Gastro kalendář: Festivaly a akce v červnu 2019

Akce

Ač doposud zatím teploměr neukazoval žádné vysoké teploty, je bez debat, že je léto za dveřmi. Končí školní rok, žáci i studenti se chystají na příchod letních prázdnin a všichni už vyhlíží nekonečné slunečné dny a těší se letní dovolené. To všechno je červen. Měsíc, který nabídne také řadu gastro akcí, food festivalů a ochutnávkových událostí. Pokud milujete jídlo a pití, pak by vám následující výčet rozhodně neměl uniknout.

Asi nikomu se nechce sedět doma, když je venku krásně. Jenže kam vyrazit? To je otázka, která zaměstnává nejednoho člověka. Naštěstí se budou po celý červen konat nejrůznější gastroakce, na kterých si každý přijde na to své. Pro někoho budou připravené ochutnávky alkoholických nápojů, jiní se mohou těšit na sladké pochoutky, další si dozajista vyberou z nepřeberné nabídky masitých pokrmů. Všichni máme ale jedno společné – lásku k jídlu. Pojďme tedy prozkoumat taje červnových foodie festiválků a odhalit, které akce byste rozhodně měli navštívit.

každý čtvrtek v měsíci – Grilovací čtvrtky na Andělu

Pražský Anděl provoní grilované lahůdky. Stačí si vybrat z nabídky a mistři burgerů vám je na počkání ugrilují. Bude se grilovat každý čtvrtek v měsíci a začíná se už v 11 hodin, tak si třeba zaskočte na oběd v BBQ stylu. Připraven pro vás bude dostatek marinovaného masa, klobásek od zdejších řezníků, zeleninových špízů, plněných brambor, sýrů, omáček a dalších dobrot. Grilovací čtvrtky na Andělu vznikly na podnět fanoušků již zavedené Grilovací tržnice v barrandovské restauraci Kamera. Přijďte si proto i vy vychutnat vynikající grilované speciality.

1. června 10. Narozeniny Pivovaru Matuška

Hned na začátku června vás zveme na 10. narozeniny Pivovaru Matuška u Dvou kohoutů. Když v roce 2009 začínali zakladatelé v garáži budovat pivovar s 500litrovou varnou a vařit první tmavé pivo, nikdy by je nenapadlo, kam se za tu dobu posunou. Nyní mají varnu na 3 000 litrů a vaří více než dvacet druhů piv, které rozváží nejméně do 130 hospod, pivních barů, pivoték a hotelů. Mejdan začíná v sobotu 1. června 2019 ve 12:00 a ve 14:00 se narazí narozeninový pivní speciál.

1. června Ardbeg Day!

Připojte se k milovníkům kouřové whisky po celém světě a přijďte si v sobotu 1. června 2019 vychutnat svůj dram na zdraví palírny Ardbeg. V pražském podniku Mr. Brut pro vás bude přichystané občerstvení inspirované slunným Karibikem, speciální Ardbeg koktejly a hlavně možnost ochutnat letošní limitovanou edici. Palírna Ardbeg vůbec poprvé nechala svou whisky, po odpočinku v sudech po bourbonu, dozrát v sudech po rumu z Ameriky, aby vznikl… Ardbeg Drum! SLÁINTE! A pro koho je Praha trochu z ruky, nemusí smutnit. Ardbeg Day  se slaví i v Olomouci.

1. června Ostrava žije vínem 2019

V Ostravě se koná druhý ročník vinařského festivalu. Užijte si den plný vína v industriálním prostředí Dolních Vítkovic, tentokrát v letním kabátě. Nejen v Compress Hall, ale i venku v areálu Hlubina. Svá vína přijede představit patnáct vinařství. Samozřejmě bude připraveno skvělé občerstvení od Food Atelier, Pata Negra a další.

1. června Lužánecký Guláš Fest 2019

V sobotu 1. června 2019 od 10:30 se mohou všichni příznivci dobrého jídla, pití a zábavy těšit na Lužánecký Guláš Fest 2019. Celý festival se odehraje v areálu tenisových kurtů brněnského lužáneckého tenisového klubu a v přilehlém parku. Návštěvníci se mohou těšit na pátý ročník klání o nejlepší masový guláš. V průběhu celého dne budou k dispozici atrakce a hry pro děti jako například lanová dráha, lezecká stěna, minitenis s profi trenéry, skákací hrad se skluzavkou, malování na obličej, soutěže a hry s animátory a jiné. Přijďte si vychutnat ty nejlepší guláše na Jižní Moravě.

2. června Prague Ice Cream Festival 2019

Pátý ročník Prague Ice Cream Festivalu, svátek všech druhů zmrzliny, je tady! Není lepší způsob, jak zahájit léto. Znovu vás osvěží vaši oblíbení místní i světoví výrobci. Od klasických zmrzlin přes veganské, sorbety, rolované, točené. Letos budete moct otestovat spousty nových zmrzlinářů i oblíbené zmrzka koktejly. To vše v Praze na Výstavišti Holešovice.

3. června Španělská zážitková degustace

Hned první červnové pondělí se na vás chystá exkluzivní zážitková degustace na Slezskoostravském hradě v Ostravě. Ochutnáte čtyřchodové španělské menu, které přímo před vámi připraví známí kuchaři David Valíček, Jirka Nenička a Jamie Santos. Těšit se můžete třeba na paellu s chorizem a mořskými plody, vepřovou kýtu s artyčoky a salsou a další pochoutky. Pokrmy doplní španělské šumivé víno cava, které představí vážený host, španělský vinař Guifré z vinařství Sola Raventós.

5. června Zažij Francii

Projděte se 5. června 2019 po pěší zóně Anděl francouzským tržištěm a ochutnejte francouzské sýry, rybí polévku, pečené šneky, paštiky, ústřice, klobásky a další vybrané francouzské delikatesy. Pro mlsné jazýčky zde bude více než 25 stánků, kde se bude vařit a degustovat. Představí se vám vinaři z tradičních vinařských oblastí, vzduch osvěží vůně levandule a čerstvého pečiva.

6. června Barlife Akademie – Klasika ve stylu jalovce

Negroni, Gin Fizz, Red Snapper, Tom Collins, Gimlet, Vesper, Martinez… Na světě existuje více klasických koktejlových receptur z ginu než z jakékoli jiné báze. Gin barmany prostě baví, už od 20. let a éry amerických barů v Londýně. Jako koktejlová báze je totiž nesmírně bohatý. Kromě své základní složky, jalovce, může obsahovat stovky dalších ingrediencí. Koriandr, citronovou trávu, černý pepř, mandle, lékořici, levanduli nebo třeba okurku a růži. Dva stejné giny nenajdete. S ginem za barem prožijete nezapomenutelné dobrodružství. Také se konečně dozvíte, jestli pochází z Anglie, nebo Holandska, a zda má James Bond vždycky pravdu. A mnoho dalšího. Připravte své chuťové pohárky i fantazii na výjimečný zážitek! Pod vedením zkušeného lektora Tomáše Kučery si v Barlife Akademii namícháte čtyři vybrané ikonické koktejly. Vyzkoušíte klasické triky i odvážné kombinace.

7. – 9. června Burger Street Festival

Burger Street Festival znova rozpaluje grily. Poprvé navštíví i Teplice a přiveze sem ty nejlepší burgrárny, hranolkárny, zmrzlináře a všechny, kdo moc dobře ví, co se k hamburgerům sluší a patří. To celé se vstupem zdarma. Milovníci sladkého si zde mohou vybrat z vaflí, donutů, makronek, palačinek nebo třeba zmrzliny. Celé to pak můžete spláchnout chutným nealkoholickým nebo míchaným nápojem. Pro milovníky klasiky nebudou chybět ani pivka z velkých i lokálních pivovarů. Od 14. do 16. června si pak můžete burgery vychutnat i v Olomouci, kam se festival přesune dále.

7. – 8. června Mexico & España / pop-up

Léto klepe na dveře a s ním se vrací další pop-up event na Malé Americe v Brně. Vůně dálek, exotického ovoce i tematický bar a hudba. To je pop-up Mexico & España. Co ochutnáte tentokrát? Burrito, tacos nebo tradiční paellu? Chybět samozřejmě nebude ani Corona či tequila. Dále se můžete těšit na věnečky od Anouk Nanuk a tématické malování na obličej.

7. – 8. června Festival vína s vinaři z Rhôny

Ochutnávat dobrá rhônská vína můžete po celý rok. Ovšem na začátek června se na vás chystá něco speciálního. Osobně dorazí desítka vinařů a dva dny můžete spolu s nimi ochutnávat vína z jejich vinařství. Přijďte se s nimi seznámit a poznat jejich příběhy, nebo se jen pobavit. Degustovat víno tváří v tvář vinaři, kteří jej vypěstovali a vyrobili, má vždy pro každého milovníka a znalce vín větší kouzlo a šmrnc. A právě na to se mohou těšit návštěvníci festivalu Fête Divine – fête du vine 2019 v parčíku na Výtoni, který se uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června. Každý z vinařů ve svém stánku představí svou produkci vín a osobně vás provede jejich ochutnávkou. Celkem k degustaci budou rozlévat zhruba stovku vín z Rhôny.

8. června Mattoni Koktejl Festival

V sobotu 8. června propukne od 14:30 na pražském Staroměstském náměstí mistrovství v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink, který bude tradičně doprovázet Mattoni koktejl festival, na němž vystoupí české a slovenské hudební hvězdy. Návštěvníci se mohou těšit na Monkey Business, Mikolase Josefa, Katarínu Knechtovou, Tomáše Kluse, Báru Polákovou i Davida Kollera. Soutěží i festivalem bude provázet moderátor Libor Bouček. Vstup na festival je zdarma.

8. června Festival ambasád Food&Culture 2019

Přijměte pozvání na čtvrtý ročník Festivalu ambasád pořádaného městskou částí Praha 6 a Farmářskými trhy na Kulaťáku. Festival gastronomie a kultury zemí z celého světa vám nabídne bohatou nabídku tradičních i exotických jídel a nápojů. Festival se koná v sobotu 8. června 2019 v prostoru konání Farmářských trhů na Kulaťáku od 8:00 do 18:00.

8. června Řečkovický festival minipivovarů 2019

Čtvrtý ročník oblíbeného Řečkovického festivalu minipivovarů proběhne opět v amfiteátru starého řečkovického pivovaru v Brně. Kromě ohromného množství českých a moravských pivovarů budou k ochutnání i zahraniční pivovary z Anglie, USA, Německa či Belgie.  Pivo sice bude středobodem celého festivalu, ovšem nebude zde chybět ani široká nabídka jídla a hudební zábavy.

8. června Cocktail International 2019

8. června 2019 zažije prostranství u brněnské Galerie Vaňkovka festival míchaných nápojů Cocktail International 2019. Na dvanácti různých barech vám mezinárodní tým barmanů přinese celý koktejlový svět až na dosah ruky. Tuto akci, která potrvá až do noci, doprovodí pestrá hudební produkce a nabídka jídla z oblíbených brněnských bister. Projděte si historií i aktuálními trendy míchaných nápojů. Cocktail International 2019 vám představí současné koktejlové trendy, ale také bohatou historii jejich přípravy. Návštěva této bezplatné akce je tak ideální pro všechny – zájemce o poznání světa míchaných nápojů i pro ty, kteří nabídku brněnských barů znají a touží ochutnat víc. Objevíte nové a nečekané možnosti, které vám pomohou rozšířit obzory v tom, co všechno můžete dopřát svým chuťovým pohárkům.

14. června Slavnost Cideru 2019

Čtvrtý ročník největšího českého festivalu cideru na Smíchovské náplavce, Slavnost Cideru 2019, se nezadržitelně blíží. Ochutnejte desítky ciderů, cidrů a moštů od malých lokálních výrobců z Česka i zahraničí. Nebudou chybět ani známé značky. Přijďte si užít víkend u Vltavy se sklenkou v ruce, s přáteli, nebo celou rodinou. Na náplavce vyrostou stánky a stany plné jídla, muziky, workshopů, atrakcí a zábavy pro děti. Navíc se letos celá akce obejde bez plastů, takže si na památku odnesete stylovou skleničku se slavnostním potiskem a odejdete s vědomím, že po vás zůstane minimální ekologická stopa.

14. června Pražské pivní slavnosti 2019

Větší areál, nové zážitky. Pražské Pivní Slavnosti bude hostit pražský areál výstaviště PVA v Letňanech. Návštěvníci se mohou těšit na pivní speciály tradičních českých pivovarů, produkty z minipivovarů z Čech a Moravy. Chybět nebude ani dobré jídlo a tradiční rocková muzika. Zábava plná hudby, ochutnávek a soutěží bude připravena pro všechny.

14. – 15. června Pivo na Náplavce

Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival se bude letos konat na Rašínově nábřeží už posedmé. Proběhne 14. a 15. června 2019 mezi Palackého a železničním mostem na Výtoni v Praze. Návštěvníci se kromě 55 tuzemských minipivovarů mohou těšit i na 20 stánků s gastronomií hodící se právě ke zlatavému moku a na bohatý hudební program.

15. června Den Bohemia Sektu pro dospělé i špunty

Zveme vás na již tradiční Den Bohemia Sektu pro dospělé i špunty, který se uskuteční v sobotu 15. června 2019 ve Starém Plzenci. Čeká na vás skvělé odpoledne plné muziky, jídla, zábavy, a hlavně perfektního sektu.

15. června Všechny chutě světa

Již tradičně se 15. června 2019 uskuteční na zámku v Dobřichovicích 7. ročník food festivalu Všechny chutě světa. I tento rok bude z čeho vybírat. Budete moci ochutnat šťavnatý gruzínský šašlik, vietnamskou bun cha, bretaňské palačinky, mexické quesadilla, španělskou paellu, japonské sushi, ruské pirohy, americké hamburgery, africkou samosu, malajskou laksu a další. Čeká vás jako vždy bohatý doprovodný program. Letos v podobě lezecké stěny, nafukovací parkurové dráhy, lanovky z mostu a pro malé návštěvníky budou dílničky a divadýlko. O hudbu se postará báječná kapela Lovesong orchestra a bubeníci z Prahy.

15. června  Apetit piknik

Přijďte si 15. června 2019 vychutnat Apetit piknik. Už 9. ročník kulinárního trhu a gastronomického festivalu v jednom. Lahodné jídlo, osvěžující pití a jedinečná atmosféra – tuhle událost si zkrátka nemůžete nechat ujít. Vstup bude zdarma. Letos opět ve vinohradském parku Grébovka. Apetit piknik je každoročně svátkem pro všechny milovníky dobrého jídla. A ani letošní ročník nebude výjimkou.

15. – 16. června Slavnosti moře – 10. vlna

Jubilejní desáté pokračování food festivalu zaměřeného na ryby a plody moře obecně. Slavnosti moře opět zavítají v polovině června do Brna. Stejně jako v předchozích letech se vám představí Bistro Ocean48 s dalšími brněnskými i mimobrněnskými restauracemi. Kromě kvalitního exotického jídla, bohaté nabídky moravských vín, kávy a dalších pochutin, se můžete těšit na opravdovou přímořskou atmosféru za doprovodu latinských rytmů. Jako každý rok budou i letos Slavnosti moře zcela zdarma. Přijďte si vychutnat ty největší mořské delikatesy a naladit se na tu správnou letní notu.

19. června Zažij Portugalsko

Přeneste se do Portugalska, země mořeplavců, slunce a vína. Do kuchyně, jejímž základem je mimo jiné olivový olej, ryby a maso. Čekají na vás delikatesy jako je francesinha, bacalhau, caldo verde, arroz de marisco, cataplana, cozido à portuguesa, samozřejmě spousta ryb a pro ty, kdo rádi sladké, například pasteis. Nesmíme zapomenout ani na portské a další vína, kterými je tato země proslulá. Těšit se můžete samozřejmě i na bohatý doprovodný program. To všechno bude Zažij Portugalsko, gastro akce, která zavítá už 19. června 2019 na pěší zónu na Andělu.

20. června Barlife Akademie – Na karibské vlně

Pravý rum voní dálkou, sluncem a exotikou, a i když se dnes vyrábí skoro na celém světě, jeho zaslouženým epicentrem zůstává Karibik se škálou stejně pestrou jako šátky karibských krasavic. Na kurzu v Barlife Akademii se naučíte rum hodnotit, z více než 100 značek rumů ochutnáte ty nejzásadnější druhy a zástupce největších rumových mocností, i první rum na světě, nejstarší existující značku vůbec. Naučíte se míchat ty nejoblíbenější koktejly v překvapujících variacích. A dozvíte se nejen to, proč za všechno může Kryštof Kolumbus. Celým kurzem vás provede zkušený lektor Tomáš Kučera.

22. června Milujeme Prosecco

Oblíbený festival zasvěcený italským bublinkám, gastronomii, módě a designu se vrací na začátku léta. Přijďte si připít v sobotu 22. června 2019 do Riegrových sadů. Na návštěvníky čeká od deseti hodin dopoledne do osmi večer téměř nekonečná kolekce atrakcí – od dopolední lekce bikram jógy až po bohatou nabídku skvělé italské gastronomie v průběhu celého dne. Na prvním místě bude samozřejmě prosecco, které můžete ochutnávat v rámci řízených i volných degustací. Pro milovníky bublinek bude připraveno zhruba sto druhů prosecca všech stylů, zahrnujících i módní nefiltrovaná vína. Do Prahy přijede také početná reprezentace italských vinařů – včetně několika srdcařů připravujících tzv. garážová vína, která se dají ochutnat jen výjimečně. Z nejzajímavějších vinařství to budou například Garbara, Marchiori, Perlage, Duca di Dolle nebo Montgarda.

29. června Vínečko Fest vol. 2 – Vinaři na Náplavce

Odtrhněte se od reality všedních dní a ochutnejte mimořádně atraktivní vína, která příjemně osvěží vašeho ducha. Odprezentují se zde malí rodinní vinaři nejen z jižní Moravy, ale i z oblastí starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte. Co vinař a co láhev, to originál. Pořadatelé kladou důraz na minimální produkci výroby, kde vinař uzavírá do láhve nejen víno, ale i své srdce. K degustaci bude hrát živá hudba a zážitek dotvoří moderní gastronomie, která na náplavku neodmyslitelně patří.

Natálie Markovská, 27. 05. 2019