Gastro kalendář: Festivaly a akce v květnu 2019

Akce

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.” Nejzamilovanější měsíc v roce se blíží. A na své si přijdou jak zadaní, tak i ti, kteří zatím svou polovičku hledají. Společnost nám všem totiž budou dělat nejrůznější gastroakce. O zajímavé gastrofestiválky rozhodně nebude v květnu nouze. Na co konkrétně se můžete těšit? Nejlepší výběr foodie akcí jsme si pro vás připravili v tomto článku.

Jaro je v plném rozpuku, příroda se probouzí k životu a také lidé nabírají novou jiskru a energii. To je ta nejlepší chvíle pro objevování netradičních pokrmů, originálních specialit i neortodoxních chutí. Přijměte proto pozvání na přehlídku těch nejzajímavějších gastroakcí, které se budou konat v měsíci květnu. A je skutečně na co se těšit!

1. května Veggie Náplavka JOY

Další ročník kultovní prvomájové Veggie Náplavky nese podtitul JOY – radost. To proto, abychom ji v životě prožívali nejen my všichni, ale i všechna zvířata. Pražská Veggie Náplavka přitahuje tisíce návštěvníků z Česka i zahraničí. Můžete zde objevit nejnovější trendy, hity a novinky zdravého a ke zvířatům a planetě ohleduplného životního stylu. Přijměte proto pozvání na další společné setkání plné zdraví, energie, ohleduplnosti ke zvířatům – a samozřejmě radosti.

6. května Cupping v café Na kole – skotské pražírny

Jste zarytými milovníky kávy? Pak vám nesmí uniknout cupping v královéhradeckém café Na kole – skotské pražírny. Cupping je otevřen úplným začátečníkům i pokročilým kávovým degustátorům. Degustací vás provede barista Jakub Fabián. Tentokrát poodhalíte méně probádané kávové vody a ochutnáte i několik vzorků ze skotských pražíren. Cupping (ochutnávka kávy) je jednoduchý způsob, jak ochutnat několik druhů kávy najednou. Ještě jste na žádném cuppingu nebyli? Nebojte se přijít, vše vám bude ukázáno a vysvětleno. Pokročilí degustátoři zase ocení zajímavé vzorky kávy na jednom stole.

10. – 12. května Chřestový víkend

Právě teď vrcholí sezona chřestu. Proto by byla obrovská škoda toho nevyužít a nevyzkoušet nějaké delikátní speciality z této velice oblíbené potraviny. Proč zrovna chřest? Protože každé sousto lahodného chřestu rozezní všechny vaše chuťové buňky. Či snad protože každý jeho kousek probudí sílu antioxidantů v této superpotravině. Nebo protože detoxikuje tělo, je narvaný vitamíny a spousty dalších, tělu prospěšných látek. Ať je váš důvod jakýkoliv, propadnout jeho kouzlu a stát se „chřesťanem” může opravdu kdokoliv! Na desítky nejrůznějších pokrmů budete moct vyzkoušet druhý víkend v květnu v Pivovarském dvoře Chýně, v Praze.

11. května Letní street food

Přijďte 11. května 2019 na Smíchovskou náplavku ochutnat pouliční gastronomii z celého světa. Jelikož se blíží léto, dramaturgie festivalu bude zaměřena kromě street food klasiky na zmrzliny, exotické ovoce, prosecco, osvěžující limonády a koktejly. V létě jistě přijde k chuti lehká středomořská kuchyně, ryby, saláty, hummus, asijské pokrmy a saláty. Nezůstanete ochuzeni ani o grilovaná masa, mexické tacos, španělské tapas, gruzínské šašliky, či venezuelskou arepu. Letní street food doplní bohatý doprovodný program v duchu latinskoamerických rytmů.

15. května Zažij Itálii

Mamma Mia! Přijďte ochutnat 15. května 2019 na pražskou pěší zónu Anděl ty nejlepší italské delikatesy, parmskou šunku, buvolí mozzarellu, parmezán, olivové oleje, zmrzliny, čerstvé těstoviny, výběrovou kávu, pizzu, seafood, pesta, antipasty atd. Vychutnejte si sklenku šumivého prosecca či aperolu za doprovodu italských melodií. V rámci fotokoutku se můžete zvěčnit na Vespě u římského Kolosea. Přeneste se na jeden den do slunné Itálie.

15. – 18. května Slavnosti dobrého jídla

Milujete dobré jídlo a bydlíte na jihu Moravy? Pak pro vás máme zajímavou gastroakci. V centru Brna se totiž v polovině května představí restaurace, chutné občerstvení, originální foodtrucky, regionální prodejci, sladké i slané dobroty, pivo a víno. Budou se zde konat Jarní Slavnosti, jejichž součástí budou i Slavnosti dobrého jídla. Zaznačte si proto do diářů termín 15. – 18. května 2019, na náměstí Svobody v Brně.

18. května Rumfest by Barlife

Rumfest by Barlife je zábavně vzdělávací oslavou pravého třtinového rumu. Šestý ročník proběhne opět v areálu Žlutých lázní. Návštěvníci se opět mohou těšit na širokou nabídku rumů, jež bude možné ochutnat a nakoupit za speciální festivalové ceny, a pro opravdové nadšence budou i letos připraveny vzdělávací semináře, workshopy. Nebude chybět latinskoamerická hudba, speciality karibské kuchyně a rumové koktejly.

19. května Pivo a Burger festival

Vážení milovníci svrchně kvašených piv a šťavnatých burgerů, jste srdečně zváni na čtvrtý ročník festivalu, který se snaží spojit svrchně kvašená piva z malých řemeslných pivovarů s mletým nejen hovězím masem v housce. Festival se koná na zrekonstruovaném pražském Karlínském náměstí a přilehlém okolí v neděli 19. května 2019 od 11 hodin. Ochutnat budete moci burgery z několika karlínských restaurací a degustovat svrchně kvašená piva IPA, ALE nebo stout a k tomu vám zahraje živá hudba.

22. května Zažij Mexiko

Mexiko, Mexiko, sombrero grande tequila! Každý správný amigo dorazí 22. května 2019 na pěší zónu Anděl, která se změní na malé mexické zocalo (náměstí). Ochutnejte tradiční mexické buritos, kukuřičné placky, nachos, pikantní salsa omáčky, tacos, quesadillas nebo churros. Žízeň uhasíte mexickými limonádami Jarritos a chybět samozřejmě nesmí ani typická tequila. O hudební doprovod se postarají temperamentní Mariachi a La Familia Salsa band, kteří vám nejen zahrají, ale i zatančí. Prožijte pestrobarevný den plný exotických chutí, vůní a hudby, zažijte Mexiko!

24. – 25. května Praha pije víno 2019

Festival Praha pije víno, vinařský festival autentických vín, který patří k největším v Evropě, se od 24. do 25. května 2019 ponese ve znamení oslav významného výročí – 8000 let vína. Archeologové v Gruzii totiž objevili u řeky Chrami neolitickou keramiku, která obsahovala stopy vína starého osm tisíc let. Organizátoři festivalu, pražský vinný bar Veltlín zastoupený Bogdanem Trojakem a společnost Champagnier v čele s Antonínem Suchánkem, proto pozvou na šestý ročník festivalu přední gruzínské vinaře, kteří vyrábí vína v kvevri, tradičních hliněných nádobách. Hlavní hvězdou festivalu bude gruzínské vinařství Lagvinari, návštěvníci se však mohou těšit na dalších 80 vinařů z území bývalé Habsburské monarchie a z přilehlých i vzdálenějších vinařských regionů. Na své si přijdou i milovníci jídla, ve food corneru se objeví například Lahůdkářství Sváček, Eska, Tamarind Tree a další.

24. – 26. května Italian Food Festival

Příznivci italských gurmánských jídel se sejdou na druhém ročníku Italian Food Festivalu, který spojuje italskou kuchyni zabydlenou v Praze a produkty pocházející přímo z Itálie. Festival se bude konat na Výstavišti Holešovice a jeho okolí od pátku 24. května 2019 do neděle 26. května 2019 od 11 do 22 hodin. Budete zde moci ochutnat italské hamburgery, pinsa romana, těstoviny, pizza salám či nejrůznější druhy piva, vína a prosecco.

26. května Lógr 2019 | festival kávy

Tržnice DEPO pro vás připravila spolu s Kafe Smetanka ten nejvoňavější festival ze všech. Jak se káva pěstuje, připravuje a ochutnává? Lógr vás provede celým procesem. Naučíte se, jak poznat dobrou kávu i jak ji připravit jako profesionál. Na trhu si pak vyberete mezi nejlepšími pražírnami z okolí a dokoupit si můžete i všechno potřebné vybavení.

30. května Barlife Akademie: Život začíná ve čtyřiceti

Uisce beatha neboli voda života. Tu skrývá whisk(e)y ve svém původním gaelském názvu. Stáčená s minimálně 40% obsahem alkoholu potvrzuje, že život skutečně začíná ve čtyřiceti. V případě whiskey je to navíc život velmi bohatý a plodný. Neexistuje šance, že by si vás nezískala. Nechte se svést a poznejte svět „vína Wallstreetu”, kterému podlehli i andělé. Vyzkoušíte, jak chutná whisk(e)y před stočením do sudu nebo single malt z Thajska. Dozvíte se, jak si whisk(e)y nejlépe vychutnat i jak bluffovat jako profesionál. Kolik stojí andělská daň i jak je to vlastně s tím „(e)”. A mnohem více. Připravte své chuťové pohárky i fantazii na výjimečný zážitek! Na kurzu Barlife Akademie s názvem Život začíná ve čtyřiceti vyzkoušíte klasické triky i odvážné kombinace. Kurzem vás provede Tomáš Kučera.

30. května Merkádo 2019

Merkádo letos už pošesté promění na dva dny pražské náměstí Jiřího z Poděbrad v Latinskou Ameriku! A na co se můžete těšit tentokrát? Tématem letošního ročníku budou rituály smrti. Jako každý rok budete mít možnost užít si tradiční latinskoamerické trhy s bohatou nabídkou exotických jídel, nápojů a řemeslných výrobků od více než 40 prodejců zboží ze Střední a Jižní Ameriky. Najdete zde řadu pochutin, které k Latinské Americe neodmyslitelně patří: od kávy, kakaa, chilli a exotického ovoce po jihoamerická vína a koření. Ochutnáte národní jídla z Argentiny, Brazílie, Guatemaly, Kuby, Panamy, Kolumbie, Venezuely, Kostariky, Mexika či Peru. A kromě toho budete mít příležitost opatřit si třeba originální bižuterii, textil nebo bytové doplňky.

31. května Burger Street Festival

Burger Street Festival znova rozpaluje grily! Po roce se vrací do Hradce Králové a spolu s ním i ty nejlepší burgrárny, hranolkárny, zmrzlináře a všechny, co moc dobře ví, co se k hamburgerům sluší a patří. To celé se vstupem zdarma. A ani milovníci sladkého nezůstanou na suchu. Ti si mohou vybrat z vaflí, donutů, makronek, palačinek nebo třeba zmrzliny. Celé to pak můžete spláchnout chutným nealkoholickým nebo míchaným nápojem. Pro milovníky klasiky nebudou chybět ani pivka z velkých i lokálních pivovarů.

Natálie Markovská, 23. 04. 2019