Michael Tretter: Alkohol dokážete odhadnout úplně stejně jako akcie

Rozhovor

alkohol Michael Tretter rozhovor Tretter's Gallery Spirits Shop

Ve světě se alkohol zařadil vedle dalších komodit, jako je třeba zlato nebo nemovitosti, mezi výhodné investice. A trend se šíří i u nás. S Michaelem Tretterem jsme si povídali nejen o jeho novém obchodě se špičkovým alkoholem Tretter’s Gallery Spirits Shop, ale také o tom, jak to s investicemi do alkoholu funguje. Proč se vyplácí? Které lahve koupit? A kdy je zase prodat dál?

Jak vznikl nápad na obchod, jako je ten váš?

Byl to vlastně logický krok. Provozujeme už Tretter’s bar, Tretter’s catering, barmanskou školu a já mám alkohol prostě rád, mám rád ty lahvičky, sbírám ho. Tak jsme se dali dohromady s kolegou Danem čtyři roky zpátky a řekli si, že uděláme obchod, kde bychom prodávali špičkový alkohol. Po Praze jsou takové asi čtyři nebo pět, lidé je mají rádi – a my jsme to zase chtěli dělat po našem, aby měl Tretter’s obchod naši integritu.

A tak jsme začali investičně nakupovat alkohol pro sebe a začínali se touto myšlenkou zaobírat do hloubky. Když tomu člověk rozumí a ví, kam peníze investovat, měly by se mu s vysokou pravděpodobností zhodnotit. To se nám podařilo a díky tomu jsme nasbírali obrovské množství lahví, jejichž část tady teď prodáváme.

1

Váš obchod má u nás poměrně ojedinělý koncept, jak byste mi ho představil?

Je to obchod, který v České republice podle nás opravdu nemá obdoby. Nemáme za sebou žádné partnery a sponzory, takže nemáme ani žádné zábrany a prodáváme jen věci, které máme sami rádi. Z 60 % procent je to alkohol z limitovaných edic, který jsme nakoupili už před lety. Část pochází z naší osobní sbírky. Nabízíme například zhruba 70 druhů ginu, ať už jsou to běžné značky jako Beefeater nebo Bombay, nebo pouze limitované edice. Základním řadám se nevěnujeme. Stejně tak tu máme vodky, tequily, čtyři prezenční boxy jsou v pronájmu distribučních firem, které budou představovat své top lahve – například lahev, která koluje po Evropě a na měsíc ji zapůjčí k nám. V zadní části obchodu jsou ještě vína a šampaňské od společnosti VinoVinoVino, ale opět nic komerčního. Celkem je v našem obchodě k vidění 1 600 lahví.

Co za unikáty tady například můžu vidět?

Kromě prodejní části máme i tu neprodejní z naší osobní sbírky. To jsou třeba lahve s etiketami, které už prakticky neexistují. Různé unikáty po všech stránkách. Zaměřili jsme se hodně na komunistický alkohol. Máme tady single malt whisky, ale francouzskou z Bretaně, což je přirozeně absurdní – ale existuje a my ji vystavujeme. Kromě toho obchod funguje i jako galerie se sbírkou barmanského náčiní. Vystavuji tu asi 130 šejkrů, například prohibiční náčiní z roku 1928 v dokonalém stavu. Je to ale hodně široká kolekce. Zákazníci si mohou zakoupit alkohol začínající na ceně 250 Kč.

2

Čím je Tretter’s odlišný od ostatních obchodů s alkoholem?

Je unikátní v tom, že přijdete a za 1200 Kč si koupíte skvělou lahev, které je na světě třeba jen 200 kusů a buď bude postupně zvedat svoji cenu, nebo budete mít minimálně hodně dobré pití. Je to i skvělý dárek k narozeninám. Proč bych měl kupovat lahev za 800 Kč v řetězci, když můžu mít něco mnohem zajímavějšího za 1200 Kč? Chceme zákazníkům trochu rozšířit obzory.

Mají o to zákazníci zájem?

Podnikám v gastronomii už 25 let a mám pocit, že lidé u nás moc rádi konzumují alkohol doma. Ne formou alkoholismu, ale kulturně. Když se podíváte do řetězce, máte tam sortiment lahví, které si de facto můžu dát v jakékoli hospodě na periferii malého města. A to už lidi dnes neuspokojuje. Jsou zcestovalí, bohatnou a rozšiřují si obzory. My se snažíme jim nabídnout alternativu formou kvalitních ginů, vodek a tak dále. To nás baví a myslím, že je spousta lidí, kteří si chtějí pozvat domů partu přátel a pít pěkný gin tonic nebo vodku.

3

Zmínil jste investice do alkoholu. Jak to funguje a proč je výhodné investovat právě do něj?

Těch úrovní je několik. Na začátku je ale potřeba si uvědomit, že, jak často říkávám, peníze kolují po planetě. Jsou peníze, které se vyplatí utrácet, i takové, které zase investovat. Peníze jako takové ztratily už dávno samy o sobě hodnotu. Lidé tak začali přemýšlet, kam ještě investovat. Můžete kupovat zlato, platinu, další komodity nebo investovat do fondů. A jednou přišel někdo s tím, že takovou komoditou je i alkohol, který zraje. Pilířem bylo víno, do kterého se investuje už dlouho. V 80. letech se ale najednou začaly objevovat lahve tvrdého alkoholu, kdy se jedna prodala za 5 000 dolarů. Jedna jediná. Za stejnou cenu bylo možné si koupit sto lahví vína, u kterých už ale musíte v tomhle počtu řešit, jak je odvézt, uložit, také mít člověka, který se vám o ně bude starat.

Tak se zrodila myšlenka investic do tvrdého alkoholu. Začaly se objevovat i zajímavé produkty a dozrávat pro trh. Některé z nich odpočívaly třeba 30 nebo 50 let, někdo je naplnil do lahví a začalo se s nimi obchodovat. U nás je to mladá myšlenka a přijdu si v tomhle směru trochu jako průkopník.

A důvod je úplně jasný. Když tomu rozumíte, víte, co nakoupit, a dokážete to odhadnout úplně stejně jako akcie.

4

Proč to u nás není ještě rozšířené?

Je to z toho důvodu, že tady není žádná osvěta. Češi netuší, že je něco takového vůbec reálné. Jedním z důvodů může být to, že je tady několik distribučních firem, které mají za úkol prodávat svým majitelům a nadnárodním společnostem pilířové značky a občas jim pošlou třeba deset lahví něčeho výjimečného. Na to mají databázi lidí, kteří alkohol skupují jako my. Nedávno se takhle dostaly do Prahy dvě lahve koňaku, které stály jedna 100 000 Kč. Jednu jsme koupili my, jednu nějaký miliardář. Lidi tak nemají šanci se vůbec dozvědět, že něco takového existuje.

Nám se naše sbírka už zhodnotila. Něco nám samozřejmě zůstane, ale pak jsou věci, které jsou tzv. Mona Lisa – a víte, že je na tuty prodáte dál. Je to věc, která se na trhu pořád točí a její cena roste a roste. Je to stejné, jako když máte například první Macintosh od Applu, který je velký jako jedna místnost. Koupíte ho za milion, ale víte, že ho zase časem prodáte za milion a půl. Někdo se vždycky najde. A stejné je to s alkoholem. Je to sekundární komodita. V Čechách je spousta lidí, kteří mají peníze uložené v alkoholu, ale jen proto, že je to baví a mají to rádi. Ale že by tu byl někdo, kdo sedí u stolu a vyloženě obchoduje?

Ve světě je to tedy už běžné?

Rozhodně. V Americe je spousta takových obchodů, také v Anglii jsou zavedené obchody podobného typu jako ten náš, například značka s devadesátiletou tradicí. A organizují tam právě aukce, což je přesně to, co chceme tady taky dělat. Připravíme kalendář na měsíc dopředu, kdy na každou aukci, která bude velmi komorně probíhat v obchodě, pozveme tři, čtyři lidi plus tam budu já nebo kolega. Lidé u takových investic nechtějí být viděni a není to vůbec nutné. Budou se vždy dražit tři lahve, o kterých účastníci budou dopředu vědět.

Kromě toho budeme pořádat i školení, aby lidé věděli, co je pro ně vůbec zajímavá investice. Opět vyvěsíme kalendář a šest lidí budeme učit, z jakého důvodu do téhle lahve investovat a které jsou naopak pro křišťálové kapry a nekupují se, protože je okolo nich jen velká bublina, která splaskne.

5

Mohl byste mi uvést příklad na nějaké konkrétní lahvi?

Tak máme například gin. Jeho konkrétní výjimečnost je v tom, že se jedná o Old Tom gin, což je top gin, velmi kvalitní a sušší. Další důležitá věc je, že lahev byla naplněna v roce 2007, což je deset let zpátky. Lahev má číslo 2, proto my ji třeba neprodáme, protože máme jedničku i dvojku. Dále zjistíte, že lahví je celkem 648. Celkově se ročně prodá 100 milionů lahví jakéhokoliv ginu ročně. Limitka o 648 kusech je dobrá a mít jedničku a dvojku z limitky je velmi dobré. Úplná meta je mít jich co nejvíce z jedné série. Je to tedy limitovaný gin, Old Tom, krásná lahev a v super stavu. To všechno se hodnotí.

Větší hodnotu mají buď první nebo poslední čísla, případně je dobré skoupit z trhu lahví co nejvíce z dané série. Jakmile to uděláte, druhý den se na servery dostane informace, že tyhle lahve zmizely z trhu. A trh rok mlčí. Vy pak vezmete jednu tu lahev, vyfotíte ji a dáte na server obchodníků a alkoholem. Nárůst ceny je pomalý, ale viditelný. Jsou lahve, které mají potenciální roční výnos 8-20 %.

Kolik vy sám máte ve své sbírce lahví?

Sám nevím, ale naposledy, když jsme to počítali s mým společníkem, tak jich bylo dohromady asi kolem tří a půl tisíc. Z toho považujeme 900 kusů za neprodatelné. Nedali bychom je a naštěstí zatím není důvod je prodávat.

6

Ale ta investice a jistota tam je.

Přesně tak. Je to business, je to náročné, musíte vše hlídat a starat se, aby lahve neprošly nějakou zkázou

Samozřejmě mě zajímá, jakou nejdražší lahev máte v obchodě ke koupi?

Včera jsme zrovna jednu takovou odvezli, protože jsme ji prodali – a ta stála 270 000 Kč. Teď tu máme tři kolem 100 000 Kč a pak x dalších za 50 až 60 000 Kč. Takovou zajímavostí je třeba láhev Chivas whisky v limitované edici, která se vyrobila k příležitosti narození královny Alžběty II., která je nyní nejdéle sloužícím vládcem na světě. Královská rodina k jejímu narození nechala udělat limitovanou edici do své osobní královské sbírky. Velkou část z ní si nechali, zbytek se prodal. Když se narodila, lahev neměla téměř žádnou hodnotu, teď u nás stojí přes 60 000 Kč.

7

Má na cenu kromě toho všeho, co jste už zmínil, vliv třeba i nějaký aktuální trend?

Trend asi úplně ne. Celosvětově je nyní trendy pití gin. Jednoho času to byla vodka, whisky je globální trend na trhu s investicemi, celosvětově se pijí rumy. V investicích bych ale o trendu nemluvil, je to obchod. Ten nepodléhá trendům, ale pravidlům.

Karolína Hejlová, 30. 03. 2017