezinárodní kuchyni. Stačí vyfasovat deku a koš, obejít stánky a pak už se jen usídlit kdekoli na ostrově a užívat si skvělého jídla, parku, vody a hlavně léta. Pro „akčnější“ budou připravena také hudební vystoupení, workshopy či soutěže.

14. července Slavnosti piva a guláše

V Karviné se bude 14. července oslavovat česká klasika – pivo a guláš. A nejen oslavovat, součástí akce bude soutěž o nejlepší karvinský guláš, který budou soutěžní týmy připravovat přímo na místě. Pivo zajistí hned několik minipivovarů, ochutnávat se tudíž bude ve velkém i v nápojové sekci.

26. července Řízená degustace 1000 a jedna chuť rumu

Poznejte celé spektrum chutí a vůní rumu. V průběhu řízené degustace ochutnáte deset vzorků, které vám odhalí, jak pestře pojatý může rum být. Připraveny pro vás jsou tradiční druhy i perličky mezi rumy. Ke každému z degustovaných vzorků se dozvíte zajímavé informace, a hlavně vysvětlíme rozdíly mezi jednotlivými rumy. Nebudou chybět ani fakta o výrobě a historii rumu. To vše v Barlife Akademii.

28. července Fair Fair Sunset 3 – Finger Food Festival

Food festival a večírek v jednom? Ano prosím! Tuhle skvělou kombinaci můžete zažít na konci července na „večírku skvělého jídla“ Fair Fair Sunset 3 – Finger Food Festival. Dlouhé letní večery a horké noci přejí sovám, tak proč nevyrazit na noční food fest? V kulisách Průmyslového paláce na holešovickém výstavišti tak budete mít možnost ochutnávat rozmanitý finger food, popíjet letní koktejly a k tomu poslouchat skvělou hudbu. Značka ideál.

28. července Festival jak víno – Ochutnej vinohrad

Vína z celé republiky, doplněná i o selekci zahraničních vzorků, budou k ochutnání a srovnání ve vinici sv. Kláry v rámci Festivalu jak víno. Vinné párování bude v tomto případě platit spíše na hudbu – k moravským vínům zahraje cimbálovka, k africkým africké rytmy, k italským již však nemůže chybět italská gastronomie. Budete mít možnost ochutnat vína z malých rodinných vinařství, která ctí tradiční vinařské řemeslo a na která jindy jen tak nenatrefíte. Vše v krásném prostředí vinice a s výhledem na celé město.

Bára Kebová, 25. 06. 2018