Kavárna a obchod v jednom: Jde to skvěle dohromady

Business

Někteří lidé si chodí do kavárny odpočinout nebo se setkat s přáteli. Jiní hledají místo k práci či pracovním schůzkám mimo sterilní prostředí kanceláří. Stále častěji sem ale vyráží také kvůli nakupování. Posadíte se do pohodlných křesel, objednáte si výběrovou kávu a k tomu si pořídíte nový oblek, pyžamo, knihu, elektroniku nebo třeba exotické pivo. Podívali jsme se na zoubek netradičním kavárnám, které nabízí kromě kávy také možnost nakupovat.

Někdo rád zpomalí, dá si skvělou kávu, posedí si na zahradě nebo si domluví schůzku. Důvodů, proč lidé rádi navštěvují kavárny je nespočet. Ovšem napadlo by vás někdy jít do kavárny například pro oblek na míru nebo pro elektroniku?Kavárny totiž nabízí více, než jen služby zkušených baristů. Někdy jsou to dokonce takové možnosti, které nemají na první pohled s kavárnou nic společného. A přesto to funguje!

Kde to všechno začalo?

Ještě před několika lety by byl podobný koncept zcela nemyslitelný. „Před deseti lety nebyla v Praze skoro žádná kavárna s výběrovou kávou, pořádný bioobchod a obchod s lokální zeleninou. Tak jsme se rozhodli, že to uděláme sami. Byli jsme první bedýnkový bio obchod a kavárna s výběrovou kávou na Vinohradech,” popisuje začátky Vanda Švihlová z Bistra Zahrada.

A podobné začátky popisuje také Mirek Šebesta z Friends Coffee House: „Kavárna je pro mě i pro spolumajitele Tomáše koníčkem k naší běžné práci. Já jsem původně bankéř a věnuji se také realitnímu developmentu. Kromě provozu samotné kavárny bylo potřeba najít další aktivity, které jsou pro naše zákazníky zajímavé a dávají jim důvod přijít. Kromě výběrové kávy u nás tak mohou využít služby krejčího z Hong Kongu, v zimní zahradě pořádáme pravidelné prodejní výstavy umělců, nabízíme k pronájmu dvě moderně vybavené zasedací místnosti, prodáváme naši vlastní kávu Leonora a nedávno byl v kavárně otevřen pracovní prostor LOCCO, kde mohou lidé v klidu pracovat a mají k tomu vytvořené profesionální podmínky.

Jdou nákupy a kavárna vůbec dohromady?

Stále jsou to však dva rozdílné světy – nákupy a kavárna. Lidé si pod pojmem kavárna pořád vybaví spíše místo pro odpočinek než obchod. Co na toto spojení proto říká Mirek Šebesta z Friends Coffee House? „Obecně si myslím, že je velká výhoda, pokud kavárna nabízí další služby, které mohou zákazníci využít. Dáváme jim tím více důvodů přijít. V našem případě máme například zákazníky, kteří k nám chodí s přáteli na víno a kávu, jindy u nás v zasedací místnosti pořádají školení – a zároveň jsou odběrateli naší kávy.

Ovšem Friends Coffee House je unikátní ještě z jiného důvodu: jak bylo řečeno výše, nabízí služby profesionálního krejčího. Kde se vlastně zrodila zrovna tato netradiční kombinace?

Našeho krejčího jsem potkal v roce 2009, když jsem navštívil Hong Kong. Ten je mimo jiné i díky své britské tradici považován za ‘krejčovský pupek světa’. Řekl jsem si, že to vyzkouším a pořídím si oblek a pár dalších věcí na míru. Vybral jsem si krejčovství Star Tailors, kde Sandy a jeho tým vzali moje míry a ušili mi oblek, kalhoty a několik košil. Byl jsem velice spokojen a při naší konverzaci jsem se dozvěděl, že Star Tailors pravidelně jezdí do Vídně, Frankfurtu a Londýna šít klientům obleky. Dohodli jsme se, že až budeme mít v Praze důstojné zázemí, zastaví se na své cestě po evropských metropolích i v Praze,” popisuje začátky Mirek Šebesta z Friends Coffee House.

Dnes si můžete v této útulné kavárně dát nejen výbornou výběrovou kávu, ale také si nechat ušít oblek na míru.

Spojení kavárny a bioobchodu

Ovšem tato kavárna rozhodně není jediná, kde můžete ukojit svou nákupní vášeň. Na pražských Vinohradech najdete velmi milou kavárničku Bistro Zahrada. „Jsme rodinný podnik založený v roce 2008. Původně jsme byli kavárnou a bio obchodem s názvem Bio Zahrada, postupem času jsme však více a lépe vařili, a tak jsme se v roce 2016 přejmenovali na Bi(str)o Zahrada. Od našeho založení nám záleží na kvalitě, jednoduchosti a příjemné atmosféře. Všechno děláme tak, abychom se cítili dobře my i naši hosté,” najdete na stránkách Bistra Zahrada.

A proč zrovna spojení biopotravin a kavárny?Chtěli jsme mít dobré místo, které tu chybělo. Bylo to přesně v době, kdy se o tom teprve mluvilo, takže jsme byli o krok napřed. A tahle kombinace byla nakonec zárukou našeho úspěchu,” popisuje Vanda Švihlová z Bistra Zahrada.

Kavárna pro knihomoly

Snad nejznámějším spojením knih a kavárny představují kavárny Cafe Academia. Najdete je po celé České republice. Jaké ovšem byly začátky této dnes již kultovní kavárny?

Na ty vzpomíná Milan Kašpárek z Cafe Academia na Václavském náměstí v Praze: „Spojení kávy a knihy je podle mě ta nejlepší kombinace. Proto, když jsem před šesti lety dostal příležitost tuto kavárnu provozovat, neváhal jsem ani minutu. Začátky ale byly těžké. Kavárna se sice nachází v samém centru Prahy, ale je umístěna v prvním patře budovy knihkupectví. Ta je jednou z mála zachovalých nejstarších budov v Praze, a tudíž mi žádná reklama na kavárnu nebyla od památkářů povolena.

Jak se tedy podařilo rozšířit povědomí o této kavárně? „Má reklama spočívá v tom, že se snažím podávat co nejkvalitnější servis zákazníkům, kteří svoji spokojenost šíří dál. V kavárně pořádám křty knih, vernisáže obrazů a tiskové konference. Otevřel jsem také krásnou letní terasu, kde si zákazníci mohou vychutnat Václavské náměstí i z jiného pohledu,” vysvětluje Milan Kašpárek ze Cafe Academia.

Zajímavých podniků je po republice více

Ovšem námi jmenované tři kavárny jsou pouze střípkem možností, kam se za nákupy spojenými s vynikající kávou můžete vydat. Alza Café – holešovická oáza v centru nákupní horečky, Calabrone – cykloservis & kavárna, Doubleshot – česká pražírna výběrové kávy či Pivní mozaika – piva z celého světa. Nebo jeden ukázkový příklad za všechny  – Kavárna Knihkopec.

To jsou další možnosti, kde můžete ukojit svůj hlad po nákupech. A podobných podniků vzniká stále více a více. Je možné, že do budoucna bude právě spojení kavárny a obchodu zcela běžné a nahradí tradiční podobu kaváren.

Na co je potřeba se připravit pro začátek?

Co by tedy úspěšní provozovatelé doporučili takovým podnikům do začátku? „Provozování kavárny je náročné a pro každého provozního je dlouhodobou výzvou rozšiřování nabídky služeb, které zákazníci ocení a jinde nenajdou. My sami jsme na začátku podcenili, jak je těžké zviditelnit místo v boční ulici a bez výloh. Kavárna Friends Coffee House se totiž nachází v památkově chráněném McNavenově paláci (kde žil a zemřel František Palacký). Bylo těžké tedy kavárnu zviditelnit a museli jsme tvrdě pracovat, abychom o sobě dali vědět a vytvořili si dostatečně velkou skupinu zákazníků, kteří nás znají, doporučují a pravidelně se k nám vrací,” radí Mirek Šebesta z Friends Coffee House.

Vanda Švihlová popisuje zase start Bistra Zahrada takto: „Bylo to hodně práce a úsilí, ale nás to bavilo, takže jsme to vydrželi. Těžké bylo překonat začátky, kdy k nám nechodilo moc lidí. Těší nás ale, jaké jméno si kavárna vybudovala.

Každý se samozřejmě bude potýkat s něčím jiným. Všichni provozní se však shodují na tom, že je třeba nepolevit a snažit se vydržet co nejdéle.

Natálie Markovská, 18. 05. 2018