Gastro kalendář: Festivaly a akce v prosinci 2018

Akce

drinks food gastroakce vánoční trhy

Vánoce klepou na dveře, vehementně sháníme vánoční dárky, těšíme se na Ježíška, sníme o novém roce. Prosinec je nejen ve znamení Vánoc a příprav na ně, ale také jídla. Prakticky neexistují vánoční trhy, na kterých by se neobjevilo něco k snědku. Proto přijměte pozvání na naši expedici za gastro akcemi v posledním měsíci roku 2018.

Výborné jídlo a pití nebude mít pauzu ani v prosinci, kdy se můžete těšit na desítky zajímavých foodie festivalů. Z kalendáře gastro akcí si určitě vybere každý. Největší pozornost bude již tradičně věnována vánočním trhům, na kterých se budou po litrech rozlévat svařáčky a grogy. Dále se můžete těšit na makronky, street food či na nálož veganských specialit. Pokud ještě nemáte na prosinec konkrétní plány a nechcete jej celý prosedět doma, rozhodně si pročtěte následující řádky. Tak tužku do ruky a pište si!

22. listopadu – 23. prosince Manifesto Winter Market

Manifesto Winter Market je vánoční trh v novém stylu v centru Prahy – kousek od zastávky Florenc, který potěší všechny milovníky designu a řemeslných výrobků i ty, kdo si potrpí na kvalitní gastronomii. Čeští designéři, tvůrci a umělci prošli pečlivým výběrem kurátorů LEMARKETu a doplní festival chutí, jenž najdeme u stálých prodejců a kuchařů Manifesta. Užijte si atmosféru, jakou jinde nenajdete, zahřejte se s přáteli ve vytápěných bublinách nebo v teple zářičů!

23. listopadu – 28. prosince Gurmánské Vánoce na Dominikánském náměstí

Jedním z hlavních lákadel Brněnských Vánoc je gastronomie a prostorem pro dobré jídlo i pití je právě Dominikánské náměstí. V době adventu tady najdete známé a úspěšné podniky z Brna a okolí. Nabídka jídla a pití je moderní, ojedinělá, chutná a rozmanitá, nechybí ani brněnská ikona Turbomošt. Pokud hledáte klidné místo, kde se během adventu skvěle najíst a napít, je Dominikánské náměstí pravou volbou.

29. listopadu – 23. prosince Vánoční trhy v Ostravě

Už od čtvrtka 29. listopadu můžete zavítat do centra Ostravy na tradiční kouzelné Vánoce! Centrum města se opět stane středobodem „Ostravských Vánoc”. Na tradičním vánočním jarmarku nebude chybět doprovodný program, který uzavře 23. prosince svým koncertem populární kapela Mirai. Připravené bude občerstvení pro všechny, a navíc vás čeká vánoční inspirace a možnost pořídit drobné dárečky pro vaše blízké.

1. prosince – 6. ledna Vánoční trhy 2018 v Praze

Srdečně vás zveme k návštěvě adventní Prahy a jejích tradičních Vánočních trhů na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí a náměstí Republiky. Jejich unikátní atmosféru, nádhernou výzdobu a bohatý program nejlépe dokumentují četná mezinárodní ocenění v anketách o nejlepší vánoční trhy a adventní destinaci světa, které v posledních letech pravidelně získávají. Vánoční trhy v kouzelné atmosféře historického centra Prahy proběhnou od 1. prosince 2018 do 6. ledna 2019 (na náměstí Republiky pouze do 30. prosince 2018). Součástí denního provozu trhů na Staroměstském náměstí bude i bohatý tematický kulturní program, který se skládá ze stovek živých vystoupení hudebních, pěveckých i tanečních souborů. Chybět nebudou ani nejrůznější speciality a tradiční jídla.

1. prosince Zero Waste Olomouc

Zero Waste Olomouc, to je první ročník akce inspirující k životu bez plýtvání a zbytečných obalů. Přijďte se dozvědět, jak se lze vymanit z doby plastové a všudypřítomného konzumu. Během celého dne budou probíhat workshopy a přednášky pro všechny generace. Vstupné bude dobrovolné. A nebudou chybět ani vynikající speciality šetrné k životnímu prostředí.

1. prosince Africká exotika v Praze na Heřmaňáku

Ještě než se adventní čas rozjede naplno, čeká vás zastávka ve slunné a horké Africe. Alespoň pomyslná. Farmářský trh Heřmaňák 1. prosince nabídne exotické ovoce od drobných farmářů, a to v čerstvé i sušené podobě. Těšit se můžete také na kávu, oříšky, čokoládu i čerstvé kakaové boby. Součástí street food kuchyně budou smažené banány, guacamole, smoothies nebo lisovaná cukrová třtina. Pořadatelem je Virunga.cz, česko-ugandský food projekt, který dováží tu nejčerstvější zemědělskou produkci ze srdce Afriky. Podporuje tím ugandské lokální farmáře a pěstitele. Podpořte je i vy.

1. prosince Ostrava žije vínem

Užijte si den plný vína v industriálním prostředí Dolních Vítkovic! Svá vína přijede představit desítka vinařství z Moravy a Rakouska. Samozřejmě bude připraveno skvělé občerstvení nejen od Food Atelier. Těšte se třeba na zdravé krekry a těstoviny od Yeschips, nejlepší sýry od Sheep Shop Ostrava a španělské tapas od Pata Negra. Nebude chybět ani káva a něco sladkého ke kávičce připraví KeKafi. Přijďte, protože Ostrava žije vínem!

2. prosince Xmas Open House in Cocina Rivero

Stále přemýšlíte, čím obdarujete vaše milovné o Vánocích? Přijďte navštívit Cocina Rivero během Dne otevřených dveří a poznejte některé zdejší šéfkuchaře. Zároveň budete mít příležitost omrknout jejich nově zrekonstruované studio. Užijete si tak příjemnou adventní neděli s hrnkem svařáku a cukrovím. Na místě budete mít šanci zakoupit vánoční vouchery pro své blízké a čeká vás i menší překvapení. Nezapomeňte s sebou vzít rodinu nebo přátele.

2. prosince Netradiční chuť Vánoc

První prosincová neděle v ostravském Cooltouru bude patřit již vánočně laděným originálním výrobcům nebo výrobkům. Přijďte a ochutnejte netradiční jídla a výrobky, s kterými se nesetkáváte každý den, nebo také klasická jídla v netradičním složení. Prostě se nechejte překvapit tím, jak je každá kuchyně jedinečná.

7. prosince Na karibské vlně / Barlife Akademie

Přesto, že zima pomalu přebírá nadvládu nad Českou republikou, můžete se na jeden den i u nás ocitnout uprostřed Karibiku. Na kurzu Na karibské vlně pořádaném profíky z Barlife Akademie se naučíte hodnotit pravý karibský rum. Z více než 100 značek rumů ochutnáte ty nejzásadnější druhy a zástupce největších rumových mocností, i první rum na světě, nejstarší existující značku vůbec. Naučíte se míchat ty nejoblíbenější koktejly v překvapujících variacích. A dozvíte se nejen to, proč za všechno může Kryštof Kolumbus. 7. prosince 2018 vás přivítá Tomáš Kučera v Barlife Akademii v Praze 2.

8. prosince Veggie Vánoce Praha 2018

Další díl největších českých vánočních vegan trhů je tady. Srdečně vás zveme na páté Veggie Vánoce Praha, které se budou konat 8. prosince 2018 od 11 do 19 hodin v nádherné pražské Galerii Mánes. Hlavním cílem pořádajících Vegan Fighters je lepší svět pro zvířata, protože zvířata jsou krásné a inspirativní osobnosti. I tento rok proto budete moci vybírat z největší nabídky etických a ke zvířatům a planetě ohleduplných dárků pro své blízké na jednom místě. Samozřejmě k tomu budete moct ochutnávat to nejlepší z úžasně chutnající a rychle se rozvíjející vegan gastronomie. Jako každý rok i letos se zde bude volit Vegan Restaurace roku. Celým dnem vás bude provázet hudba a skvělá nálada.

8. prosince Perníčková sobota

Prostor Plechárna na pražském Černém Mostě provoní čerstvě upečené perníčky, ale třeba i perníkové knedlíky. Budou se zde pořádat sváteční hody a hlavní ingrediencí se stane perník. Ochutnali jste už někdy perníkový cheesecake, perníkové muffiny nebo perníkové latté či svařák? Pokud ne, tak nezapomeňte přijít na Plechárnu s prázdným žaludkem. Na menu bude i zvěřina s perníkovými knedlíky. Dorazte ale včas, zvěřina zmizí rychle. Vezměte s sebou i děti, od 16:00 je během speciálního workshopu zde naučí zdobit perníčky. A v 15:00 začíná pohádka Pinocchio v rámci Pohádky na Plechárně.

9. prosince Kurz přípravy francouzských makronek

Milujete francouzské makronky? Dokázali byste je jíst od rána do večera? Pak rozhodně nesmíte chybět na kurzu přípravy francouzských makronek! Na kurzu se naučíte přípravu pravých francouzských makronek. Věděli jste, že jsou původem z Itálie? Je to delikatesa, která se těší velké oblibě díky francouzským cukrářům, zejména díky Peirru Hermé. Velmi oblíbené jsou v posledních letech jako součást svatebních tabulí díky své barevnosti a množství chuťových variací. Každý si najde tu svoji příchuť. Ať už vám chutná něco klasického jako čokoládová ganache, malina nebo naopak třeba něco netradičního, jako je slaný karamel či levandule.

Naučíte se, jak si vybrat správné suroviny. Správnou makronku totiž dělají dokonalé suroviny. Naučíte se základní pravidla přípravy makronek. Odměnou vám bude delikatesa, kterou si zamilujete vy i vaši přátele. Naučíte se levandulový krém a malinovou ganache. Odnesete si s sebou vlastnoručně vyrobené makronky, recepty a dobrou náladu a radost z cukrářského úspěchu. Celý kurz se bude konat v brněnské cukrárně Dorty a makronky.

9. prosince Velký Hmyzí večer

Nenechte si ujít tento jedinečný zážitek plný chutí a informací v klubu cestovatelů Brno! Přijďte se podívat, jak se připravují čerstvé hmyzí pochoutky přímo před vašima očima. Kulinářskou show bude provázet Milan Václavík. Těšit se můžete na tříhodinové povídání plné informací a inspirace. A pro otrlé zde bude připraven smažený štír.

9. prosince Adventní trhy kávy

Poznejte zákulisí výborného šálku kávy. Pestrý svět chutí a kávového aroma na vás čeká už 2. adventní neděli při degustaci kávy desítky vybraných pražíren. S sebou si můžete odnést kávová zrna, mlýnky, dripy, aeropressy a další pomůcky na přípravu kávy, které zde budou k prodeji, spolu s cennými radami o jejich používání. Jste stále na vážkách, co svému kávomilci vybrat pod stromeček? Pokud ho nechcete zahrnout přehnaným množstvím kávového zrna, aby se mohl těšit z jeho čerstvosti, určitě také oceníte praktické vouchery!

12. prosince Den otevřených láhví

Tadiční akce, kterou pravidelně pořádá Tretter’s Gallery spirits shop ve svém obchodě v pražské Kozí ulici. Prosincová edice se zaměří na champagne, ústřice a kaviár, které budete mít možnost ochutnat. Champagne, kterou ochutnáte, bude pocházet ze tří různých šampaňských domů, takže si můžete vybrat ty pravé bubliny pro váš silvestrovský večer.

15. prosince Vánoční bezlepkový trh

Na pražském výstavišti PVA EXPO v Letňanech se ve dnech 13.-16. prosince koná akce Stříbrné vánoční dny, největší předvánoční veletrh v Praze. Kromě všemožných různých stánků, kde můžete načerpat inspiraci na vánoční dárky, vás čeká i specialitzovaná gastro zóna, v níž si pochutnáte na tradičních zabijačkových pokrmech, sýrech a uzeninách, ale i šnečích specialitách. Spláchnout vše můžete vínem, čepovanými pivy nebo medovinou. A 15. prosince se součástí stane i Vánoční bezlepkový trh.

Natálie Markovská, 24. 11. 2018