Gastro kalendář: Festivaly a akce v září 2018

Akce Inspirace

burger festival food gastroakce piknik vegan

Děti se vrací do školních lavic, dospělí do pracovního tempa a gastroakce se dostávají do otáček. Nejrůznějších food festivalů bude v září opravdu požehnaně. Vinobraní, burger festivaly, pikniky, slavnosti pivovarů, vietnamská kuchyně, veganské hody a spoustu, spoustu dalšího se na nás chystá první školní měsíc v roce 2018. Diáře do ruky a pište si!

Září není jen obdobím podzimní sklizně a začátkem podzimu, je to hlavně měsíc gastrofestivalů všeho druhu. Pokud ještě nemáte konkrétní plány, bude rozhodně z čeho vybírat! Ať už jste „masožrout”, nebo dáváte raději přednost zelenině, každý si přijde na to své. Však posuďte sami!

1.-2. září Foodparade

V zahradách Trojského zámku proběhne 8. ročník festivalu Foodparade. Přijďte 1.-2. září zakončit prázdniny, rozložte si se svou rodinou nebo přáteli piknikovou deku na trávníku uprostřed zahrad, dejte si vychlazenou skleničku dobrého vína a užívejte si! Po celý den můžete ochutnávat menu přes 30 skvělých restaurací, bister, kaváren a pop-up podniků. A kdyby to nestačilo, je připraven doprovodný program: grill a BBQ akademie, škola foodstylingu nebo cooking show s těmi nejlepšími kuchaři.

2. září Vegan Burger Festival

Jistě jste již ochutnali mnoho burgerů… Ale! Budete mít někdy příležitost zjistit, kolik jste jich ještě neochutnali a jak rozmanité jsou?! Přijďte proto na první ročník veganského burger festivalu a podpořte svou účastí vybraný charitativní projekt, kterému bude věnováno 10 % z celkové částky od stánkařů festivalu. Festival se bude konat v cross][clubu v Praze 7. Vstupné je dobrovolné.

2. září FOOD piknik

Časopis F.O.O.D. vás zve na již 8. ročník gastronomického festivalu FOOD piknik. Celý den můžete strávit nejen s redakcí, ale i s členy Gastrokroužku v čele s Lukášem Hejlíkem, který bude celou akci moderovat. Dejte si schůzku s někým, s kým jste se dlouho neviděli a přijďte si užít den plný skvělého jídla, pití a zábavy! Bude to rozhodně stát za to! Vstupné je zdarma.

6. září Tajemství bublinek

Nápojoví profíci z časopisu Barlife nezahálí a i v září nás potěší svými zajímavými kurzy v Barlife Akademii. Milujete šumivá vína? A chtěli byste odhalit tajemství bublinek? Pak jste tady naprosto správně! 6. září 2018 vás přivítá Jakub Vinš právě na tomto kurzu. Připravte své chuťové pohárky i fantazii na výjimečný zážitek! Jakub vám ukáže rozdíly mezi jednotlivými šumivými víny, a to příjemnou formou řízené degustace. K tomu vám předvede sabrage, koktejly i molekulární mixologii.

8. září Slavnosti pivovaru v Heřmanicích

Heřmanický pivovárek slaví své první narozeniny! Přijďte je proto společně oslavit na Slavnosti pivovaru v Heřmanicích. Budete se moct zúčastnit komentovaných prohlídek pivovaru, ochutnávek pivních speciálů, soutěže a těšit se můžete také na hudební vystoupení skupiny Ginger Chocolate.

8.-9. září Burgerfest 2018

Že je u nás v České republice sposta rozličných burger festů? Ten pravý Burgerfest je jen jeden, a to ten pražský. Tak neváhejte a doražte 8. a 9. září na výstaviště Holešovice ke Křižíkově fontáně a užijte si bomba atmosféru 7. ročníku téhle legendární akce. A nezapomeňte přijít s prázdným pupkem! Vstupné činí pouhých 100 Kč.

9. září Veggie Náplavka Future

Sedmé pokračování Veggie Náplavky je tady a vy jste na něj srdečně zváni! A protože sedmička znamená symbolicky pohyb vpřed, získala tentokrát podtitul Future. To proto, že veganská budoucnost se rychle blíží. Stále více lidí zařazuje rostlinnou stravu do svého jídelníčku. Proto je zde Veggie Náplavka, která bude zaměřena na novinky, trendy, a blízkou budoucnost rostlinné gastronomie. Ale nejen té – i celkového životního stylu, ohleduplného ke zvířatům i planetě, techniky a vědy nebo nových alternativ k živočišným produktům a také vašeho vlastního rozvoje.

15.-16. září Slavnosti moře

Již deváté pokračování food festivalu zaměřeného na ryby a plody moře v Brně. Stejně jako v předchozích letech se vám i letos představí Bistro Ocean48 s dalšími brněnskými i mimobrněnskými restauracemi. Kromě kvalitního exotického jídla, bohaté nabídky moravských vín, kávy a dalších pochutin, se můžete těšit na opravdovou přímořskou atmosféru za doprovodu latinských rytmů.

15.-16. září Ochutnej Vietnam 2018

Pokud ještě nemáte na sobotu 15. září 2018 a neděli 16. září 2018 program a budete se pohybovat kolem Pražské tržnice, pak si rozhodně nesmíte nechat ujít festival vietnamských dobrot Ochutnej Vietnam 2018! Ochutnej Vietnam se ukáže v novém a modernějším kabátku, s novými gastronomickými specialitami, rozšířenými prostory a super novinkami. Ostatně slaví už 5. výročí! Odložte proto příbor a chopte se hůlek. Vstupenky jsou v předprodeji od 12. 8. 2018.

20. září 1000 a jedna chuť rumu

Poznejte celé spektrum chutí a vůní rumu. V průběhu řízené degustace ochutnáte deset vzorků, které vám odhalí, jak pestře pojatý může rum být. Připraveny pro vás jsou tradiční druhy i perličky mezi rumy. Ke každému z degustovaných vzorků se dozvíte zajímavé informace a hlavně v Barlife Akademii vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými rumy. Nebudou chybět ani zajímavé informace o výrobě a historii rumu.

21. září Ostravské Ovínění

Přijďte si vychutnat skleničku výborného vína v dokonalé kombinaci s vybraným jídlem od těch nejlepších kulinářů z Ostravy i okolí. V samotném srdci industriální Ostravy pro vás bude připravená jedinečná akce s názvem Ostravské Ovínění plná vína, jídla a zábavy. Čeká vás to nejlepší víno od Vínovníků, hromada vybraných lahůdek a parádní atmosféra.

21.-23. září Food Truck Festival

Historicky první setkání food trucků v Brně! Prostor mezi Galerií Vaňkovka a Fait Gallery se promění na parkoviště skvělých food trucků! Představí se speciálně upravené dodávky a přívěsy. Nebudou chybět přestavěná kola, valníky nebo piaggia. To vše za trvalé moderace se spoustou hudby a soutěží pro návštěvníky.

22. září Roadshow Regionální potraviny MSK – Farmářské trhy Futurum

Devátý díl ochutnávkové roadshow Regionální potraviny Moravskoslezského kraje je tady! Zveme vás na tradiční farmářské trhy, kde najdete stánky lokálních farmářů ze severní a jižní Moravy. Trhy budou mít též vlastní Farm menu, budou probíhat ochutnávky, happy hours a chystá se spousta dalších akcí. Zboží budou dodávat místní zpracovatelé a výrobci. Farmářské trhy se budou konat na parkovišti OC FUTURUM.

22. září Festival malých pivovarů na Kulaťáku

Milovníci piva, těšte se! V září se totiž bude v Praze-Dejvicích konat první ročník Festivalu malých pivovarů pořádaný na Farmářských trzích na Kulaťáku. Festival můžete navštívit v sobotu 22. září 2018. Prodejní doba bude prodloužena od 8:00 až do 18:00. Představí se více než 40 malých pivovarů, v nabídce bude také pestré občerstvení jako je nakládaný hermelín, uzené klobásy, škvarkové placky, guláš a mnoho dalšího. Atmosféru dokreslí hudební program. Vstup je pro návštěvníky zcela zdarma.

27. září Klasika ve stylu jalovce

Gin prostě baví. Už od 20. let a éry amerických barů v Londýně. Jako koktejlová báze je totiž nesmírně bohatý. Kromě své základní složky, jalovce, může obsahovat stovky dalších ingrediencí. Koriandr, citronovou trávu, černý pepř, mandle, lékořici, levanduli nebo třeba okurku a růži. Dva stejné giny nenajdete. S ginem za barem prožijete nezapomenutelné dobrodružství. Také se konečně dozvíte, jestli pochází z Anglie, nebo Holandska, a zda má James Bond vždycky pravdu. A mnoho dalšího. To vše na kurzu v Barlife Akademii.

Vinobraní

Vinobraní je kapitolou samou pro sebe. Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. A jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek – vinobraní. Víno a burčák teče proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se různé dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin. Vinobraní se koná takřka v každé vinařské obci a vesnici. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Na Moravě patří jednoznačně mezi nejznámější vinobraní Pálavské v Mikulově a Historické ve Znojmě. Pokud jste na vinobraní ještě nikdy nebyli, tak byste to měli rychle napravit, protože zážitek je to opravdu jedinečný. A příležitostí máte opravdu hodně, stačí si jen vybrat.

Kdy a kam na vinobraní?

2. 9. 2018 – Zarážání hory a šardické vinobraní
7.-9. 9. 2018 – Pálavské vinobraní
7. 9. 2018 – Vinobraní v Edenu (Praha)
8. 9. 2018 – Hornobojanovské vinobraní
8. 9. 2018 – Roudnické vinobraní
8. 9. 2018 – Trojské vinobraní
8. 9. 2018 – Strážnické vinobraní
8. 9. 2018 – Vinobraní na Kuksu
14.-15. 9. 2018 – Bzenecké krojované vinobraní
14.-15. 9. 2018 – Velkopavlovické vinobraní
14.-16. 9. 2018 – Mělnické vinobraní
14.-16. 9. 2018 – Znojemské historické vinobraní
15-16. 9. 2018 – Pražské Vinobraní 2018
15. 9. 2018 – Dunajovické vinobraní
15. 9. 2018 – Kunětické vinobraní
15. 9. 2018 – Tradiční krojované vinobraní pod Nechory
22. 9. 2018 – Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů (Valtice)
29.-30. 9. 2018 – XXII. Karlštejnské vinobraní
29. 9. 2018 – Sedlecké vinobraní

Natálie Markovská, 27. 08. 2018