Gastro kalendář: Festivaly a akce v srpnu 2019

Akce

Srpen – osmý měsíc roku, který má 31 dní a jeho jméno pravděpodobně pochází od slova srp, což býval hlavní nástroj používaný při sklizni obilí. Těšit se v srpnu můžete nejen na žně zemědělské, ale hlavně na ty gastronomické. Jaké foodie festivaly se na vás v druhé polovině prázdnin chystají? Kam vyrazit? A co nepřehlédnout? Nejlepší výběr gastroakcí jsme si pro vás připravili v tomto článku.

Stejně jako červenec bude i srpen nabitý nejrůznějšími open air akcemi. Prakticky nebude víkendu, kdy by se nekonal foodie festival nebo alespoň nějaká zajímavá ochutnávka netradičních či originálních jídel. Pro někoho budou připraveny degustace alkoholických nápojů, jiní se mohou těšit na sladké pochoutky, další si dozajista vyberou z nepřeberné nabídky masitých pokrmů. Pojďme tedy prozkoumat výběr toho nejlepšího ze srpnových foodie festivalů. Diáře do ruky, jdeme na to.

Každý víkend v měsíci – Street Food Market

Také v srpnu pro vás budou otevřené brány pražského Trojského pivovaru a jejich Street Food Market. Všichni milovníci street foodu jsou srdečně zváni. Přijďte si užít dobré jídlo, relax s přáteli, krásné počasí a příjemnou atmosféru. Každý víkend se můžete těšit na Kaiser Franz, u kterých si pochutnáte na delikátních burgerech, gurmánské mexické tacos plněné masem nebo zeleninou ochutnáte od Taco Taco, Chop’s Philly & Co. Authentic Philadelphia Cheesesteaks budou zase připravovat typický americký pokrm z rib-eye steaku, hlavní bar s nápoji, koktejly a dezerty od Beverage Book pod záštitou Petra Hübla, vína a prosecca z malých italských i českých vinařství a mnoho dalšího. A kromě dobrého jídla si můžete zacvičit, zahrát si stolní fotbálek nebo jen tak lenošit na sluníčku.

1. srpna – Mladí vinaři u Dvou kohoutů

Jak lépe uvítat druhou polovinu letních prázdnin než pořádným vinným přípitkem? A tak se skupina Mladých vinařů setká u Dvou kohoutů v Karlíně a připraví si pro vás necky plné vína. Doslova. První láhve se otevřou v 18 hodin a za vstup 600 Kč (na místě, v předprodeji 500 Kč) vás čeká neomezená konzumace moravských vín. O něco k zakousnutí se postará Mikrofarma Praha a komu by už víno nechutnalo, může jej vyměnit za pivo od Matušky!

3. srpna – Raw Food Festival

Svátek živé stravy – festival raw jídla, inspirativních přednášek a workshopů, to je Raw Food Festival. Přijďte a pochutnejte si 3. srpna 2019 v holešovickém klubu Cross na stravě, která prý léčí už jen svou přirozenou podstatou. Vydejte se cestou k vitálnějšímu životu. Nebo jen vyzkoušejte, že i raw strava může být dobrá.

4. srpna – Seafood & Prosecco Pardubice

Milí Pardubičtí a všichni z okolí, připravuje se pro vás mořem provoněná akce – Seafood & Prosecco Pardubice v Marina Parku v Bubeníkových sadech. Těšte se na nejrůznější seafood speciality z grilu, slávky na víně, tataráček i nejrůznější tapas. Chybět nebude ani skvělé prosecco. Připraveno pro vás bude takřka moře zážitků.

7. srpna – Delikatesy na Andělu

Ve středu 7. srpna 2019 budete moci na pěší zóně Anděl zakoupit a ochutnat delikatesy z celého světa. Výtečné olivové oleje, balkánské jogurty a feta sýry, vína z Makedonie či Francie, olivy z Řecka a Španělska, domácí těstoviny, pesta, prosciutta, husí paštiky a další. Nebudou chybět ani prvotřídní marmelády a džemy, sirupy, český med, domácí dorty či čokoláda. Dále se vám představí výrobci chilli a grilovacích omáček, dovozci japonských, vietnamských či mexických koření a dochucovadel. Samozřejmě zde budou i stánky s občerstvením. Celkem bude připraveno více než 30 stánků s nepřeberným výběrem a nebude chybět ani doprovodný program.

10. srpna – Festival chutí, vůní a řemesel na pardubickém zámku

Jste gurmáni, kreativci a rádi podporujete místní výrobce a producenty? Že ano? Pak zavítejte 10. srpna 2019 na pardubický zámek, kde se uskuteční již 4. ročník Festivalu chutí, vůní a řemesel. Na své si přijdou nejen milovníci vína, ale také lidé s mlsnými jazýčky nebo děti.

10. srpna – Letní grilování na Formance

Vezměte s sebou přátele a prožijte gurmánský sobotní podvečer přímo v pivovaru na Formance v Plzni, kde proběhne letní grilování. Během tří hodin si pochutnáte na bohatém degustačním menu, kdy vám přímo šéfkuchař prozradí vlastní tipy a triky pro letní dobroty na grilu. Sami si pod odborným dohledem připravíte flank steak nebo se naučíte namíchat prvotřídní dresinky na salát. Samotný mistr výčepní vám předvede a naučí vás správné techniky čepování piva Pilsner Urquell.

10.-11. srpna – Wine & Street Food Fest

Nechte se provést kaleidoskopem známých i méně známých značek všech druhů vína, včetně toho šumivého, napříč světem. Víno je fenomén. Kroniky zmiňují, že staří Řekové dali základ dnešnímu vinařství a snažili se zdokonalovat výrobu vína, a to už více než před 5 000 lety. I díky nim si dnes můžeme vychutnávat tento nápoj mnoha odrůd z úrodných oblastí po celé zeměkouli. Na holešovickém Výstavišti před Průmyslovým palácem během Wine & Street Food Festu můžete ochutnat průřez toho nejoblíbenějšího z vinic z Čech a Moravy, Evropy, Ameriky i Austrálie.

10.-11. srpna – Festival Dobrot

Léto je v plném proudu. Slunce svítí a pálí, a tak je potřeba se osvěžit a pořádně si toto roční období užít. V termínu od 10. do 11. srpna 2019 pro vás bude připraven originální Festival Dobrot, na kterém jednoduše najdete vše, co vás v horkém létě osvěží. Především zde najdete široký výběr rollované, točené a kopečkové zmrzliny, ale i nepřeberné množství domácích limonád a ice tea. Na holešovickém Výstavišti před Průmyslovým palácem si můžete užít prázdninový víkend, kde budete mít o zábavu postaráno. Na své si přijdou i dospělí, protože akce je součástí předchozího zmíněného Wine & Street Food Festu.

11. srpna – Street Food Jam #4

Jeho tempo je poklidné, jeho revír jsou Holešovice… Třetí menší bratříček Street Food Festivalu, Street Food Jam, pro vás bude ready 11. srpna 2019 před klubem Cross v pražských Holešovicích. A opět to bude nářez. Můžete se nechat dostat do kolen třeba brisketem připraveným ve speciálním smokeru na kouři z dubového dřeva, třemi druhy tacos, ale i taquiquesou – kousky hovězího steaku v rozpečeném sýru s guacamole v tortille, dále burgery nebo belgickými hranolky a quesadillou.

11. srpna – Africké trhy v Ostravě

V srpnu se ostravští dočkají nejlepšího exotického ovoce pod sluncem, proběhnou zde totiž Africké trhy. Můžete se těšit na pořádnou dávku vitamínů, luxusních chutí a neodolatelných vůní z tropické Ugandy, ze Zanzibaru nebo jihovýchodní Asie. Na čem si zaručeně smlsnete? Na čerstvém ovoci, jako je třeba obří jackfruit, to nejmáslovější avokádo na světě, spoustě druhů banánů, mangu, několika druzích mučenky, slaďoučkém ananasu, voňavé papáje nebo nádherně barevném dračím ovoci.

15. srpna – Barlife Akademie – Na karibské vlně

Pravý rum voní dálkou, sluncem a exotikou, a i když se dnes vyrábí skoro na celém světě, jeho zaslouženým epicentrem zůstává Karibik se škálou stejně pestrou jako šátky karibských krasavic. Na kurzu Barlife Akademie se naučíte rum hodnotit, z více než 100 značek rumů ochutnáte ty nejzásadnější druhy a zástupce největších rumových mocností, i první rum na světě, nejstarší existující značku vůbec. Naučíte se míchat ty nejoblíbenější koktejly v překvapujících variacích. A dozvíte se nejen to, proč za všechno může Kryštof Kolumbus. Celým kurzem vás provede zkušený lektor Tomáš Kučera.

16. srpna – Piknik s vínem a Food Atelier na Folkloru bez hranic

Přijďte si užít páteční večer na Slezskoostravský hrad. Zažijete folklorní vystoupení se sklenkou skvělého vína od Navínko a ochutnáte to nejlepší jídlo přímo z grilu od Food Atelier. Zkrátka vás čeká příjemný večer s piknikem a vínem.

17. srpna – Gurmán fest

V Sušicích proběhne druhý ročník Gurmán Festu, který Šumavě představí špičkovou gastronomii. Představí se zde top restaurace šumavského regionu Sůl & Řepa, Divoké Bistro, THE, U Štěpána, Prášilský ráj, Žíznivej Kozel, Jez & Spi a další. Soutěžní restaurace zde budou servírovat typická jídla reprezentující jejich menu, v nabídce bude klasická česká kuchyně v moderním pojetí, italská kuchyně, hamburgery, steaky, i dezerty. Dalšími účastníky budou Avocado Street Bistro, Kašperskohorský Pivovar, Street Asian Food, pražírna kávy Yemenites, rolovaná zmrzlina od Easy Rolls, Dog’n’Roll Bistro, Color Sushi, Bistro Jablíčko, Bistro pod nebem, Ovocné sirupy a domácí limonády Vlk&Zajíc, Šumavské skleněnky a mnoho dalších… Kromě toho vás čeká nabitý program na dvou pódiích s řadou živých vystoupeních známých šéfkuchařů a osobností jako Zlatý kuchař 2019 a porotce MasterChef Jan Punčochář, šéfkuchař Marcel Ihnačák, vítězka a finalistka soutěže MasterChef Česko Kristína a Lea, dále zážitkový kuchař Petr Ocknecht se svým projektem Hmyz na talíři či molekulární gastronom Tomáš Kubíček, kteří se představí na hlávním pódiu. I na malé stagi se představí mistři svého oboru: specialista na sushi Lukáš Neckář ze školy vaření Chefparade, barista Goran Jozič, mistr světa v míchání nealkoholických koktejlů Achim Šipl, Jirka Boháč a jeho letní koktejly z čaje. Zkrátka, máte se nač těšit!

20.-24. srpna – Food & Drink Fest Svoboďák

Celých pět dnů můžete rozmazlovat vaše chuťové pohárky a užít si společenské radovánky v centru Brna. Otvírejte kalendáře a pište si 20. až 24. srpna 2019. Čeká vás nabídka restaurací, street food dobroty, vinařství, pivovary a také něco ostřejšího. Celkem 45 prodejních míst, která vám budou k dispozici mezi 11 a 22 hodinou. To je Food & Drink Fest Svoboďák v Brně, který vám zkrátka nesmí uniknout.

21. srpna – Latino na Andělu

Ve středu 21. srpna 2019 hoďte všechny starosti za hlavu a povinnosti nechte až na další den – mañana. Na pěší zóně Anděl na vás čeká pravá latino fiesta se spoustou dobrého jídla a pití. Můžete se těšit na mexické burritos, španělskou paellu, kubánské Mojito, brazilské feijoada či na koktejl Caipirinha, venezuelské arepas či empanadas, nebo argentinské churrasco, chorizo či báječné steaky. Hrdlo si svlažíte karibskými koktejly, mexickým pivem, guatemalským rumem či plným chilským vínem. K tanci a poslechu zahrají mexičtí mariachi, roztančí vás kubánské trio či španělské flamenco. Zkrátka latino, jak má být.

24. srpna – Letní street food

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 24. srpna 2019 na pražské Smíchovské náplavce. Přijďte si užít letní den ve společnosti dobrého jídla a pití na pražský hotspot. Vybírat budete moct ze široké nabídky asijských specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy ze Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe. V nabídce budou také plněné brambory, pikantní pljeskavica, pálivé dobroty bohaté na chilli a dokonce i hmyz. Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám se budou sbíhat sliny na dozlatova usmažené koblížky, křehké wafle, lehké makronky, ledové nanuky nebo na pestrou paletu sladkého pečiva a dezertů. A postaráno bude pochopitelně i o pitný režim.

24. srpna – Festival vína Mariánské Lázně 2019

Festival vína míří konečně také do Mariánských Lázní. Na premiérovém ročníku festivalu se představí celkem 18 vinařství z různých koutů Moravy. Vinaři nabídnou několik stovek degustačních vzorků, ze kterých si vybere skutečně každý. Kromě vína bude k zakoupení i celá řada delikates a tradičních specialit. Festivalem bude provázet dvojice moderátorů Luděk Holý a Jiří Hudec. K poslechu a tanci bude po celé odpoledne hrát cimbálová muzika Trnka.

24.-25. srpna – Čajomír Fest 2019, největší svátek čaje v Evropě

Největší čajová událost Čajomír Fest už má své stálé místo. Na Vyšehradě se už pojedenácté sejdou milovníci čaje a čajové kultury z celého světa. Dvoudenní svátek čaje, který v Evropě nemá obdoby. Od svítání do soumraku bude Vyšehrad vonět čajem. Čeká vás bohatý program, řada zahraničních hostů, desítky druhů čaje, spousta skvělého jídla a pití, hudba, tanec, tombola, dětská zóna, čajový degustační turnaj, a hlavně radost ze společné vášně – čaje.

31. srpna – Asia Fest 2019

Největší přehlídka exotických chutí a vůní Asia Fest se uskuteční v Praze v proseckém parku Přátelství u metra Střížkov, a to v sobotu 31. srpna 2019. Asia fest je festival pro všechny milovníky asijské kultury a kuchyně. Stovky chutí a vůní na jednom místě. Můžete se těšit na vybrané stánky kulinářského umění a bohatý kulturním program nejen pro celou rodinu. Asia Fest 2019 totiž bude nejen o jídle, ale také o kulturním zážitku. Po celý den bude na akci živá atmosféra za doprovodu tematické hudby. Na pódiu uvidíte nejen kulinářské umění, ale také dračí show, bojové sporty, tance i zpěv. Budou probíhat také workshopy, například jak si vyrobit domácí závitky nebo sushi. Celý program bude slavnostně zakončen ohnivou show.

31. srpna – Lázeňský food festival

Lázně Velichovky si připravily akci, které neodolá žádný milovník dobrého jídla a pití. Lázeňský food festival kromě degustací výtečných gastronomických počinů nabídne také kulinářské show s předními kuchaři, mezi nimi i s Přemkem Forejtem z olomouckého Entrée, dále workshopy a spoustu dalšího.

31. srpna – SOUND> Deep & tech house OPEN AIR

Romantické místo ukryté ve stínu stromů v centru Prahy, které se rozpíná rovnou pod mostem Legií. Své návštěvníky okouzluje zejména starobylou atmosférou a výjimečnými výhledy na město přímo z hladiny Vltavy. Přijďte si vychutnat západ slunce spolu se stylovou elektronickou hudbou a ochutnat pivo dělané s láskou v těch nejmenších pivovarech, přijďte na SOUND> Deep & tech house OPEN AIR. Samozřejmostí bude i velký výběr lahodných pokrmů.

31. srpna – Liberecký pivní festival

Exkluzivní závěr prázdnin s nejrůznějšími druhy piv zažijete před libereckou radnicí na Libereckém pivním festivalu. Ochutnáte skvělá piva a příjemně se pobavíte. Budou zde přítomné pivovary Svijany, Rohozec, Albrecht, Volt, Kocour, Falkenstein či Trautenberk. Připravte své chuťové pohárky i fantazii na výjimečný zážitek. Vše se odehraje 31. srpna 2019 na náměstí Dr. E. Beneše.

30. srpna – 1. září – Food Truck Festival Ostrava

Burgery, hranolky, wafle, maso, vege i vegan dobroty – to všechno na čtyřech kolečkách s jednou stříškou na cestě do města. Food Truck Festival Ostrava zavítá už na konci srpna do černé perly Moravskoslezského kraje. Když nemůže hlad za restaurací, restaurace přijede ve foodtrucku a s hladem si to jednou provždy vyřídí. Na tomto festivalu nebude zkrátka o pestrou paletu chutí nouze.

31. srpna – 1. září – Foodparade 2019

Devátý ročník již tradičního festivalu Foodparade se bude konat poslední prázdninový víkend, a to 31. srpna až 1. září 2019. Přijďte do krásných zahrad Trojského zámku zakončit prázdniny akcí, která vybočí z řady jiných food festivalů. Rozložte si se svými přáteli nebo rodinou piknikovou deku na trávníku uprostřed zahrad, dejte si vychlazenou skleničku něčeho dobrého a začněte prozkoumávat nejrůznější chutě a vůně. Letos festival představí několik novinek – rozdělení do zón podle zaměření kuchyně a celý bude bezhotovostní. To hlavní ovšem zůstává stejné – desítky restaurací a značek nabídnou speciální festivalové menu a hlavně – bude to zase příjemný a pohodový festival plný skvělého jídla, který poslední prázdninový víkend zpříjemní návrat ke školním a pracovním povinnostem.

Natálie Markovská, 23. 07. 2019