Gastro kalendář: Festivaly a akce v listopadu 2019

Akce

Listopad. To není pouze jedenáctý měsíc v roce a typický představitel podzimu. Je to také měsíc, ve kterém se snoubí souhra chutí, vůní a potěšení. Nabízí nespočet možností, kam se vydat za kvalitní gastronomií i netradičními gurmánskými zážitky. Pohodlně se proto usaďte a přijměte pozvání na rychlou cestu listopadovým gurmánským Českem.

Podzim je snad nejbarevnějším obdobím v roce. A to nejen díky měnícím se korunám stromů, ale také díky pestrosti na talíři, kterou tato sezóna nabízí. V listopadu se opět můžete těšit na nálož pochoutek a specialit. Bude jich víc než dost. A pokud si z našeho výčtu nevyberete to své, nezoufejte. Možností je mnohem, mnohem víc. Stačí se poohlédnout ve svém okolí. Pojďme se na to tedy podívat.

každá sobota v měsíci – Pravidelná dávka exotiky v Praze na Náplavce

Exotická sezóna na Náplavce je v plném proudu! Že se to venku ani na teploměrech nezdá? Nevadí! Přijďte si každou sobotu pro svou dávku exotických laskomin a pochutnejte si na nefalšované Africe či Asii. Každou sobotu v měsíci listopadu totiž přivítá pražská Náplavka Pravidelnou dávku exotiky. Můžete se těšit na čerstvě utržené exotické ovoce jako avokádo, ananas, papája, jackfruit, marakuja, několik druhů banánů, dračí ovoce, mango, guava, rambutan a další skvosty. Dále také koření ze Zanzibaru, exkluzivní čerstvé kakaové boby, čokoládu, kávu nebo na ručně pražené kešu oříšky a arašídy. Ochutnáte zkrátka to, co byste v běžném obchodě jen těžko hledali.

1. – 3. listopadu – Ostrava ČokoFest 2019

Fascinace lahodnou a na jazyku se pomalu rozpouštějící čokoládou je za poslední desítky let takřka neměnná. Čokoládový kult nabízí nepřeberné množství zajímavostí, které vás možná překvapí nebo jen více utvrdí v tom, že prostě na světě není nic lepšího než čokoláda. Není snad jiné potraviny, kterou by tolik milovali malí i velcí. Čokoláda. Právě této pochutině bude zasvěcen Ostrava ČokoFest 2019, který proběhne na Výstavišti Černá louka od 1. do 3. listopadu. A návštěvníci letošního Čokoládového festivalu se mohou těšit také na velkou atrakci – jedinečnou výstavu čokoládových soch. Můžete si prohlédnout výstavu dvaceti soch zvířat vytvořených z čokolády. Umístěny jsou v malé džungli, nechybějí zvukové efekty ani informační panely o jednotlivých zvířatech. Tato výstava je první svého druhu nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Přijďte pohladit své chuťové pohárky tou nejvybranější čokoládou.

8. listopadu – Wave Coffee Conference 2019

Milujete kávu? Zajímají vás všechna její tajemství? Chcete se naučit připravit dokonalý šálek kávy? Pak právě pro vás je určen 4. ročník unikátní konference Wave Coffee Conference 2019. Konference proběhne druhý listopadový pátek v Industra Coffee v Brně. Celým dnem vás provedou zkušení baristé, milovníci kávy, ale i marketingoví specialisté, jako například Cory Andreen, Simone König, Bára Ernygrová, Michelle Losekoot či Petr „Jezevec“ Pouchlý. Wave Coffee Conference 2019 je spojením marketingu, motivace a kávového byznysu.

9. listopadu – Svatomartinské slavnosti na Rašínově nábřeží

V sobotu 9. listopadu 2019 proběhne na pražském Rašínově nábřeží mezi Palackého a Železničním mostem devátý ročník festivalu mladých vín Svatomartinské slavnosti a pečená husa. Přes 50 stánků, 25 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – na to všechno se můžete těšit. Slavnosti nabídnou vedle husích specialit i celou řadu dalších dobrot. Prodejci budou nabízet jednohubky hodící se k vínu jako sýry, uzeniny, pražené mandle nebo škvarkové tyčinky. Chybět nebudou slané ani sladké palačinky a pizza pečená přímo na místě v peci na dřevo. Vedle svařeného vína budou v nabídce i teplé nealko nápoje.

12. – 15. listopadu – Vin(n)osti svatého Martina

Svatomartinské slavnosti už neodmyslitelně k listopadu patří. I Brno letos přivítá tyto tradiční oslavy jídla a dobrého vína. Opět po roce se vrací Vin(n)osti svatého Martina na náměstí Svobody v Brně. Program bude sice tradiční, ale plný novinek a nových chutí. Těšit se můžete na prezentaci svatomartinských a mladých vín, ale také vín z produkce jednotlivých vinařství. Stánky s vínem ale nebudou to jediné, kvůli čemu byste měli dorazit. Potkat se zde můžete s řemeslníky, tradičním občerstvením, svatomartinskými specialitami a regionálními prodejci. Zkrátka Svatomartinské slavnosti, jak se patří. Stánky budou otevřeny každý den, za každého počasí od 10 do 22 hodin.

16. listopadu – Restaurant Day Ostrava XVI

Je to možné? Už 16. ročník Restaurant Day zavítá do Ostravy. Festival amatérských kuchtíků se po roce vrací do ostravského Trojhalí, a to už 16. listopadu od 11 hodin. Milovníci dobrého jídla si tady přijdou na své. Pokud jste se do teď drželi zkrátka, tak na Restaurant Day Ostrava XVI můžete popustit uzdu svým chutím, protože vás čeká sladké, slané, kyselé, křupavé, vypečené i voňavé. Ať už rádi vaříte, chcete si otevřít vlastní restauraci nebo jen milujete jídlo, tato akce je pro vás to pravé.

21. listopadu – Země na talíři IX. • Filmový festival o jídle

Tak trochu netradiční gurmánská událost. To je Země na talíři IX. – Filmový festival o jídle. Nemusíte se ale bát, že by se zde promítaly staré profláklé filmy o jídle. Na letošním ročníku tohoto filmového festivalu se můžete těšit na dokumentární filmy o zemědělství, využívání chemikálii při produkci potravin a důsledcích nadměrného rybolovu na nás a naši planetu. Po každém filmu na vás čeká diskuse s odborníky na danou problematiku, kde se můžete ptát na všechno. Začíná se ve čtvrtek 21. listopadu 2019 v 16:30.

21. listopadu – Barlife Akademie – Tajemství bublinek

Francouzská oblast Champagne sice „víno s bublinkami“ proslavila, ale šampaňské ani zdaleka není jediným zástupcem široké a rozmanité kategorie šumivých vín. Navíc šumivá vína mají tu výhodu, že je lze konzumovat již od ranních hodin, aniž byste se dopustili společenského faux pas. Takže pokud chcete vyzkoušet něco nového, kurz Tajemství bublinek je tu pro vás. Spolu s lektorem si projdete rozdíly mezi jednotlivými šumivými víny, a to příjemnou formou řízené degustace. K tomu vám předvede sabrage, koktejly i molekulární mixologii.

23. listopadu – Michelin akce Facil & Triton

Kuchařská bitva velikánů – Joachim Gerner a Michael Kempf vs. Tomáš Horák. 23. listopadu to bude v restauraci Triton doslova na nože. Uskuteční se totiž naprosto ojedinělá gastronomická akce Michelin akce Facil & Triton. Během degustační večeře poměří své kuchařské síly trojice špičkových šéfkuchařů: berlínští šéfkuchaři Joachim Gerner a Michael Kempf 2* michelinské restaurace Facil a šéfkuchař restaurace Triton Tomáš Horák. Večer bude doprovázet živá klavírní hudba, aby trochu zmírnila napjatou atmosféru. Pokud tedy chcete ochutnat skutečný výkvět té nejlepší gastronomie, pak přijďte 23. listopadu do restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze.

28. – 29. listopadu – 14. konference AHR ČR

Asociace hotelů a restaurací ČR každoročně pořádá konferenci pro provozovatele a majitele hotelů, penzionů a restaurací. Ta letošní proběhne ve dnech 28. a 29. listopadu v Praze. 14. konference AHR ČR může být nejen příležitostí získat cenné informace a inspiraci, ale také příjemným setkáním s ostatními kolegy z oboru hotelnictví a gastronomie. Pozvání na konferenci přijalo celkem 12 řečníků, mezi nimi například Petr Ludwig – konzultant, publicista, autor bestselleru Konec prokrastinace a zakladatel institutu GrowJob. O svůj příběh se s vámi podělí i Riccardo Lucque – šéfkuchař, zakladatel a majitel skupiny La Collezione; Will Day s přednáškou o očekávaném vývoji světa a cestovního ruchu. Akce bude zakončena společenským večerem v honosném sálu Empire Hall ve Slovanském domě.

29. – 30. listopadu – Pražský Festival Piva 2019–3. ročník

Ani na pivo v listopadu nezapomeneme. Na konci listopadu se totiž uskuteční Pražský Festival Piva 2019. Stejně jako loni se i letošní ročník bude odehrávat v Pragovce. Těšit se můžete na degustaci pivních speciálů z českých pivovarů, vánočních piv a piv zahraničních pivovarů. Budete mít také možnost nákupu dárkově baleného piva coby originálního vánočního dárku. A chybět nebude ani doprovodný program. Přijďte si v klidu vychutnat zlatavého moku a strávit příjemné dva dny do pražské Pragovky.

Natálie Markovská, 30. 10. 2019