KVÍZ: Kolik toho víte o rumu? Otestujte své znalosti

Drinks

Myslíte, že o rumu víte vše? Že jste pravými experty a na nadcházející Rumfest by Barlife jste dobře vyzbrojeni? Pak si jistě troufnete na náš rumový kvíz, který vaše znalosti prověří. U všech otázek je správná pouze jedna odpověď. Správné odpovědi najdete na konci kvízu. Pochlubte se nám do komentářů, jaký je váš výsledek!

1) Už dávno neplatí ono rčení, že rum se dělá z brambor. Výchozí surovinou je totiž cukrová třtina, jejíž pěstitelská tradice je stará už přibližně 10 000 let. Odkud tato rostlina pochází?

a) jihovýchodní Asie
b) Jižní Amerika
c) Karibik

2) Ačkoli se obecně traduje, že za vysazením cukrové třtiny v Karibiku stojí Kryštof Kolumbus, jeho pokus byl ale dle pramenů neúspěšný a rostlina nepřežila náročnou cestu do Nového světa. S jistotou tak byla vysazena až v roce 1500 Pedrem di Atienzou na ostrově Hispaniola. Které dva samostatné státy se dnes na ostrově nacházejí?

a) Jamajka a Kuba
b) Barbados a Bahamy
c) Haiti a Dominikánská republika

3) Kvalita nově vznikající pálenky nebyla v počátcích nijak valná. Vždyť galon rumu stál v 1. polovině 17. století pouhé 2 šilinky a 6 pencí. I proto byl rum spíše pitím otroků a bílé chudiny a vysloužil si řadu přezdívek. Jak zněla ta, jež odkazovala na jeho pekelné účinky?

a) Kill-devil
b) Pain-killer
c) Kill-liver

4) Podle nařízení Evropského parlamentu a Rady je rum „lihovina vyrobená výhradně alkoholovým kvašením a destilací melasy nebo sirupu vznikajících při výrobě třtinového cukru nebo ze samotné šťávy z cukrové třtiny, destilovaná na méně než 96 % objemových, takže destilát má zřetelné specifické organoleptické vlastnosti rumu.“ Jaký je podle tohoto nařízení minimální obsah ethanolu v rumu?

a) 37, 5 %
b) 38 %
c) 40 %

5) Výše uvedené neplatí bezvýhradně. Existuje značka rumu, jenž se nevyrábí z cukrové třtiny a přesto může být označován jako rum. Výrobce si totiž zažádal o výjimku a bylo mu vyhověno. Která značka se tak může pyšnit přízviskem rum, ačkoli jím dle legislativy není?

a) A. H. Riise Danish Navy
b) Stroh
c) Austrian Empire

6) Nápoje, které nesplní požadovaný objemový limit ethanolu nemůžeme zvát rumy. Většinou se jedná o likéry na bázi rumu s přidanými aromatickými látkami a nižším obsahem alkoholu. Jak se těmto likérům jinak také říká?

a) grog
b) spiced rum
c) elixír

7) Česká i Slovenská republika se v roce 2016 dostaly do žebříčku top 25 zemí ve spotřebě rumu na jednoho obyvatele. Která země se s přepočtem 2,9 litru rumu na hlavu umístila na prvním místě?

a) Filipíny
b) Dominikánská republika
c) Indie

8) Co se prodejů rumu týče, je největším světovým trhem Indie. Ta produkuje i několik svých značek. Jak se jmenuje ta nejznámnější?

a) Old Monk
b) Tanduay
c) Golden Tiger

9) Který rum je nejprodávanější značkou na světě?

a) Bacardi
b) Tanduay
c) McDowell’s

10) Jak se nazývá celá skupina exotických nápojů, zpravidla založených na rumu, která se zrodila ve 30. letech 20. století a je inspirovaná polynéskou kulturou, v níž je stejným jménem označen první člověk?

a) Punch
b) Fizz
c) Tiki

11) Traduje se, že první Cuba Libre vzniklo během španělsko-americké války. Za autora receptury je považován kapitán Russel, člen regimentu Rough Riders, jenž spadal pod velení plukovníka Theodora Roosevelta. Nebýt amerických vojáků a kubánské války za nezávislost, nápoj Cuba Libre by možná ani neexistoval. V kterém roce koktejl vznikl?

a) 1900
b) 1901
c) 1902

12) Dnes už klasických koktejlů z rumu známe celou řadu, mnohé z nich se vyznačují takřka poetickými názvy. V níže uvedených možnostech je však jeden koktejl, jenž není založen na rumové bázi. Který?

a) Painkiller
b) Pink Lady
c) Dark’n’Stormy

Správné odpovědi:

1a, 2c, 3a, 4a, 5b, 6c, 7b, 8a, 9b, 10c, 11a, 12b

Soňa Hanušová, 25. 03. 2019