Po Moravě za dobrou kávou

Inspirace

Zajít na dobrou kávu v Brně, Praze nebo v Ostravě není problém. Ale co menší města, městysy nebo dokonce venkov? Najdete i tam něco jiného než cappuccino s „pěnou do koupele“ z tmavě pražené italské směsi nebo piccolo?

Odpověď zní ano. Česká kavárenská scéna je totiž oproti zahraničí unikátní, skvělou kávu dostanete skoro všude, stačí jen nejít naslepo. I menší místa nabízí technicky dobře provedené espresso nebo cappuccino, různé metody filtrované kávy a hlavně kvalitní surovinu v podobě výběrové kávy z českých i zahraničních pražíren.

Pojďme se podívat, kam by se měl „kávomil“ na jižní i severní Moravě vydat, aby jeho chuťové pohárky nestrádaly. Jen pozor, zkontrolujte si předem otevírací dobu, protože často mají tyto podniky otevřeno jen některé dny v týdnu!

Fabrica de café

Začneme na jihu Moravy, kde se v posledních letech kávových pokladů vylouplo víc. Pokud byste se zeptali, jakou kávu mají na mlýnku v hodonínské Fabrica de café, pak vězte, že tu nejlokálnější. Praží si ji totiž sami a k vynikající kávě pečou vlastní dorty, což už je dnes téměř povinná výbava dobré kavárny. Ale hlavně i sem dorazila móda domácích nanuků.

Adresa: Štefánikova 2, Hodonín


Zdroj: Facebook Fabrica de café – pražírna kávy a kavárna

Dvorek bořetické fary

Když se řekne „káva na jižní Moravě“, většina si představí Brno, ale u vína musíte cestovat více na jih. Bořetice, obec s necelou stovkou obyvatel, nabízí obojí. Bořetický Dvorek je oázou pro každého, koho zajímá nejen zkvašený vinný mošt, ale právě i káva.

Na mlýnku nejspíš potkáte kávu z brněnské pražírny Rebelbean, osvěžíte se limonádou z vlastních sirupů a chuť na sladké ukojíte vyhlášenými brněnskými cukrovinkami Republika nebo dorty od Ema má dobroty. Nechybí nejlepší moravská vína a k nim i moravské sýry a paštiky. Posezení venku pod starou jabloní je úžasné, za nepříznivého počasí si ale odpočinete v designovém kontejnerovém modulu přímo u baru nebo ve staré zrekonstruované stodole.

Adresa: Bořetice 188 (u kostela)

Autor: Jaromír Šauer

Kavárna a galerie Stříbský mlýn

Zůstaneme ještě na jižní Moravě, ale přiblížíme se k Brnu. Nabídka Stříbského mlýnu v Ivančicích je podobně lákavá. Kávu Doubleshot doplňují k osvěžení Hostětínský mošt a Pragerovy limonády. Na mlsné jazyky čekají opět brněnské dobroty, tentokrát od Kokina, nepečené dorty z Raw with love a nanuky Praha. A kvasový chleba z ivančického pekařství U Filipínů jste už měli?

Kavárna a galerie ve starém mlýně je svět sám pro sebe. Nenajdete tu teď tolik moderní skandinávský nebo minimalistický design. Naopak tu kouzelnou atmosféru vytváří množství uměleckých artefaktů – nerezová monstra i dřevěné loutky, kamna na dřevo a fasáda porostlá břečťanem. A příjemný klid.

Adresa: Stříbský mlýn 1114/4, Ivančice

Zdroj: Facebook Kavárna a galerie Stříbský mlýn

Jizba Luhačovice

Byla by to věčná škoda, kdyby v krásném lázeňském městě nebyla dobrá kavárna. A Luhačovice takovou naštěstí mají! I když byste ve více než sto let starém prostoru s vyřezávanými lavicemi a kachlovými kamny moderní způsoby přípravy kávy nečekali, Jizba Luhačovice jen klame „tělem“.

Jizba láká na kávu z vlastní pražírny a můžete ji ochutnat jak v espressu, tak filtrovanou. Za pozornost pak stojí filtrovaná káva z „moravské kality“, kterou si tu po vzoru té japonské vyrábí sami. Ostatně pokud jste milovníci tradiční keramiky, neodejdete odsud jen s uspokojenými chuťovými buňkami, ale třeba i s ručně malovaným hrnkem.

Adresa: Masarykova 198, Luhačovice

Zdroj: Facebook Jizba Luhačovice

Kavárna Canall

Než se z jižní Moravy přesuneme na tu severní, ještě si uděláme krátkou zastávku v Prostějově. Kavárna Canall je přesně ten typ podniku, který bude vypadat skvěle na Instagramu. Kromě uvolněné atmosféry vás tu čeká na espressu káva z olomoucké pražírny Kikafe a v kávě z chemexu nebo vacuum potu ochutnáte výběrovou arabiku ze zahraničních pražíren, jako je Koppi ze Švédska, dánská La Cabra nebo berlínská The Barn. Kromě toho ale určitě zkuste v Česku nepříliš obvyklou vietnamskou kávu. Tu tady servírují tradičním způsobem v klasických Phin filtrech.

Adresa: Wolkerova 27, Prostějov

Zdroj: Canall – coffee boutique vintage

PROČ NE – Coffee & Cocktail bar

Dorazili jsme do Moravskoslezského kraje a jdeme ochutnávat. Třeba alkohol a kávu v Novém Jičíně? Proč ne! Kávový a koktejlový bar s netradiční otevírací dobou (většinu dnů má otevřeno od 7:27 do 19:57) nabízí kávu Doubleshot, kterou doplňují domácí moučníky a jiné pochoutky. Je libo brunch v asijském stylu, sushi večer nebo palačinkový den? A pokud máte chuť na něco ostřejšího, nenechte si ujít ochutnávku nějakého netradičního alkoholu.

Adresa: Hoblíkova 491/2, Nový Jičín

Zdroj: Facebook PROČ NE – Coffee & Cocktail bar

Kavárna Vila

Přesuneme se o pouhých dvanáct kilometrů dál, do krásné secesní vily v Kopřivnici. Ve Vile Machů se nachází Kavárna Vila. Můžete se tu také ubytovat a užít si tak v místní kavárně skvělou snídani, poobědvat vydatnou polévku a večer si odpočinout u sklenky whisky nebo koktejlu. Na mlýnku je nejčastěji káva z Doubleshotu nebo z ostravské pražírny Laura Coffee.

Adresa: Štefánikova 225/47, Kopřivnice

Zdroj: Facebook Kavárna Vila

Pikola

Naše poslední zastávka je v Šumperku, v podhůří Jeseníků. V rodinné kavárně Pikola piccolo nedostanete, ale dobré espresso a nápoje na jeho bázi jsou tu jistotou. Kavárna začínala na devíti čtverečních metrech, ale dnes už je čtyřikrát větší a nabízí vše, co musí dobré kavárny mít. Výběrovou kávu z českých i zahraničních pražíren (vždy na mlýnku najdete alespoň jednu českou) doplňují vlastnoručně vyráběné dezerty.

Ostatně na ruční práci i poctivém přístupu si zakládají, jakkoliv to v dnešní době může znít jako klišé. Navštívíte-li Šumperk o víkendu, nevynechejte nedělní brunch – vždy od deváté hodiny ranní až do vyprodání zásob. Ve všední den můžete mít štěstí na cupping kávy, jejichž frekvence prý na podzim vzroste díky vlastní pražené kávě.

Adresa: Polská 3, Šumperk

Zdroj: Pikola

Máme radost, že se kávě daří i v menších městech a doplnění hladiny kofeinu v krvi během výletu za město je zase o něco snazší. Máte oblíbenou kavárnu ve vašem malém městě? Dejte nám vědět!

Ája Voráčková, 30. 07. 2018