Ochutnáváme Brno: 8 nejlepších dobrot z okýnka

Inspirace

Stoupnout si na špičky a koukat na obsluhu přes sklo, nebo se sklonit, abyste ji viděli přímo? Takovou prekérní situaci jste asi zažili u nejednoho obslužného okénka, ať už šlo o párek v rohlíku nebo o lístek na nádraží. Ale má to své kouzlo a my se na tento svébytný způsob prodeje podíváme tentokrát do Brna.

I když k brněnským hladovým oknům neodmyslitelně patří tradiční „pizza“ na České, my vás tentokrát pošleme do okének, kde dostanete opravdové dobroty. A to i třeba čerstvý chléb nebo kávu. Koneckonců, okýnkový prodej ocení nejen ti, kteří nemají čas na návštěvu vnitřních prostor, ale také třeba rodiče se spícími dětmi v kočárku na procházce zimním městem.

Phil’s

Dnešní ochutnávku začneme v samotném centru Brna, kde najdete hladových oken více. První zastávkou je Phil’s, kde dělají burgery a hotdogy, které byste čekali v restauraci, ale ne v hladovém okně. Žaludky zahřeje i v Česku netradiční Currywurst nebo grilované krevety. Vzhledem k otevírací době po páté odpolední je to ideální zastávka před návštěvou hospody s kamarády.

Adresa: Kobližná 5, Brno

Ocean48

Sehnat v Brně čerstvé mořské ryby není vůbec těžké, a to díky síti prodejen Ocean48. Některé z poboček jsou doplněny i bistrem a tady přichází na řadu prodejna na České ulici, která ve svém okénku nabízí třeba krevetový burger nebo fish & chips z čerstvé tresky. (A odvážlivci můžou hned naproti přes ulici zkusit zmíněnou legendární „pizzu“!)

Adresa: Česká 26, Brno

Fryends

Jen o pár metrů dál přátelsky vyhlíží okno Fryends, které uspokojí každý veganský hlad. Pochutnají si ale samozřejmě i všežravci. Fryends nabízí bezmasé burgery a plněné bagety. Vlastní čerstvé pečivo, dipy a místo masa třeba červená řepa, domácí seitan nebo veganský sýr a k tomu hromada zeleniny zasytí kolemjdoucí až do osmé hodiny večerní.

Adresa: Česká 31, Brno

Menynem

Vyjdeme už trošku z centra, abychom ochutnali vietnamské závitky a mangový salát. Nic jiného tu sice nedostanete, ale závitky jsou skvělé. Smažené i čerstvé, oboje zeleninové bez masa, a domácí omáčku připravuje v Menynem milá paní z Vietnamu. Pokud si s ní chcete popovídat, opraště svou angličtinu.

Adresa: Veveří 14, Brno

Būcheck

Speciální okýnkovou podkategorií jsou i foodtrucky, které se v Česku těší čím dál větší oblibě. Většinou je potkáte na food festivalech, v Brně nejčastěji na Restaurant Day u Piknik boxu. Būcheck je ale brněnskou stálicí po celý rok, snad jen kromě ledna, kdy si dopřává zaslouženou dovolenou po adventním maratonu na vánočních trzích. Skvělé sendviče a hříšné dezerty servírují každý den kromě neděle a pondělí vedle brněnské tržnice.

Adresa: Zelný trh 18, proluka vedle tržnice, Brno

Eggo Truck

Vajíček k snídani se vzdávat nemusíte, ani když se vám nechce vařit. Naše další zastávka je Eggo Truck, který potěší milovníky vajec na různé způsoby. Vejce z volného chovu najdete smažená v máslové briošce nebo třeba s knedlíkem a škvarky, a to už od půl osmé ráno. Zapijete teplým vaječňákem nebo kávou z lokální pražírny a můžete frčet do práce. Anebo si dát vajíčka k obědu, to už necháme na vás.

Adresa: horní část Zelného trhu, Brno

William Thomas Artisan Bakery

Na začátku jsme vám slíbili i něco jiného než pouliční občerstvení. Tentokrát ochutnáme teplý čerstvý chléb a bagety. A croissanty nebo nově pain aux raisins – skvělý rozinkový šnek. Brněnská pekárna William Thomas Artisan Bakery otevírá čtyřikrát do týdne v pět odpoledne své voňavé okno a prodává pečivo ve francouzském stylu. Z pece přímo do ruky. Každý den se přitom nabídka mírně liší, takže doporučujeme sledovat jejich Facebook.

Adresa: Mozolky 2, Brno

Love coffee

Všechno to spláchneme dobrou kávou, za kterou ale musíme vyrazit trochu dál z centra. Vlastně skoro až na samý kraj Brna, konkrétně na konečnou tramvajové linky č. 9 nebo 11. Právě tam stojí malé kávové okénko Love coffee, které servíruje výběrovou kávu nejen těm, co se potřebuji probudit cestou do práce, ale i těm, kteří se chtějí osvěžit odpoledne cestou z ní. I když se nabízí navštívit kávové okénko o víkendové procházce do lesa, pozor, o víkendu zůstává zavřené.

Adresa: konečná tramvaje č.9 a č.11 Lesná-Čertova rokle, Brno

Zdroj fotografií: facebookové stránky podniků, archiv autorky

Ája Voráčková, 28. 02. 2019