Nová nezávislá palírna Lux Row Distillers

Drinks

Produkce bourbonu prožívá bouřlivé roky – na jedné straně se některé zavedené značky dostávají do zahraničních rukou, na straně druhé vyskakují nové nezávislé destilovny jako příslovečné houby po dešti. Jednou z nich je i palírna Lux Row.

Lux Row Distillers však rozhodně nebude patřit mezi miniaturní destilovny. S dvanácti fermentorovými káděmi a místem na přidání nejen dalších kádí, ale i druhé destilační kolony, je jasné, že jde o prostor pro pálení ve velkém. Není divu; palírna patří firmě Luxco, která vlastní řadu značek, zejména Rebel Yell, Ezra Brooks, David Nicholson a Blood Oath. Pokud jméno Luxco nikomu nic neříká, možná si bude pamatovat název David Sherman Corporation, což byla firma, která se dlouho živila lahvováním bourbonů pro jiné distributory. V roce 2006 se na počest svého zakladatele Paula Luxe přejmenovala na Luxco.

Společnost navíc zřejmě přestalo bavit kupovat bourbon od jiných výrobců, takže vystavělaa masivní destilovnu schopnou produkovat tři miliony galonů alkoholu ročně. Z drobné firmy s jednou vlastní značkou (Juarez Tequila) jich tak dnes má celou řadu včetně rumu, vodky a ginu. A samozřejmě bourbonu.

Historie těchto značek je barvitá. Ezra Brooks patří mezi ty mladší, s pouze 70letou historií. Pozoruhodné je na ní spíše důvod vzniku – měla to být konkurence mnohem známější whisky Jack Daniel‘s. Zajímavější je Rebel Yell, což je bourbon s větším procentem ječmene, který se na trhu objevil v roce 1936 s jediným cílem – potěšit jih Spojených států. Starobyle vypadající etiketa se pyšní rokem 1849, což je ovšem pouhý marketingový trik, protože v té době ve stejné destilovně vznikal bourbon W.I. Weller. Rebel Yell se s přestávkami prodával výhradně na americkém jihu, i když pocházel z Kentucky, které stálo někde uprostřed. Teprve v roce 1984 firma povolila jeho prodej i ve zbytku Spojených států. Samozřejmě jsem neodolal a musel ho vyzkoušet, nicméně je to jeden z mála bourbonů, které dodnes nemám rád.

V nové palírně bude šéfovat John E. Rempe, který se postaral o prémiové verze značek společnosti Luxco, zejména pak ultra-prémiovou sérii Blood Oath. Těchto bourbonů už dnes existuje celá řada, ve všech případech se jedná o směs různě stařených bourbonů Častá je kombinace 8, 10 a 12 let. Ve všech případech se jedná o unikáty, které se nebudou opakovat. Chuť stojí za to, ale budeme se muset rozloučit s minimálně 170 dolary.

Nová destilovna bez velkých fanfár naplnila svůj první sud v lednu 2018. Současné značky se zatím sice destilují v nejmenovaných palírnách, ale až Lux Row pojede naplno, přesune se sem veškerá výroba. Očividně tak nastane další zázrak bourbonového průmyslu – jednu a tutéž chuť je bez větších problémů možné duplikovat kdekoliv.

Václav Větvička, 15. 09. 2019