Gastro kalendář: Festivaly a akce v prosinci 2019

Akce

Rok 2019 se s námi definitivně loučí. Vánoce klepou na dveře, vehementně sháníme vánoční dárky, těšíme se na Ježíška, sníme o novém roce. Prosinec je nejen ve znamení Vánoc a příprav na ně, ale také jídla. Prakticky neexistují vánoční trhy, na kterých by se neobjevilo jídlo. Proto přijměte pozvání na naši expedici za gastronomickými akcemi v posledním měsíci roku 2019.

Výborné jídlo a pití nebude mít pauzu ani v prosinci, kdy se můžete těšit na desítky zajímavých foodie festivalů. Z kalendáře gastro akcí si určitě vybere každý. Největší pozornost bude již tradičně věnována vánočním trhům, na kterých se budou po litrech rozlévat svařáčky a grogy. Pokud ještě tedy nemáte na prosinec konkrétní plány a nechcete jej celý prosedět doma, rozhodně si pročtěte následující řádky. Tužku do ruky a pište si!

22. listopadu – 24. prosince Vánoční trhy Brno 2019

V Brně začínají Vánoce už v listopadu. Od pátku 22. listopadu 2019 můžete zavítat do Brna na tradiční oslavy Vánoc! Brno si pro vás připravilo hned několik trhů, z nichž ty největší se budou tradičně konat na náměstí Svobody, na Zelňáku, na Moravském náměstí či na výstavišti. A další menší se budou konat v jednotlivých částech města.

Na Vánočních trzích Brno 2019 vás letos překvapí vyhřívaná šapitó, bar, živý betlém, vláček a bohatý program. Můžete si zde tradičně koupit občerstvení (klobásy, bramboráky, pečené kaštany, trdelníky, Turbomošt atd.), dárkové předměty, porcelán, oblečení, kožené výrobky, pletené doplňky, sladkosti, cukroví, sýry a další pochoutky a pozornosti. Nesmíme zapomenout ale ani na bohatý kulturní program, ukázku tradičních řemesel a krásnou výzdobu města. Zkrátka skvělá příležitost naladit se na tu pravou vánoční atmosféru.

29. listopadu – 5. ledna Gurmánské Vánoce na Dominikánském náměstí 2019

Jedním z hlavních lákadel letošních brněnských Vánoc bude gastronomie. A prostorem pro dobré jídlo i pití se stane Dominikánské náměstí. V době adventu, i po něm, tady najdete známé a úspěšné podniky z Brna a okolí.

Pokud hledáte klidnější místo, kde se skvěle najíst a napít, bude Dominikánské náměstí s romantickými kulisami Nové radnice a kostela sv. Michala v Brně od 29. listopadu – 5. ledna tou pravou volbou. Gurmánské Vánoce na Dominikánském náměstí 2019 budou vycházet z tradice místa, kde se v minulosti nacházel rybí a drůbeží trh. To bude hlavním mottem letošních Vánoc. V nabídce známých a úspěšných brněnských restaurací a podniků se určitě najde každý.

29. listopadu – 23. prosince Vánoční trhy v Ostravě

Už od pátku 29. listopadu 2019 můžete zavítat do centra Ostravy na tradiční kouzelné Vánoce! Centrum města se opět stane středobodem „Ostravských Vánoc”. Vysoký strom uprostřed trhů, krásně nazdobené náměstí, malé stánky se zajímavými výrobky a k tomu padající sněhové vločky. To jsou již tradiční Vánoční trhy v Ostravě.

Nebude zde chybět ani vystoupení známých osobností, oblíbené akce pro děti, kolotoč, ledový strom, zvířátka a betlém. Připravené bude občerstvení pro všechny, a navíc vás čeká vánoční inspirace a možnost pořídit drobné dárečky pro vaše blízké. Letos bude připraveno celkem 39 stánků na Masarykově náměstí, 5 stánků na Jiráskově náměstí, také pár stánků na Solné ulici a tři stánky na ulici 28. října.

30. listopadu – 6. ledna Vánoční trhy Praha 2019

Vánoční trhy ve velkých městech uzavře Praha, která ten svůj spustí 30. listopadu. Trhy začnou slavnostním rozsvícením vánočního stromu a následně už budete moci nakupovat a ochutnávat zajímavé produkty, které vám nachystají místní prodejci. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu a zahájení proběhne v sobotu 30. listopadu 2019.

Na Vánočních trzích Praha 2019 naleznete desítky stánků, ve kterých na vás bude čekat bohatá nabídka vánočního zboží, dárky, keramika, porcelán, hračky, cukroví, občerstvení (punč, grog, bramboráky, trdelníky atd.) nebo také tradiční řemesla.

1. prosince Africké trhy v Liberci

Afrika v prosinci? Ano! Liberecké Lidové sady se znovu promění na africké tržiště! Že se to venku ani na teploměrech nezdá?! Přijďte si první neděli v měsíci pro pořádnou dávku exotických laskomin a pochutnejte si na nefalšované Africe v rámci Afrických trhů v Liberci.

Můžete se těšit na čerstvě utržené exotické ovoce – avokádo, mučenku, ananas, papáju, jackfruit, durian, marakuju, několik druhů banánů, dračí ovoce, mango, guavu, rambutan a další skvosty; koření ze Zanzibaru; exkluzivní čerstvé kakaové boby, čokoládu, kávu; nebo na ručně pražené kešu oříšky a arašídy. Ochutnáte zkrátka to, co byste v běžném obchodě jen těžko hledali.

1. prosince Netradiční chuť Vánoc

Je jasné, že prosinec bude hlavně ve znamení blížících se Vánoc. Hned první prosincová neděle v Cooltouru vás správně vánočně naladí. Můžete se totiž těšit na Netradiční chuť Vánoc.

Celý den zde bude patřit vánočně naladěným originálním výrobcům nebo výrobkům. Přijďte a ochutnejte netradiční jídla a výrobky, se kterými se nesetkáváte každý den, nebo také klasická jídla v netradičním složení. Prostě se nechte překvapit tím, jak je každá kuchyně jedinečná. Vstup na akci je zdarma, dobrovolné příspěvky jsou vítány.

8. prosince Veggie Vánoce PRAHA 2019 – Galerie MÁNES

Druhá prosincová neděle přivítá všechny milovníky vánočních svátků v nádherné pražské Galerii Mánes. Hlavním cílem Veggie Vánoce PRAHA 2019 je lepší svět pro zvířata, protože jsou to krásné a inspirativní osobnosti. Letos proběhne už 6. ročník této unikátní akce.

I tento rok budete moci vybírat z největší nabídky etických a ke zvířatům a planetě ohleduplných dárků pro své blízké na jednom místě – a samozřejmě k tomu ochutnávat to nejlepší z úžasně chutnající a rychle se rozvíjející vegan gastronomie.

12. prosince Barlife Akademie – Na karibské vlně

Přestože jsou Vánoce za rohem, můžete se na jeden den ocitnout uprostřed Karibiku. Nápojoví profíci z časopisu Barlife si pro nás i na prosinec přichystali další akci, tentokrát na vlnách Karibiku.

Naučíte se zhodnotit kvalitní rum, ochutnáte ty nejzásadnější druhy rumů a naučíte se míchat nejoblíbenější koktejly z rumu v překvapujících variacích. Z více než 100 značek rumů ochutnáte ty nejzásadnější druhy a zástupce největších rumových mocností, i první rum na světě, nejstarší existující značku vůbec. Naučíte se míchat ty nejoblíbenější koktejly v překvapujících variacích. A dozvíte se nejen to, proč za všechno může Kryštof Kolumbus.

To vše bude pro vás připraveno ve čtvrtek 12. prosince 2019 v Barlife Akademii. Kurzem Na karibské vlně vás provede Jakub Vinš.

14. prosince Vánoce na hradě

Přijďte na Slezskoostravský hrad a vychutnejte si pravou vánoční atmosféru. Vánoční jarmark Vánoce na hradě s ukázkami řemesel a vánočních zvyků jako lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů, vánoční představení je ideální příležitostí pro strávení příjemného dne pro děti i dospělé. Taneční a hudební soubory, koledy a lidová tvorba. To vše o Vánocích na hradě.

Areál hradu bude jako každoročně nazdoben v duchu tradičních Vánoc, jehož romantiku dokreslí večerní nasvícení pochodněmi a ohni. Budete si zde moci nakoupit krásné vánoční dárky v podobě výrobků lidové a umělecké tvorby. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením a něčím na zahřátí.

14. prosince Africké trhy v Olomouci

Dejte si malou pauzu od předvánočního shonu a přijďte do exotické oázy na Výstaviště Flora Olomouc. Ochutnáte tropické ovoce, omámíte se voňavým kořením a přenese se na chvíli do teplých krajin.

Na Afrických trzích v Olomouci vás bude čekat čerstvé ovoce z Afriky, jako je obří jackfruit, avokádo, spousta druhů banánů, mango nebo slaďoučký ananas. Můžete ochutnat také svěží ovoce z Asie, jako je voňavá papája, exotické hadí ovoce, zapáchající durian nebo nádherně barevné dračí ovoce. Nakoupit sobě nebo pro své blízké můžete sušené ovoce. A chybět nebude ani extra kvalitní čokoláda, káva a dokonce čerstvé kakaové boby. To všechno v době vánočního shonu a nákupu dárků.

Natálie Markovská, 22. 11. 2019