Skryté kouzlo Vietnamu: Kam v Česku za výbornou vietnamskou kávou?

Inspirace

gastronomie káva kavárny Vientam

Vietnam. To není pouze dechberoucí asijská země plná přírodních krás, přátelských lidí a historických památek. Je to také vynikající světová kuchyně, která v současnosti dobývá i česká srdce. Vietnamská kuchyně má spoustu podob a variací. Ovšem ne každá vietnamská restaurace či kavárna je skutečně vietnamská. Najdou se tedy také u nás skutečně typické vietnamské kavárny, za které by se nestyděl ani vietnamský prezident Đặng Thị Ngọc Thịnh?

Odpověď zní ano! Vietnamské kavárny v Česku už dávno nejsou jen těmi levnými napodobeninami připravujícími zelený čaj a vařícími českou „čínu” na tisíce a jeden způsob. I u nás se konečně můžete setkat s poctivými vietnamskými kavárnami, kde jsou kávové a čajové nápoje připravovány a servírovány tradičními postupy.

Pojďme se tedy společně podívat za krásami vietnamské kávy, kam by se rozhodně měl každý milovník kávy, čajů a vietnamské kuchyně v Praze vydat, aby byly jeho chuťové pohárky maximálně uspokojeny. Jen pozor, doporučujeme si v některých z nich rezervovat stůl předem. Někde totiž bývá neustále neúprosně plno.

Dak Lak Coffee

Firma Dak Lak Coffee vznikla naprosto čirou náhodou. Její zakladatel Tuan se v roce 2012 rozhodl navštívit svého bývalého spolužáka v provincii Dak Lak (Đắk Lắk). Tato provincie se vyznačuje rozlehlými kávovými plantážemi, které jsou pro tuto provincii hlavním zdrojem příjmu. Vietnam je dokonce hned za Brazílií největším dodavatelem kávy na světě.

Ovšem kvůli nižší kvalitě se káva z Vietnamu používá především do směsí a instantních káv. Firma Dak Lak Coffee proto vznikla hlavně kvůli tomu, aby světu ukázala, že se ve Vietnamu nepěstuje pouze levná káva do směsí, ale vynikající káva, která má své typické aroma a chuť.

Trvalo to dva roky příprav a hledání té správné kávy než v létě roku 2014 spatřila světlo světa pražírna Dak Lak Coffee.

Pražírna nyní funguje již čtyři roky a za tu dobu se jejich produkty hodně změnily. Z jednoho druhu kávy se postupně rozrostli na pět druhů káv – od silnější robusty až po výběrovou arabiku. Mimo stálou nabídku nabízí zákazníkům také sezónní výběrové kávy. Svou vyhlášenou zelenou kávu dodávají i do českých pražíren a praženou kávu nabízí v různých kavárnách, restauracích a firmách.

Díky kombinaci asijské a evropské kávové kultury dokáží nabídnout zákazníkům něco nového. S jejich kávou si můžete připravit klasické kávové nápoje jako jsou espresso nebo cappuccino, ale také mnohem exotičtější nápoje jako jsou káva s kokosovým mlékem (cà phê cốt dừa) nebo káva s vaječným žloutkem (cà phê trứng). Ostatně i tyto nápoje můžete ochutnat v jejich partnerských kavárnách a restauracích.

Adresa: Opletalova 928/20, 110 00 Nové Město, Praha

AntHill

Kavárna AntHill měla původně vzniknout jako doplňková oáza klidu s vietnamskými nápoji a malými pochutinami pro studentský cowork v centru Prahy. Ten ale přes všechnu snahu nespatřil světlo světa, a tak se původní plány musely poněkud uskromnit.

Z velkých plánů zůstala jen kavárna, název a sáhodlouhé ambice poskytnout prostor, kde by se sdružovali lidé s touhou a podnikavostí něco zajímavého dělat či pořádat. Velké oči a mladická naivita umožnila skočit do otevření kavárny po hlavě a přes mnohé porodní bolesti se v roce 2017 slavnostně otevřela kavárna AntHill poblíž Náměstí Míru v ulici Americká s číslem 39 (a doplnila tak mnohé podniky minorit a expatů).

Díky vietnamskému původu zakladatelů bylo jasnou volbou přinést do srdce Evropy trošku autentičtější vietnamskou kulturu. A tak se majitelé rozhodli kavárnu vytvořit ve stylu „Thời bao cấp”, což byla vietnamská obdoba československých front na banány, tedy poválečné období přídělů. Je to v jistém smyslu také připomínka podmínek, ve kterých museli žít naši rodiče, kteří přes všechno strádání vždy dbali na mezilidské vztahy.

Majitelé ovšem nechtějí, aby chození do této kavárny bylo jen o tom vyfotit hezkou fotečku jejich avokádových nebo mangových smoothies či do sebe dostat pořádnou dávku kofeinu z vietnamské kávy. Snaží se plnit tento unikátní prostor rozmanitými akcemi od vernisáží, živého kreslení nebo hraní deskových her až po kavárenské právnické semináře, soci-politické debaty a přednášky či promítání zajímavých dokumentů, hudebních koncertů či cestovatelských večerů nebo dokonce i módních přehlídek.

Cílem je tedy udržovat ve městě místo, kde do sebe dostanete nové chutě a vůně, ať už ve smyslu gastronomickém nebo intelektuálním.

Adresa: Americká 39, Praha 2

Cafefin

Zakladatelem projektu Cafefin je Jackie, který se zabýval grafickým designem a později fotografováním. Během cest a focení na Islandu hodně přemítal nad životem, co dál a jak pokračovat s fotografováním. Rád by totiž prezentoval své fotky i mimo Instagram.

Tehdy se mu v hlavě zrodila myšlenka – výstava svých fotek z cest. Potíží však bylo, že výstavy jsou limitované časem; Jackie přemýšlel spíše o něčem trvalém, proto začal uvažovat nad galerií. Žel bohu ani galerie nebyla to pravé ořechové. Galerie totiž spadá pod klasický stereotyp, kdy lidé zkrátka přijdou, projedou očima vystavované exponáty a hned zase odejdou.

To, co Jackie chtěl, byl prostor, kde by si lidé mohli jednoduše v klidu prohlédnout fotky, posedět a při té příležitosti si dát například i něco k jídlu a k pití. Po kratší úvaze byla jasným favoritem káva – a tím je i dodnes.

Tak věci do sebe začaly zapadat a představa kavárny byla na světě.

Prostor se našel, a to hned v sousedství Pho Vietnam Tuan & Lan. Tímto se Jackie plynně zapojil do rodinné firmy. Rodiče mu nechali volnou ruku a přestavba celého prostoru mohla začít. Jackie si pečlivě vyhrál s designem interiéru, absolvoval kurz baristy. A tehdy to přišlo! Kávu, k níž ze začátku neměl téměř žádný vztah, si doslova zamiloval.

Jedním z nejdůležitějších prvků, kterým se Cafefin odlišuje od ostatních, je fakt, že hned od úplného počátku začala jako vůbec první vietnamská kavárna v České republice nabízet zásadně výběrovou kávu. I jejich menu bylo hned od vzniku značně odlišné od ostatních vietnamských podniků – nenabízí tradiční „mix asijské kuchyně, přizpůsobený českým poměrům“, ani ryze autentické vietnamské věci, jejich kuchyně je zkrátka fusion.

To, oč v kavárně Cafefin však opravdu jde, je především výběrová káva. Kvalitní kávu pečlivě vybírají od různých pražíren z celého světa, nejčastěji pak ze Skandinávie.

Adresa: nám. J. z Poděbrad 4, Praha 2

Cà phê

„Jako většina mých vrstevníků jsem taková rozdvojená osobnost, napůl Vietnamka, napůl Češka,” říká zakladatelka kavárny Cà phê. „Vždycky jsem si přála mít prostor, kde to bude hezké, budu se tam moci setkávat s lidmi. Potom přišel kavárenský boom a přišlo mi to vlastně jako super nápad, udělat si svoji kavárnu. No a v tu chvíli mi přišlo spojení těch dvou pro mě nejlepších věcí – vietnamské tradiční kuchyně a západní kávové kultury – jako dokonalá kombinace.

A tak vznikl koncept kavárny Cà phê. Nemají zde trendy fotogenická jídla, jako je tomu teď všude, ale zato se drží tradičních kombinací jídel a příchutí vietnamských pokrmů, které byste dostali ve Vietnamu na malých plastových židlích na ulici, tedy na místě, kde Vietnamci jedí nejraději.

S designem se taktéž chtěli trošku lišit od toho, co už bylo všude. „Představu jsem měla jasnou a k realizaci mi dopomohly designérky Andrea a Martina a moje dobrá kamarádka Kateřina Blaháková, která je autorkou dominantní tapety v naší kavárně. Chtěli jsme zachytit spojení kultur i v designu kavárny, ne úplně kýčovitým a násilným způsobem, ale pokud bude host všímavý, tak si určitě všimne drobných detailů, které jsme zakomponovali do interiéru,” popisuje vznik kavárny Cà phê jeho zakladatelka.

Adresa: U Průhonu 9, Praha 7

Tonkin Kafé

Tonkin Kafé je malá vietnamská kavárnička v Opletalově ulici, která vede z Václavského náměstí až k hlavnímu nádraží. Tuto nenápadnou kavárnu založili dva mladí muži – Chu a Jerry, kteří jsou původem z Vietnamu.

Chu s Jerrym se potkali zhruba před dvanácti lety na vietnamském dětském táboře organizovaném v České republice. Oba si padli do oka díky společné oblibě k hiphopové hudbě. Přátelství trvalo přes střední školu a univerzitu až dodnes, kdy se spolu v roce 2017 rozhodli otevřít kavárnu.

Proč zrovna Tonkin? V historii Vietnamu, kdy v Jihovýchodní Asii probíhala francouzská kolonizace, se severní části Vietnamu říkalo Tonkin (Dong kinh / Động kinh). Oba chlapci pocházejí přímo z Hanoje, města, které bylo i hlavní metropolí Tonkinu za francouzské kolonizace.

Ovšem dnes, když se řekne Tonkin, tak už si místní na Praze 1 vybaví spíše roztomilou kavárnu s příjemnou atmosférou.

Adresa: Americká 39, Praha 2

Banh-mi-ba

V případě pražské restaurace Banh-mi-ba vše začalo příběhem. Příběhem o dědovi, který procestoval celý Vietnam a živilo ho ochutnávání jídla. Věděl totiž přesně, jak má co chutnat. „Už od malička jsem tušil, že půjdu v jeho šlépějích. Že se jednou budu věnovat cestování a gastronomii. Ani potom, co jsem se přestěhoval do České republiky, se na mém snu nic nezměnilo. Právě naopak, měl stále reálnější kontury. Navštívil jsem mnoho evropských i vzdálenějších zemí a sbíral inspiraci. K srdci mi přirostl Berlín, jeho atmosféra, otevřenost a hlavně svěží, moderní restaurace a kavárny. Už od začátku bylo jasné, že se nikdo z nás nezastaví v půli cesty. Cíl byl jasný, dovést bagetu banh-mi k dokonalosti. Tak jsme zkoušeli, ochutnávali, dohadovali se a měnili. Trvalo to měsíc, než jsme byli všichni konečně spokojeni,” popisuje začátky zakladatel restaurace Banh-mi-ba Hung Le.

A tak vznikl příběh s chutí… Banh-mi-ba ovšem není obyčejná vietnamská restaurace či kavárna. Jedná o speciální podnik, kde se zaměřují na tvorbu poctivých baget s vůní Vietnamu. Můžete si zde vychutnat bagety s kuřecím, vepřovým i hovězím masem, s nejrůznějšími vietnamskými ingrediencemi, ale také pho či tradiční rýžové pokrmy.

Adresa: Thámova 19, Praha 8

Zdá se, že je Praha městem vietnamské kuchyně zaslíbeným, ovšem zdání pouze klame. Naše povídání zakončíme v brněnské restauraci a kavárně Zô – pivo, káva a vietnamské jídlo v Brně. Jedná se o typickou vietnamskou restauraci, kde si můžete dát nejen klasické asijské pokrmy, ale také tradiční vietnamskou kávu. Milovníci čaje zase mohou ochutnat typický vietnamský zelený čaj. A pokud ani jednomu neholdujete, dozajista vás potěší i zdejší nabídka piv.

Adresa: Bayerova 10, Brno

Natálie Markovská, 31. 10. 2018