Gastro kalendář: Festivaly a akce v dubnu 2019

Akce

„Duben, na gastro-festiválcích budem.” Takto nějak by mohla znít pranostika pro čtvrtý měsíc v roce 2019. Gastroakcí, foodie festivlů a slavností jídla se totiž v dubnu sešlo nepočítaně. Víkendy budou nabité událostmi a milovníci jídla budou mít velice těžké rozhodování, na kterou akci vyrazit dřív. Pojďte se s námi podívat na to, co vám může měsíc duben nabídnout.

Gastroakce se již staly tradiční součástí našich životů. Prakticky není víkendu, kdy by se nekonal nějaký foodie festival nebo alespoň zajímavá ochutnávka netradičních či originálních jídel. Přijměte proto pozvání k představení těch nejzajímavějších gastroakcí, které se budou konat v dubnu 2019.

4. dubna Barlife Akademie – 1000 a jedna chuť rumu

Pravý rum voní dálkou, sluncem a exotikou, a i když se dnes vyrábí skoro na celém světě, jeho zaslouženým epicentrem zůstává Karibik se škálou stejně pestrou jako šátky karibských krasavic. Poznejte celé spektrum chutí a vůní rumu. V průběhu řízené degustace ochutnáte deset vzorků, které vám odhalí, jak pestře pojatý může rum být. Připraveny pro vás jsou tradiční druhy i perličky mezi rumy. Ke každému z degustovaných vzorků se dozvíte zajímavé informace a hlavně objevíte rozdíly mezi jednotlivými rumy. Nebudou chybět ani informace o výrobě a historii rumu.

4. dubna Garden Food Festival – Praha

Zkoušíte rádi exotické delikatesy? Nebo milujete spíše tradiční českou a regionální kuchyni? Garden Food Festival vám po čtyřech ročnících na Moravě nabídne v pražské premiéře řadu speciálních a nezapomenutelných gastronomických zážitků. Představí se vám zajímavé kulinářské koncepty z Prahy, celé republiky i ze zahraničí, ochutnáte farmářské a lokální produkty, destiláty, tuzemská i světová vína či produkty z minipivovarů. V degustačním menu festivalu nebudou chybět ani hudební představení.

6. dubna Asia Food Fest

Už šestým rokem se 6. dubna 2019 na Smíchovské náplavce uskuteční největší přehlídka exotických chutí a vůní Asia Food Fest. Festival si klade za cíl prezentovat co nejvíce z kulinářského umění těchto zemí a nabídnout tradiční pokrmy, které si zachovávají svou autentičnost. Kromě populární polévky Phở a baget Bánh mì budou mít návštěvníci možnost ochutnat tradiční vietnamská žabí stehýnka, knedlíčky Dim sum, grilované krevety, pekingskou kachnu nebo poctivé indické Vindaloo. Kuchaři ve svých WOK pánvích připraví přímo na místě například Bún bò Nam Bô, Kung Pao, Pad Thai nebo Pad Kee Mao. V nabídce nebude rovněž chybět japonské pivo, pravá vietnamská káva a spoustu dalšího. Celý den bude provoněn vůní koriandru, zázvoru, chilli, galangy nebo kari. Asijskou atmosféru podpoří celodenní doprovodný program.

11. dubna Arabfest 2019 v Praze

Další ročník Festivalu arabské kultury v Praze navazuje na tradici festivalu, který je doma v Plzni. Letošním tématem bude jídlo. V Praze zažijete orientální trh, nakouknete pod pokličku arabské kuchyně, zhlédnete svěží filmovou tvorbu a zatančíte si v orientálních rytmech. Těšit se můžete také na sklenku libanonského vína a zajímavé přednášky, kde téma jídla rozhodně nebude chybět! V Plzni vás pak čeká již 10. jubilejní ročník. Arabfest zde můžete zažít už 3. – 7. dubna. Program festivalu v Olomouci se uskuteční 8. – 11. dubna a v Praze poté 11. – 14. dubna.

13. dubna Oriental Street Food Market

Oriental Street Food Market bude zábavným sobotním dnem pro jednotlivce i celé rodiny. Historicky poprvé budete moci v prostorách holešovického Vnitroblocku zavítat na orientální bazar, na kterém ochutnáte tradiční pochutiny Blízkého východu. Během programu si poslechnete cestovatele a kuchaře, naučíte se, jak správně vyfotit jídlo na váš Instagram, nebo jak si objednat arabsky v restauraci.

13. dubna Gril a pivo na náplavce

Z prostor Smíchovské náplavky se v sobotu 13. dubna 2019 stane obří grilovací zóna, kde si všichni milovníci grilování a barbecue budou připadat jako v nebi. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra a podobně. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů. Kromě klasických, nám známých grilovaných pochutin, budou na menu také peruánské, kubánské či gruzínské speciality. Vše se bude hojně zapíjet pivem. Na výběr budete mít z několika značek a druhů piv, rozhodně nebudou chybět ani čím dál více oblíbenější pivní speciály. Nenechte si ujít tento neobyčejný zážitek a přijďte se naladit na grilovací sezónu a načerpat novou inspiraci.

13. dubna Africké trhy v Brně

Do Brna opět míří ty nejvybranější lahůdky přímo z Ugandy. Vezměte rodinu nebo přátele a přijďte si užít netradičně strávený víkend. Vyzkoušíte to, co jinde nenajdete, a ještě tím podpoříte malé africké farmáře. Co můžete ochutnat (a nakoupit)? Čerstvé ovoce, jako je třeba obří jackfruit, to nejmáslovější avokádo na světě, spoustu druhů banánů, mango, několik druhů mučenky, slaďoučký ananas, voňavou papáju nebo nádherně barevné dračí ovoce. Koření ze Zanzibaru, čokoládu, kakao a dokonce čerstvé kakaové boby. To vše a mnohem více najdete na afrických trzích v Brně.

14. dubna Street Food Festival – Holešovice – jaro 2019

Zima končí, slunce začíná hřát, ulice se probouzí, chuť na dobré jídlo pod širým nebem roste a proto se právě v dubnu otevře šestá sezóna street food před cross][clubem! Je čas na velký jarní Street Food Festival v Holešovicích! Pište si do diářů 14. dubna a začněte držet dietu, ale taky roztahovat žaludek, ať se do vás vše z těch zhruba 50 stánků vejde… Objevíte novinky, kouknete, co nového dokáží vykouzlit ti prověření, s jakým překvapením dorazí nováčci a zakusíte nové trendy.

18. dubna Barlife Akademie – Na karibské vlně

Připravte své chuťové pohárky i fantazii na výjimečný zážitek! Čeká vás rumový kurz v Barlife Akademii. Na správnou vlnu vás naladí tematický welcome drink. Pod vedením zkušeného lektora si namícháte čtyři vybrané ikonické koktejly. Všechny je znáte, ale poprvé je uvidíte z druhé strany baru. Vyzkoušíte klasické triky i odvážné kombinace. Součástí každého kurzu je navíc řízená degustace dané báze, ale hlavně, v průběhu celého večera budete ochutnávat z naší “tajné skříně”, která obsahuje i to, co jinde v Čechách nenajdete. Nebudou chybět ani informace o výrobě a historii destilátu, včetně aktuálních trendů.

21. dubna Vegan Burger Festival

A opět se společně potkáme před holešovickým cross][clubem, tentokrát se místní stánky zaměří na ty nejlepší burgery. Že se burger rovná mleté hovězí a nic jiného? Pak se přijďte přesvědčit, že to není pravda. Tady se totiž budou servírovat ty nejlepší veganské burgery, jaké lze ochutnat. Druhý ročník Vegan Burger Festu láká na romanitost druhů a pestrost chutí veganských burgerů.

27. dubna Středomoří na náplavce

Přehlídka oblíbené středomořské kuchyně na vás bude čekat 27. dubna 2019 na Smíchovské náplavce. Ke středomoří neodmyslitelně patří ryby, ústřice, mořské plody, speciality z grilu, pizza, ale také víno a prosecco. Návštěvníci budou mít na výběr z různorodých pokrmů z italské, francouzské, španělské, řecké nebo chorvatské kuchyně. Součástí festivalu budou také stánky s delikatesami, kde nebudou chybět olivy a olivové oleje, pesta, makronky nebo rolovaná zmrzlina. Pojďte se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou.

27. – 28. dubna Prosecco & Food Festival

O víkendu 27. a 28. dubna 2019 se spustí nová festivalová sezóna ve Žlutých lázních na Praze 4. Znovu se můžete těšit na desítky druhů prosecca, šumivých vín a gastronomické speciality z celého světa, jako jsou například grilované mořské plody, pizza i italské šunky a sýry. Samozřejmě na vás čekají také moderní dezerty, káva a různé druhy zmrzliny. Tak dorazte! Vždyť co by bylo prosecco bez vás? Teprve s vámi, v harmonii s chutí a vůní výtečného jídla, setkávání se s přáteli a skvělou atmosférou, je prosecco životním stylem a vy jste jeho neodmyslitelnou součástí. Pojďte prožít další příběh Prosecco & Food Festivalu.

Natálie Markovská, 27. 03. 2019