Koblihy a donuty v Brně? Nejen o masopustu

Inspirace

Brno donut Funky Donuts inspirace Kafe & Kobliha La Donuteria Mlsná holka Vegan Sweet Bar

Zlatavě opečené bochánky se světlým prstýnkem na krajích, vnitřek nadýchaný jako péřová duchna, rozmanité náplně, polevy a posypky – to jsou koblihy.

Tradičně se tyhle smažené kulaté sladkosti připravují na masopustní úterý, kterým masopust končí. Dříve hlavně proto, aby si lidé vytvořili dostatečné tukové zásoby pro nadcházející období půstu. Původně se dělávaly s povidlovou, makovou nebo tvarohovou náplní, ale dnes se fantazii meze nekladou. V posledních letech do Česka navíc přichází fenomén amerických děravých koblih – donutů, kde náplně nahrazují ochucené polevy.

Za poslední rok se jenom v Brně otevřelo hned několik podniků, kde si můžete tyhle smažené návykové dobroty užít. I když cena donutů a koblih tady několikrát převyšuje cenu těch ze supermarketu, kvalita, chuť a především variabilita příchutí je naprosto neporovnatelná.

Kafe & Kobliha

Už v dobách, kdy se v Brně daly koblihy koupit jenom v supermarketu, začal fungovat projekt Kobliha. Jeho zakladatel Marek Richtar se později spojil se šikovným baristou Honzou Hajflerem a společně otevřeli koblihovo-kávové bistro Kafe & Kobliha. Každý měsíc vás překvapí nové koblihové menu s donuty, cronuty i plněnými koblihami, jejichž příchuti jsou opravdu vymazlené. A právě jednotlivé kombinace chutí, pro které se pekaři inspirují na nečekaných místech, jsou tím, co vás bude na zdejších koblihách bavit.

Zdroj: facebook Kafe & Kobliha
Zdroj: facebook Kafe & Kobliha

Kávu buď z brněnské pražírny Space coffee, nebo z některé ze zahraničních pražíren, které se na mlýnku různě střídají, ochutnáte v espressu i ve vždy čerstvém batch brew.

Adresa: Pekařská 68, Brno; Facebook

La Donuteria

Asi jedny z největších donutů koupíte v prvním patře brněnské tržnice na Zelném trhu. Stálou nabídku ručně dělaných děravých „koblih“ s osvědčenými příchutěmi jako arašíd, kokos nebo malina doplňují nejrůznější speciály. 

Zdroj: La Donuteria Brno
Zdroj: La Donuteria Brno

Iva Kadlčková z donuterie navíc říká, že vedle poctivých surovin najdete v každém donutu i kopec pozitivní energie, a věří, že to lze poznat na úsměvech zákazníků. Ale pozor, mají otevřeno jen do vyprodání, takže neváhejte vyrazit brzy!

Adresa: Zelný trh 14, Brno (1. patro brněnské tržnice), Facebook

Mlsná holka

Tato „koblihárna“ je splněným snem jedné mlsné holky, která se při svých cestách po USA zamilovala právě do amerických koblížků. Po několika měsících provozu doplnily donuty klasických příchutí jako slaný karamel, arašídový nebo sušenkový i plněné koblihy, u nichž nevíte, jaká příchuť vás ten den překvapí. Na své si přijdou i vegani, navíc se Mlsná holka Hanka brzy pustí i do slavných cronutů, tedy kříženců mezi croissantem a donutem. Koblihy mizí během dne rychle, ale není problém si je zarezervovat nebo nechat dovézt přes Dáme jídlo.

Zdroj: facebook Mlsná holka
Zdroj: facebook Mlsná holka

Pokud si chcete připravit donuty doma, vězte, že podle Hanky je nejdůležitější čas a trpělivost. Žádné usnadňování ani urychlovače téhle pochoutce neprospějí.

Adresa: Kozí 2, Brno, Facebook

Vegan sweet bar

Pokud mléko, máslo a vajíčka nepatří do vašeho stravovacího stylu, můžete si na donutech a koblihách pochutnat i tak. Umožní vám to Vegan sweet bar, který kromě veganských donutů, plněných koblih i cronutů nabízí i cheescaky a v létě osvěžující zmrzliny.

Zdroj: facebook Vegan sweet bar
Zdroj: facebook Vegan sweet bar

Veškeré zákusky obsahují jen rostlinné suroviny a jsou bez palmového oleje.

Adresa: Orlí 27, Brno, Facebook

Funky Donuts

Na brněnské měřítko netradiční donuty dělají ve Funky Donuts. Na rozdíl od ostatních podniků je totiž nepolévají cukrovou polevou, ale belgickou čokoládou s různými přísadami. Díky tomu prý donuty vydrží déle čerstvé. V oříškových příchutích najdete ořechová másla a ovocné vás překvapí kousky lyofilizovaného ovoce.

25289403_1986659464879519_111811308192326211_n

Na své donuty navíc používají speciální stroj, takže jsou tahle sladká kolečka nejen dobrá, ale i pěkná.

Adresa: Lidická, Brno, Facebook

Zamilovat se do koblih je snadné, zvlášť když je potkáváte na každém rohu a jejich příchuti se prostě neomrzí. Ve všech podnicích si můžete donut nebo koblihu koupit jak do ruky, tak do krabičky, takže neváhejte ochutnávat. A dejte vědět, který podnik vás nejvíce zaujal.

Máte-li to do Brna daleko, ale víte o nejlepších koblihách ve svém okolí, dejte nám o nich vědět. A nebo si koblihy udělejte doma.

Ája Voráčková, 13. 02. 2018