Gastro kalendář: Festivaly a akce v říjnu 2018

Akce

drinks food food festival food truck gastroakce Octoberfest Prague Bar Show street food

Výborné jídlo a pití nebude mít pauzu ani na podzim, kdy se můžete těšit na desítky zajímavých gastroakcí. Vše se ponese ve znamení začínajícího podzimu, blížícího se Halloweenu a končící letní sezóny. Největší pozornost bude již tradičně věnována Octoberfestům, které převezmou nadvládu prakticky nad všemi českými městy. Dále se ale můžete těšit i na exotiku, street food či na nálož bio potravin.

V říjnu pokračuje podzimní sklizeň a v českých zemích se tradičně slaví posvícení. Těšit se můžete na Octoberfesty, které získaly svůj název právě po měsíci říjnu, festivaly exotických chutí i tradiční jarmarky. Pokud tedy ještě nemáte na říjen konkrétní plány a nechcete jej celý prosedět doma, rozhodně si pročtěte následující řádky. Výběr je bohatý, a tak si určitě najdete to své.

5.-6. října Biojarmark 2018 v Praze

Hned na začátku října se můžete těšit na výroční pražský biojarmark s nabídkou produktů certifikovaných ekologických zemědělců. Sobotní část bude prodejní a všem, kteří mají v oblibě bioprodukty, nabídnou zemědělci, producenti a ti, kteří kouzlí v oblasti gastronomie, svoje produkty, výpěstky a dobroty. Zároveň na vás čeká bohatý doprovodný program, během kterého se můžete naučit vařit z biopotravin, zjistíte, jaká je cesta k potravinám zblízka, nebo odhalíte zajímavé informace o plodinách našich předků.

5.-7. října 25. Břevnovské posvícení a jarmark

Jubilejní 25. Břevnovské posvícení u Břevnovského kláštera v Praze zve ve dnech od 5. do 7. října 2018 k návštěvě. V pátek odpoledne bude v provozu většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu pak začne to pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, například pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená hovězí a vepřová šunka, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdla a mnoho dalších chuťovek a specialit. Nebudou chybět ani stánky pivem, medovinou, sudovým vínem a burčákem. Vstup je zdarma.

6. října Sweet Dream Fest v Brně

Sweet Dream Fest je splněným snem každého milovníka sladkého. Těšit se můžete na množství různých druhů sladkých dobrot: cupcaky, muffiny, čokoládové lanýže, waffle, marmelády, pudinky, dortíky, donuty, cronuty a spoustu dalšího. To všechno najdete 6. října 2018 na náměstí Svobody v Brně. Tak si přijďte zamlsat. Tady vás rozhodně nikdo soudit nebude!

6. října Víno na Žižkově

Máte rádi víno? Pak přijměte pozvání společnosti Alkohol.cz na akci Víno na Žižkově, která je určena všem milovníkům vína a dobrého jídla. Představí se vám vynikající čeští a moravští vinaři jako například Vican, Kraus, Spielberg, Skoupil, Horst, Trávníček&Kořínek. Užijete si jak volné, tak  i řízené degustace, kterými vás provede významný český sommeliér Michal Šetka. K vínu patří také jídlo: Take Eat EZ Foodtruck přivezou masové i vegetariánské chuťovky, Svět lanýžů vám naservíruje lahodné sýry s lanýži i bez. Akce proběhne od 13 do 21 hodin ve vnitrobloku na adrese Seifertova 996/31.

6. října Ochutnej exotiku na Hradčanské

Na Hradčanské se v sobotu 6. října 2018 budou prohýbat stoly pod hromadami exotického ovoce! Ochutnáte duriany, jackfruity, dračí ovoce, ale i méně známé pecky jako je rambutan nebo třeba snakefruit. Hitovkou pak bude pakistánské mango, které oloupete tak snadno jako třeba mandarinku, takže žádné složité porcování! Na spláchnutí vám zde vylisují čerstvou šťávu z cukrové třtiny nebo nasekají mladé kokosy. A pro ty, kteří budou potřebovat opravdu zasytit, bude připraveno několik stánků s asijským streetfoodem.

6.-7. října Hradní hodokvas na Slezskoostravském hradě

Na Slezskoostravském hradě v Ostravě se budeme v říjnu bavit a hodovat! Tradiční lidový jarmark je zaměřený na jídlo a pití a je spojený s prodejem lidově uměleckých výrobků a ukázkami řemesel. Hradní hodokvas se bude konat ve dnech 6. a 7. října 2018 a rozhodně byste si jej neměli nechat ujít!

7. října Extreme Food Night v Brně

V restauraci Klub cestovatelů v Brně proběhne 7. října 2018 jedinečný večer plný nevšedních chutí a zážitků. Kuchař a cestovatel Milan Václavík pro vás připraví pětichodové extrémní menu, které jen tak někde neochutnáte. Jednotlivé chody budou doprovázeny záživným výkladem o původu pokrmů a způsobu jejich přípravy. Připravte své chuťové pohárky na žabí stehýnka, hadí maso nebo ragú z velbloudího masa. Zažijte extrémní chutě a nekupujte si kvůli tomu letenky na druhý konec světa. Přijďte na jedinečný Extreme Food Night.

10. října Oktoberfest na pěší zóně Anděl – Praha

Srdečně vás zveme také na Smíchovský Oktoberfest, který se uskuteční 10. října 2018 od 8:00 do 20:00 na pěší zóně Anděl. Ochutnat budete moct například typické bavorské pivo Paulaner, pečeného vola, kuřata, bavorské klobásky, preclíky, kolena a další. Atmosféru pravého Oktoberfestu navodí i klasické kroje a výzdoba.

13. října Food Truck Show Praha

Nejen z Čech, ale i dalších zemí se 13. října 2018 sjedou na Smíchovskou náplavku občerstvení na čtyřech, třech i dvou kolech. Food Truck Show je největší přehlídkou footrucků v Česku, která láká nejen pestrou nabídkou jídel a nápojů, ale také nápaditým designem vozidel a vozítek sloužících jako pojízdné restaurace, kavárny a bary. Představí se vám food trucky z Belgie, Polska, Maďarska nebo Slovenska. O doprovodný program se postarají buskeři nebo tvůrci graffiti.

13. října Festival delikátních chutí v Novoměstské radnici Praha

Festival delikátních chutí se už popáté vrací do historických prostor Novoměstské radnice, tentokrát s podzimně laděnou hřejivou tématikou. Tradičně se můžete těšit na kuchyně ze všech koutů světa, pokrmy slané i sladké, ale hlavně takové, které vám napumpují teplo do žil a vykouzlí úsměv na tváři. Chybět určitě nebudou pikantní asijská curry, misky horkých polévek, šťavnaté burgery, belgické hranolky nebo švýcarský raclette. Spoustu lahůdek si budete moci odnést i domů. Udělejte sobě nebo někomu blízkému radost farmářskou klobáskou nebo sýry, francouzským vínem, výběrovou čokoládou či některou z chystaných chilli pochoutek. Přijďte v sobotu 13. října 2018 procestovat svět!

17. – 20. října Slavnosti dobrého jídla v Brně

Podzimní Slavnosti dobrého jídla proběhnou v termínu 17. – 20. října 2018 opět na náměstí Svobody v Brně. V centru Brna se představí restaurace, občerstvení, foodtrucky, regionální prodejci, sladké i slané dobroty, pivo a víno. Vstup je zdarma. Otevřeno bude každý den od 11:00 do 20:00.

19. – 20. října Futurum Food Fest v Brně

Přijďte 19. a 20. října 2018 na Futurum Food Fest a ochutnejte vybrané kulinářské speciality z celého světa. Připravte si chuťové pohárky na lahodné pokrmy z různých koutů Ameriky nebo Asie. Tentokrát nebudou chybět ani vyhlášené francouzské dobroty nebo česká klasika.  Své umění vám představí přední brněnské podniky – Pablo Escobar, Red Piranha, Kafe & Kobliha a spousta dalších. A jedna skvělá zpráva na závěr: Za žádné jídlo tady nedáte víc než stovku!

20. října Street Food Fest Kralupy

První street food festival v Kralupech je tady! Už 20. října se v Kralupech nad Vltavou uskuteční první ročník festivalu pouliční kuchyně a jídla a my jsme rádi, že vás na tuto kulturní záležitost můžeme pozvat. Těšit se můžete na místní i cizokrajné stánky a food trucky s nejrůznějšími delikatesami. K dispozici bude stánek s pivem, domácí limonádou i míchanými drinky a pokud již nebude teplé počasí, najdete zde i nabídku na zahřátí. 20. října se všichni potkáme na Palackého náměstí v Kralupech nad Vltavou od 10:30.

21. října Prague Bar Show

Osmý ročník Prague Bar Show se opět odehraje v industriálních prostorech Pragovky ve Vysočanech, tentokrát v neděli 21. října a v pondělí 22. října. První den, tedy 21. října, bude mít nově možnost Prague Bar Show navštívit i široká veřejnost, gastronomičtí nadšenci a členové foodies komunity. Druhý den zůstane koncept Prague Bar Show tradiční, tedy striktně vyhrazen profesionálům z HoReCa segmentu. Prague Bar Show je kombinací seminářů, workshopů a prezentací nápojů, kdy se návštěvníci setkávají s nejlepšími světovými experty, barmany, mixology, ambasadory značek, získávají nové vědomosti, inspiraci a seznamují se s nejnovějšími trendy v oblasti nápojů. A především ochutnají nápoje od desítek vystavovatelů – od světových značek až po řemeslné výrobce. Organizátorem akce je odborný magazín Barlife mapující českou nápojovou scénu od roku 2004.

28. října DEPO Street Food Market v Plzni

Už potřetí v letošním roce přináší DEPO2015 ochutnávku světové kuchyně. Na tradičním DEPO Street Food Marketu rozpálí své pánve a hrnce kolem 30 pouličních stánkařů, aby vám dali ochutnat delikatesy zemí od východu po západ. Nebudou chybět ani lahodné nápoje a sladké tečky. Takže nevařte a přijďte se najíst do DEPO2015. A zabaví se i ti nejmenší. KUK Festival s dětskou hernou pro batolata a divadelním programem ulehčí den i maminkám a tatínkům.

Natálie Markovská, 23. 09. 2018