Gastro kalendář: Festivaly a akce v listopadu 2018

Akce Inspirace

coffee drinks food gastroakce wine

Listopadovou gastronomickou scénu téměř ve všech koutech republiky ovládá pečená husa a mladé víno. Nejspíš i vaše oblíbená restaurace láká na svatomartinské menu. Ale pokud vás křupavá husička neláká, není všem chutím konec. Vydejte se na některou z dalších listopadových akcí, které se týkají dobrého jídla a pití.

V listopadu vás kromě svatomartinských slavností čeká i sklenka whisky či šampaňského, šálek kávy nebo talíř horké polévky. Udělejte si výlet k výlovu rybníka nebo nakonec dejte šanci i vínu, třeba o víkendu s Festivalem otevřených sklepů.

2.–3. listopadu Whisky Life! Prague 2018

První listopadový víkend zaplní Novoměstskou radnici v Praze vůně destilovaného obilí. Na Whisky Life! Prague bude k ochutnání nepřeberné množství druhů whisky, včetně značek běžně nedostupných na českém trhu. Řízené degustace a diskuze nad sklenkou doplní i koktejly z whisky, doutníky, jídlo a skotská hudba. A pokud přijdete ve skotském kiltu, dostanete panáka whisky zdarma!

3. listopadu Coffee of Ostrava

Začátkem listopadu hostí moravskoslezská metropole svůj kávový festival Coffee of Ostrava. V ostravském Impact Hubu čekají kávomilce přednášky, cuppingy, prezentace zajímavých hostů a nebude chybět ani espresso a brew bar. Tím nejzajímavějším nejen z ostravské kávové scény diváky provede jedna z nejvýraznějších kávových osobností Jaroslav Slámečka.

4.–10. listopadu Festival šampaňského – Grand Jour de Champagne 2018 

Pokud vás nechává svatomartinské víno chladné, vydejte se druhý listopadový týden na velkou cestu šampaňského. V rámci festivalu Grand Jour de Champagne se uskuteční vybrané akce v Buquoyském paláci, restauraci SaSaZu, apartmánu Bellevue nebo restauraci Bruxx. Čekají vás degustační menu párovaná s různými druhy champagne. Ve čtvrtek 8. 11. budete moct na hlavní přehlídce Champagne Exhibition ve Velkopřevorském paláci ochutnat na třicet champagne od osmnácti domů.

5.–8. listopadu Velká Polívková smršť

Zima se nezadržitelně blíží a s ní přichází i sezóna vydatných polévek. Zakoupením misky horké polévky na Polívkové smršti na pražském Andělu zahřejete nejen své tělo, ale i duši. Přispějte tak totižna rehabilitaci pacientů po mozkové mrtvici. Benefiční akci pořádá ERGO Aktiv – centrum neuorehabilitace pro osoby se získaným poškozením mozku.

9.–10. listopadu Wave Coffee Conference 2018

V brněnském prostoru kavárny Industra Coffee proběhne již třetí ročník unikátní konference pro kavárníky, pražiče, baristy a další profesionály se zájmem o výběrovou kávu. Letošní ročník Wave Coffee Conference bude zahájen již v pátek v podvečer přednáškou a panelovou diskuzí s hosty. V sobotu bude následovat pět přednášek zkušených odborníků a pět současně probíhajících workshopů. V programu se představí nejlepší čeští i britští baristé jako Peter Dore-Smith, Alli Scott, Michal Molčan nebo Jan Komárek a další.

9.–11. listopadu Výlov rybníka Bezruč

Výlov největšího rybníka Moravskoslezského kraje není sice v první řadě gastronomická akce, ale rybí občerstvení nebude chybět. Dejte si smaženého kapra a jiné rybí dobroty přímo u rybníka Bezruč nebo si kupte čerstvou rybu pro své domácí experimenty.

10.–11. listopadu Festival otevřených sklepů

Těsně před svátkem svatého Martina se na jižní Moravě letos už podruhé otevřou vinné sklepy v rámci Festivalu otevřených sklepů. O víkendu 10.–11. listopadu se otevře třicítka sklepů v Horních a Dolních Věstonicích, Pavlově, Milovicích a Bulharech. Pod Pálavou tak během dvou dnů můžete s festivalovou skleničkou ochutnat až 300 vzorků vína. A aby vás nohy příliš nebolely, mezi obcemi vás převeze autobusová kyvadlová doprava.

12.–15. listopadu Vin(n)osti svatého Martina v Brně

I když mladé víno poteče proudem leckde, pozvánka do moravské metropole nemůže chybět. Na brněnském náměstí Svobody proběhne ve dnech 12.–15. listopadu čtvrtý ročník svatomartinských slavností Vin(n)osti svatého Martina se širokou nabídkou mladých a svatomartinských vín. K degustaci zahraje cimbálovka a celé náměstí ožije.

16. a 27. listopadu Barlife Akademie

I v listopadu vás zkusíme nalákat na zážitkové barmanské kurzy Barlife Akademie, které probíhají v prostorách kavárny Aperitivo ve Vinohradském Pavilonu. Během listopadu máte na výběr ze dvou možností – jednou z nich je řízená rumová degustace 1000 a jedna chuť rumu, během které poznáte, jak pestrý umí rumový svět být. Druhý kurz, Klasika ve stylu jalovce, se zaměřuje na kategorii ginu, která je v dnešní době více než populární. Naučíte se míchat nejznámější koktejly, ale také se dozvíte zajímavosti z historie a výroby.

20.–21. listopadu Země na talíři

Pražské kino Aero hostí koncem listopadu 8. ročník festivalu dokumentárních filmů o jídle. Festival Země na talíři bude nejen o tom, jak jídlo ovlivňuje nás samotné, ale i tom, jak ovlivňuje planetu, na které žijeme. Pestrá podívaná odhalí příběhy o odpovědném zemědělství, klimatu a potravinářském průmyslu. Jestli vás zajímá pozadí produkce potravin a udržitelná budoucnost, je tohle akce přímo pro vás.

25. listopadu Prague Winter Sweet Festival 2018

Vánoce se blíží a v mnoha domácnostech se brzy začne péct první vánoční cukroví. Pokud ale raději konzumujete než pečete, přijďte na pražský Winter Sweet Festival. Ochutnejte donuty, makronky i tradiční cukroví a perníčky a inspirujte se pro svou vánoční tabuli.

Ája Voráčková, 27. 10. 2018