Gastro kalendář: Festivaly a akce v říjnu 2019

Akce

Proměnlivost října trefně vystihuje stará pranostika: Na jednom konci říjen ještě hřeje, ale na druhém již mrazí. Barvy léta se mísí s barvami podzimu a někdy se přidá i zima s první sněhovou bělobou. A snad – po všech těch vinobraních – neexistuje typičtější měsíc pro spojení piva a dobrého jídla než právě říjen. Pojďte se s námi proto podívat, co vám může následující měsíc nabídnout.

Přestože za oknem začíná nefalšovaný podzim, nic to nemění na faktu, že gastroakcí bude i v říjnu opět plno. Právě na podzim je ta nejlepší chvíle objevit netradiční pokrmy, originální speciality i neortodoxní chutě. Přijměte proto pozvání na prohlídku těch nejzajímavějších gastroakcí, které se budou konat v měsíci říjnu. Diáře do ruky a jdeme na to!

1. října – Cupping neboli degustace kávy

Už jste určitě slyšeli o degustaci vína, někdy jste již možná degustovali rum, nebo si dáváte v restauracích degustační menu. Víte ale, že se dá degustovat i káva? Chcete se naučit rozeznat v chuti čokoládu, mandle a švestky? Pak přijměte pozvání na Cupping neboli degustaci kávy, jež se uskuteční první říjnový den v kavárně Kafec Brněnský v Brně.

Akce je vhodná pro všechny, kdo se zajímají o dobrou kávu: začátečníky, pokročilé i profesionály. Předchozí znalosti rozhodně nejsou nutné. Během cuppingu zjistíte, čeho všeho si u kávy všímat – jak voní, jaké chutě v ní cítíte, jakou má barvu a tak dále. Na 6-8 vzorcích si názorně vyzkoušíte, jaké to je být profesionálními „ochutnávači” kávy. K tomu bude samozřejmě připraveno také lehké občerstvení, ochutnávka raw dezertů, příjemná atmosféra a skvělé nastartování večera.

2. října – Oktoberfest na Andělu

Jak už sám název napovídá, jedná se o festival, který se koná v říjnu a zřejmě všichni vědí, že je jeho hlavním tématem pivo. Těžko bychom našli akci, kde se vytočí více pivních sudů, než je právě tato. A právě letos začátkem října zavítá i na pražský Anděl. Již druhý ročník Oktoberfestu je tady! Slavnosti mají svůj původ v Německu a předcházela jim svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko – Hildeburgskou. Oslava, která byla součástí svatby se pak začala opakovat každým rokem. Ochutnat můžete tradiční pšeničné svrchně kvašené bavorské pivo Paulaner a další pivní speciály. Ochutnáte grilované bílé klobásy, pečená kuřata, grilované sele, smetanový krém Obatzda, preclíky nebo kynuté knedlíky. V rámci doprovodného programu se můžete těšit na živou hudbu, fotokoutek, nebo možnost vyzkoušet si bavorský kroj.

2.-5. října – Slavnosti dobrého jídla

Podzim doslova vybízí k slavnostem dobrého jídla a pití. Proto neseďte doma a vyrazte do ulic. Už na začátku října se můžete na náměstí Svobody v Brně těšit na Slavnosti dobrého jídla. V samém centru Brna se představí restaurace, občerstvení, foodtrucky, regionální prodejci, sladké i slané dobroty, pivo a víno. Návštěvníci mohou ochutnat například burgery, tradiční české jídlo, uzeniny, sýry, sladké moučníky, nebo klasické i rybízové víno či pivo. Kromě jídla a pití slavnosti nabízí například koření, šperky, ponožky a další produkty od lokálních prodejců. Otevřeno bude každý den od 11 do 20 hodin. Slavnosti se konají za každého počasí.

Vstup na akci je zcela zdarma. Za peníze si ale na slavnostech návštěvníci jídlo nekoupí. Při příchodu na náměstí si mají možnost zakoupit totiž takzvané Granty. Ty budou sloužit jako platidlo, takže je mohou směňovat na jednotlivých stáncích právě za pokrmy. Jeden grant bude stát třicet korun. Ceny pokrmů se budou pohybovat v rozmezí 1 až 4 Grantů. Záleží hlavně na druhu jídla.

3. října – Barlife Akademie – Na karibské vlně

Přestože podzim pomalu přebírá nadvládu nad Českou republikou, můžete se na jeden den i u nás ocitnout uprostřed Karibiku. Na kurzu Na karibské vlně pořádaném profíky z časopisu Barlife se naučíte hodnotit pravý karibský rum. Pravý rum voní dálkou, sluncem a exotikou, a i když se dnes vyrábí skoro na celém světě, jeho zaslouženým epicentrem zůstává Karibik se škálou stejně pestrou jako šátky karibských krasavic.

Z více než 100 značek rumů ochutnáte ty nejzásadnější druhy a zástupce největších rumových mocností, i první rum na světě, nejstarší existující značku vůbec. Naučíte se míchat ty nejoblíbenější koktejly v překvapujících variacích. Ke každému z degustovaných vzorků se dozvíte zajímavé informace, a hlavně objevíte rozdíly mezi jednotlivými rumy. A dozvíte se nejen to, proč za všechno může Kryštof Kolumbus. 3. října 2019 vás přivítá Tomáš Kučera v Barlife Akademii v Praze 2.

3.-6. října – Břevnovské posvícení 2019

Břevnovské posvícení má tradici už od roku 1994. Je to jedna z nejvíce navštěvovaných akcí v Praze. Koná se vždy začátkem měsíce října a pokud je příznivé počasí, dosahuje návštěvnosti až 50 000 osob. Nenechte si proto ani vy ujít tuto velkolepou slavnost. Břevnovské posvícení započne už ve čtvrtek 4. října 2019 ve 14:00 v Praze u Břevnovského kláštera. Základem každého správného posvícení je jídlo a pití. Obojího bude o víkendu v Břevnově dostatek. Nedaleko hlavního pódia najdete stánky s občerstvením a pochutinami, které k břevnovskému posvícení neodmyslitelně patří.

Ve stáncích si budete moci zakoupit pečené husy s knedlíkem a zelím nebo pečeného býka, pečenou šunku, bramboráky, bramborové spirálky, palačinky, trdlo a mnoho dalších chuťovek a specialit. Nebudou ale chybět ani stánky s pivem, medovinou, se sudovým vínem a burčákem. Břevnovský pivovar bude předvádět středověké vaření piva.

4. října – Trhy kávy 2019

Podlehněte kávové vášni. Už etiopští domorodci užívali kávu jako stimulant těla a ducha, umělci díky ní tvořili mistrovská díla a baristé dnes poměřují své schopnosti v její přípravě na celosvětových utkáních. V životě každého z nás hraje káva jinou roli, ovšem den bez tohoto horkého nápoje si většina z nás nedokáže představit.

A právě pro všechny vášnivé milovníky kávy se připravuje už 4. října 2019 akce s názvem Trhy kávy 2019. Celá událost proběhne v centru Brna na náměstí Svobody. Těšit se můžete na více než dvě desítky pražíren a jiných prodejců s kávovou tématikou. Pražírny si pro vás chystají jak filtrované kávy, tak i kávové nápoje na bázi espressa, se kterými budou usilovat o vaši přízeň. A na závěr to nejlepší – jedna porce kávy bude stát jen 30 Kč. Tak nezůstávejte doma a vyrazte do centra jihomoravské metropole za všemi vůněmi kávy.

5. října – Hradní hodokvas aneb lokální hodování

V sobotu 5. října 2019 se na Slezskoostravském hradě v Ostravě koná akce pro všechny fanoušky dobrého jídla a pití. 20. ročník Hodokvasu aneb lokálního hodování přinese spoustu novinek. Letošní ročník bude úplně jiný než ty předchozí. Největší pozornost bude věnována podpoře lokálních gastronomických specialit, které nabízí Moravskoslezský region. Lokální pivovary, vinná zóna Na Vínko, farmáři a restaurace, které nabídnou pochutiny pro milovníky masa i veganské stravy.

Vše bude samozřejmě doplněné o bohatý doprovodný program lokálních kapel, muzikantů, tvůrců a umělců; divadlo, hudba, pouliční umění, workshopy, kreativní dílny nejen pro děti a mnoho dalšího. Doprovodný program bude opravdu bohatý. V každém koutě hradu se bude neustále něco dít a na své si přijdou návštěvníci všech věkových skupin. Akce se bude konat za každého počasí, zastřešené budou jak jednotlivé zóny, tak i posezení.

10. října – Barlife Akademie – Exkluzivní rumová degustace & foodpairing

Tříhodinová cesta kolem rumového světa se vším, co k tomu patří. Se svým barmanským průvodcem zabrousíte na ochutnávku do méně známých destilerií, ke kterým se běžný rumový turista jen tak nedostane. To je Exkluzivní rumová degustace & foodpairing, která proběhne 10. října 2019 v Barlife Akademii v Praze 2.  Chybět nebude ani historický exkurz a samozřejmě objevíte všechny nejnovější trendy, které rumovému světu momentálně vládnou. Vaším hlavním cílem však bude výstup na rumový Everest v podobě ochutnávky naprosto unikátní, limitované a v Česku prakticky nesehnatelné láhve. Během degustace nepřijdete ani o zážitkovou gastronomii a skutečný výlet do veřejnosti nepřístupných podzemních prostor Vinohradského Pavilonu.

11. října – Prague International Food Festival

Pojďte objevit rozličné kultury, tance, umění, chutí, vůně a tradiční speciality z celého světa za jediný den, bez jediného přeletu. V pátek 11. října 2019 totiž zavítá do Žlutých lázní na Praze 4 Prague International Food Festival. Budete mít příležitost ochutnat průřez toho nejtypičtějšího z celé Evropy, amerického kontinentu i z Asie. K tomu dostanete ochutnávku hudebních a tanečních vystoupení.

Pozorně se dívejte kolem sebe. Jednotlivé vlajky symbolizují daný kontinent a jednotlivé země. V jednu chvíli budete mít v ruce kousek pizzy v „Malé Itálii” a za okamžik si vychutnáte čerstvě usmažený bramborák nebo thajské nudle Pad Thai. Malou procházkou na festivalu se projdete celým světem za pár hodin. Centrem festivalu bude pódium, kde vás osloví podmanivá hudba, jako je například mexické Mariachi, francouzský chanson, cimbálová muzika nebo taneční vystoupení v rytmu samby či módní přehlídka.

12. října – Husobraní a cider festival

Smíchovská náplavka opět ožije! Tentokrát přivítá staročeské husí hody – Husobraní. Husí stehna, husí kaldoun, husí paštika, husí játra, pečená husa, konfitovaná husa, uzená husa, husí burger, husí roláda, lokše maštěné husím sádlem. Sbíhají se vám sliny? Tak to dorazte v sobotu 12. října 2019 na pražskou Smíchovskou náplavku na Husobraní a cider festival. Hus a taky cideru si užijete do sytosti. Těšit se můžete na tradiční i moderně pojaté recepty z husího masa, prodej husích specialit, jako jsou husí játra, husí sádlo, husí paštika nebo foie gras.

Připravovat se bude na 1 000 vykrmených hus a čepovat více než 15 druhů řemeslného cideru. Odpočinout si budete moci na čerstvých voňavých balících slámy, které budou speciálně na Smíchovskou náplavku dovezeny a dotvoří tak atmosféru podzimních dní. A k tomu všemu vás doprovodí živá hudba flašinetáře a harmonikářů.

12.-13. října – Prague Coffee Festival 2019

Všimli jste si Trhů kávy, které se konají na začátku měsíce v Brně a zamrzelo vás, že něco podobného není taky v Praze? Pak vás uklidníme, i na Pražáky se v říjnu dostane. 12. až 13. října 2019 se můžete těšit na již osmý ročník Prague Coffee Festivalu v prostorách Pražské tržnice v Holešovicích.

Prague Coffee Festival vznikl s myšlenkou podpořit českou kávovou kulturu a umožnit setkání těch, které káva zajímá. Ať již jde o profesionální baristy, kavárníky, ty, kteří s kávou teprve začínají, i ty, kteří se s kávou již seznámili, ale chtějí se o ní dozvědět víc a poznat ji ve všech jejích chutích, vůních a podobách. Prague Coffee Festival se svým programem snaží uchopit téma kávy v širším kontextu, aby si každý přišel na své. Návštěvníci se tak mohou těšit na přednášky, degustace vzorků kávy z lokálních i zahraničních pražíren, ukázky pražení, prezentaci kaváren i jednotlivých baristů, workshopy alternativních kávových metod, ale i bohatý kulturní program pro dospělé i pro děti.

18. října – Burgery & Pivko POP UP Dva Kohouti

Americká specialita hamburger neboli placka z mletého masa vložená do housky z bílého pečiva, doplněná plátky zeleniny. Asi nikomu nemusíme blíže vysvětlovat, co to vlastně ten „burger” je. Ať už dáváte přednost klasice, nebo spíše preferujete veganské varianty, burgery si již za dobu své existence, která přesně letos činí 130 let, získaly srdce milionů lidí. A pokud i vy patříte mezi milovníky této americké speciality, pak by vám akce s názvem Burgery & Pivko POP UP Dva Kohouti, která proběhne 18. října 2019 v restauraci Dva kohouti v pražském Karlíně, neměla uniknout. Na programu budou burgery od Comic Cone Pizza Food Truck ve spojení s pivem. Čeká vás delikátní trhané maso na pivní BBQ omáčce ve vláčné nadýchané housce doplněné o domácí majonézu se slaným karamelem či marockým pepřem.

19. října Biojarmark

V sobotu 19. října se do Prahy vypraví ekofarmáři z celé republiky na Biojarmark, aby na dvoře Národního zemědělského muzea na Letné představili to nejlepší a nejčerstvější ze své produkce. Populární kuchař Hugo Hromas tu bude vařit pod širým nebem a u stánků s bioobčerstvením si přijdou na své jak milovníci masa, tak i vegani, celiaci nebo příznivci syrové stravy. Vstup na akci je zdarma.

19. října – Polívkování

Před pomalu přicházejícím chladem vás ochrání horké domácí i světové polévky všemožných druhů. Sedmý ročník oblíbeného Polívkování je totiž tady! Uskuteční se v sobotu 19. října 2019 na pražské Smíchovské náplavce. Ať už máte v oblibě domácí bramboračku, kulajdu, dršťkovou či kuřecí polévku nebo si potrpíte spíše na ruský boršč, mexickou chipotle, vietnamskou phở, malajskou laksu, francouzskou bouillabaisse, španělské cocido, marockou hariru, srbskou čorbu, indonéské soto ayam, maďarské halászlé nebo japonský ramen, na Polívkování si svého favorita najdete. Vegetariány zase uspokojí pestrý výběr zeleninových krémů a luštěninových polévek. A pokud patříte mezi strávníky, kteří se po sebesytější polévce potřebují ještě trochu dojíst, potěší vás výběr rohlíčků, kmínových houstiček, kváskového chleba a dalších druhů slaného i sladkého pečiva.

18.-20. října – Čokoládový festival v Galerii Harfa

Fascinace lahodnou a na jazyku se pomalu rozpouštějící čokoládou je za poslední desítky let takřka neměnná. Čokoládový kult se den ode dne rozrůstá a asi není jiné pochutiny, která by měla tolik nadšenců a fanoušků. Jste i vy milovníci čokolády? Nedokážete si představit ani jeden jediný den bez kostičky čokolády? Pak si zaznačte termín 18.-20. října 2019. Právě tento víkendu totiž proběhne nejsladší festival v České republice – Čokoládový festival v Galerii Harfa na Praze 9. Odhalíte chutné recepty ve spojení s čokoládou, naučíte se vařit s touto ve své podstatě poměrně hořkou potravinou, budete si moct nakoupit nejrůznější pochoutky vyrobené z čokolády, ale také budete moct ochutnat ty nejneobvyklejší čokoládové kreace. Zkrátka akce, na které nesmí žádný mlsný jazýček chybět.

24. října – Barlife Akademie – Klasika ve stylu jalovce

Připravte své chuťové pohárky i fantazii na výjimečný zážitek. Pod vedením zkušeného lektora Tomáše Kučery si namícháte z ginu čtyři vybrané ikonické koktejly. Vyzkoušíte klasické triky i odvážné kombinace. To je Klasika ve stylu jalovce. Součástí každého kurzu je navíc řízená degustace dané báze, ale hlavně, v průběhu celého večera budete ochutnávat z naší „tajné skříně”, která obsahuje i to, co jinde v Čechách nenajdete. Nebudou chybět ani informace o výrobě a historii destilátu, včetně aktuálních trendů. 24. října 2019 vás přivítá Tomáš Kučera v Barlife Akademii v Praze 2.

26. října – Vepřobraní

Pořádné vepřové hody pod otevřenou oblohou. To je událost pro ty největší jedlíky. I letos vás čekají koncem října pravé vepřové hody s názvem Vepřobraní na Smíchovské náplavce. Přijďte si do sytosti užít české zabijačkové tradice a ochutnejte ten nejlepší výběr jitrnic, jelit, prejtů, tlačenek, prdelaček a ovarů. V nabídce budou i šťavnaté uzené klobásky, špeky či šunky. Na rožni se budou točit selátka a k ochutnání budou lákat rozmanité zahraniční speciality z čuníků všech barev i velikostí. Vyzkoušejte paštiku z maďarské mangalica, italské prosciutto, španělský salchichon, iberskou šunku i chorvatský pršut. Chybět nebude ani vepřové koleno, trhaná vepřová pečeně, bůček, žebírka, škvarky, segedínský koláč nebo třeba porchetta a pelmeně. Stačí si vybrat, co chcete jíst, a nezapomínat na pití! K dispozici bude pivo hořké jako křen, horký cider i kořeněný svařák. Sladkou tečkou budou kynuté buchty, koláče a frgály.

26. října – Extrem food a travel festival Ostrava 2019

Festival exotické a extrémní kuchyně pro všechny milovníky novinek a netradičních jídel. To je Extrem food a travel festival Ostrava 2019. Návštěvníci budou mít 26. října 2019 možnost ochutnat co nejvíce exotických a netradičních jídel a zároveň se mohou podívat, jak se tato jídla vaří, jak se jednotlivé suroviny upravují a jak se správně servírují. Těšit se můžete na cestovatelské přednášky, šneky, brouky, škorpiony, durian a jiné netradiční pochoutky. Pro děti zase budou připravená hmyzí lízátka. Do Ostravy dojede zároveň i autor hmyzí kuchařky a jeden z největších propagátorů hmyzí kuchyně Milan Václavík. Poslechnout si můžete i jeho přednášku „Fuj to bych nejedl” o netradičních jídlech na celém světě. Slabé osoby ať raději zůstanou doma, protože tohle bude extrém.

30. října – Zažij Ameriku – Halloween

Projíst se Amerikou křížem krážem a oslavit svátek mrtvých neboli Halloween, to všechno můžete 30. října 2019 na pěší zóně Anděl v Praze. Akce Zažij Ameriku bude tentokrát výjimečnější, neboť si budete moct na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je oslavit typický americký svátek Halloween společně s tradičními americkými pochoutkami. Cesta Amerikou povede od šťavnatých burgerů, hot dogu, trhaného vepřového, přes BBQ žebírka, mexické tacos, empanadas, brazilské churrasco až po pikantní kuřecí křídla, poutine, arepas či anticuchos. A to vše budete moct zapít dobrým pitím a zakončit to sladkou tečkou na závěr. A protože se blíží Halloween, nezapomeňte s sebou vzít děti, bude zde pro ně připravená dílnička výroby masek, dlabání dýní nebo malování na obličej. A nebude chybět ani pravá americká country.

Natálie Markovská, 25. 09. 2019