Systém a řízení zásob: Největší problém většiny restaurací

Business

business pokladní systém skladování tipy

Část podnikatelů sice považuje za důležité mít zásoby pod kontrolou, ovšem většina nemá o zásobách ani ponětí. Takový stav tedy není vůbec optimistický. Když navíc vezmeme v potaz fakt, že přebytečnými zásobami vyhazujete peníze oknem a nedostatečnými zásobami se obíráte o zisk, měl by pro vás být stav zásob na prvním místě. Jak tedy zajistit, aby bylo jídla tak akorát?

Sbírejte informace!

Na začátku to bude tápání ve tmě. Pokud restaurace teprve začíná, neví, jak se jí bude dařit a jak moc půjdou jídla na odbyt. Proto budou začátky rozpačité. Ale ne na dlouho.

Každý den řádně zapisujte stav zásob do elektronického formuláře, ať už do excelovské tabulky nebo do chytrého pokladního systému. Časem začnete i bez složitých výpočtů vidět v číslech souvislosti. Najednou už to nebude věštění z křišťálové koule.

Jak výpočet funguje?

Pokud budete od začátku používat moderní aplikaci pro chytrý pokladní systém, budete mít celý proces jednodušší. Pokladní systém je totiž napojený přímo na váš prodej. Vsadit můžete na chytré řešení od Storyous. Naše chytré pokladny totiž nevydávají pouze účtenky, ale také automaticky pracují se skladovými zásobami. A ani se nemusíte kamarádit s matematikou.

Provozní týdně stráví nad sklady jeden celý den. S chytrým pokladním systémem ovšem všechen tento čas ušetříte! Každý den budete mít jasný přehled o tom, kolik kusů, gramů či litrů daných potravin jste měli na začátku dne a kolik vám zbylo na konci. Tato čísla sledujte nejen v čase, ale také s přihlédnutím ke konkrétním dnům. Souvislosti vám brzy začnou být jasné.

Zjistíte například, že pondělky bývají slabší, kdežto pátky jsou nejsilnější, a proto je potřeba mít na pátek dostatek jídla. Postupem času z čísel vytvoříte průměry a nakonec trend, který vám přesně ukáže, kolik čeho byste měli pořídit třeba zrovna na zítra.

Zlepšete technologické zázemí

Jakmile se začne zapisování zlepšovat, zjistíte, že počet položek na seznamu neustále narůstá. A excelovská tabulka vám jednoduše přestane stačit. Ideální proto bude vsadit na moderní aplikaci určenou přímo pro řízení zásob. Ta v mnohém usnadní práci a navíc přesně vypočítá množství zásob do budoucna. Důležité je zorganizovat tento proces tak, aby běžel hladce a jednoduše.

Pevné principy, pevné řízení

Zásadní je také v řízení zásob nepolevit. Nastavte si tento proces jako každodenní povinnost. Delegujte zapisování zásob na některé dva zaměstnance a důsledně požadujte dodržování každodenního zapisování. Jen tak získáte relevantní informace, které vás povedou při řízení zásob.

Odchylky se časem ztratí

Jakmile budete mít za sebou měsíce každodenní kontroly, zjistíte, že se nejen zpřesnil odhad zásob na ten který den v týdnu, ale také se prakticky vytratí odchylky v odhadu.

Zjistíte, které dny jsou silnější a které slabší. A už nebudete zbytečně utrácet za potraviny, které se nakonec vyhodí. Dostanete se do stavu, kdy budete mít všeho tak akorát. Je to sice běh na dlouhou trať, ale rozhodně se vyplatí.

Natálie Markovská, 22. 04. 2018