Trendy podniky v Brně: chutně i bez masa

Inspirace

Bajkazyl Brno Café Pilát Forky's Fryends inspirace Pizzapunk Tři ocásci vegan vegetarián Vegg-Go

Právě teď před Velikonocemi nastává ideální doba, kdy ochutnat bezmasou kuchyni. Je totiž postní období, během kterého tradičně z jídelníčku mizí právě maso. I když můžete půst pojmout podle svého a odepřít si takřka cokoliv, pojďme se podívat do brněnských podniků, kde vaří právě bez masa – a přesto skvěle.

Na snídani, brunch i na oběd do Café Pilát

S vegetariánskou kuchyní se často pojí orientální chutě. Není to náhoda, protože kuchyně severní Afriky a Asie pracují s luštěninami, které jsou v bezmasé kuchyni důležitým zdrojem bílkovin. Café Pilát do své nabídky zařazuje vedle luštěnin i nejrůznější obiloviny a často se inspiruje právě v orientální kuchyni.

Zdroj: facebook Café Pilát

Kde jinde ochutnáte jídla jako zapečený lilek sharmoula s bulgurem a mandlemi, kardamomovou rýži nebo černou čočku s pečeným celerem? Pilát není typicky vegetariánský podnik, uspokojí i masožravce, ale bez masa si kromě oběda můžete dopřát i snídani a pro víkendové spáče je tu i brunch s falafelem.

Adresa: Kapucínské náměstí 5, Brno

Zábavné saláty ve Forky’s a Vegg-Go

Oběd, večeři, ale i svačinu si dejte ve Forky’s. Čistě veganské bistro, které své pobočky otevřelo i v Praze nebo Ostravě, nabízí zeleninové saláty, burgery nebo tortilla wrapy. Jiné než rostlinné suroviny tu nenajdete. O tom, že saláty nemusí být vůbec nuda, vás přesvědčí takzvaná superbowl – zeleninová mísa, kterou si namícháte podle vlastní chuti.

Adresa: Jezuitská 6/1, Brno

Zdroj: facebook Vegg-Go

Saláty, polévky nebo další teplá jídla nabízí i bistro ze sítě Vegg-Go. Podnik je se svou sítí bister v mnoha městech České republiky jistotou pro veganské cestovatele. A jednu pobočku najdete dokonce ve Vídni!

Adresa: Masarykova 34, Brno

Rychlý burger na České i o půlnoci

Zdroj: facebook Fryends

Rychlá okna kolem „Čáry“, jak se přezdívá hlavnímu brněnskému místu setkávání, jsou už tradicí. Slouží hlavně k zahnání nočního hladu, a právě okénko Fryends je se svými veganskými burgery a bagetami skvělým zpestřením současné nabídky ne zrovna zdravých jídel. Navíc i Fryends je otevřeno do nočních hodin, takže si nemyslete, že vegani jsou nudní patroni, kteří se večer nebaví. Do baget i do burgeru se seitanem nebo s červenou řepou si navíc můžete další ingredience nakombinovat podle své chuti.

Adresa: Česká 31, Brno

Veganská pizza až domů

Autor: Monika Rygálová

Nováčkem na veganské mapě Brna je Pizzapunk – pizzerie, která hlásá, že se nebude snažit zalíbit všem, dbá na původ surovin a snaží se používat hlavně ty lokální. Říkáte si, že veganská pizza nemůže bez sýra fungovat? Tak zkuste „mozzarelu“ z kešu oříšků nebo „parmezán“ z dýňových semínek. Třeba budete příjemně překvapeni. Pizzapunk myslí i na rozvoz, takže přepadne-li vás lenošivá nálada, můžete si nechat vege-pizzu dovézt až domů.

Adresa: Jana Uhra 6, Brno

Společensky odpovědně ve Třech ocáscích a Bajkazylu

Zdroj: facebook Tři ocásci

Tři ocásci nejsou jen kavárnou a bistrem. Majitelé se prezentují jako sociální družstvo, protože o všech věcech rozhodují společně. Do svých jídel promítají co největší sociální, etickou a ekologickou zodpovědnost, a právě proto je jejich podnik čistě veganský, sezónní a lokální. Bez masa se tu najíte po celý den – od snídaně po večeři – a ke kávě dostanete i veganský zákusek. Pokud vám zdejší dobroty zachutnají natolik, že je budete chtít i na oslavě narozenin nebo na svatbě, vsaďte na místní catering.

Adresa: Třída Kpt. Jaroše 18, Brno

Zdroj: facebook Bajkazyl Brno

V podobném stylu funguje i brněnský Bajkazyl. Tam si nejen spravíte kolo, ale v kavárně si vedle kávy můžete dopřát vegetariánské a veganské jídlo a dezerty z lokálních surovin.

Adresa: Dornych, Brno

Ája Voráčková, 15. 03. 2018