Výhody věrnostního programu pro loajální hosty i byznys

Business

business

Věrnostní programy všeobecně představují jeden z nejefetivnějších způsobů marketingu podniku, zároveň do nich nemusíte investovat žádné závratné částky, naopak. Trik je především v tom vyvolat v zákaznících pocit zájmu a přátelského vztahu.

Poděkujte svým spokojeným zákazníkům

Dobře nastavený věrnostní program odměňuje zákazníky, kteří se vracejí do svého oblíbeného podniku a pravidelně tady utrácejí svoje peníze. Ti si určitě zaslouží vaši pozornost a snahu navázat hlubší vztah. Věrní zákazníci totiž v průměru utratí o 67 % víc než nově příchozí a s velkou pravděpodobností budou místo doporučovat svým kamarádům nebo rodině.

Způsobů, jak nastavit věrnostní program, je celá řada, všechny mají za cíl dát hostům důvod přijít znova jednoduše tím, že dostanou něco navíc. Podle průzkumů až 81 % zákazníků naplánuje svoji další návštěvu konkrétního podniku právě proto, že je ve hře nějaká odměna.

Kartičky, razítka i aplikace

Každý z nás ve své peněžence s největší pravděpodobností najde celou řadu věrnostních kartiček, kde sbírá razítka, body nebo uplatňuje speciální slevy. Věrnostní programy v gastru nejčastěji nabírají podoby každého desátého produktu (káva, pivo, salát) zdarma. Běžně se taky setkáváme se sbíráním kreditů za nákup, například každých pět procent z útraty. Velmi speciální hosté můžou mít i trvalou slevu na celý nákup nebo dostávat informace na speciální akce a slevy pouze pro ně.

Žádným sci-fi dnes už ale nejsou ani aplikace v mobilu, které dokážou “odchytit” zákazníka v blízkosti podniku a dát mu vědět, že dneska může ochutnat novou nabídku s 10% slevou, že mu chybí už jen jedna káva do desáté zdarma, nebo mu připomenout specialitu na dnešním menu. Takové aplikace navíc kompletně ruší potřebu tisknout nebo vyrábět jakékoli kartičky a dokonce dokážou být i napojené přímo na pokladní systém.

Poznejte zákazníka líp než svého souseda

Kromě všech zmíněných výhod má věrnostní systém ještě jednu další a zcela neopominutelnou. Dává majiteli do rukou nové informace o jeho zákaznících a jejich chování. Při propojení s pokladním systémem majitel navíc vidí nejen to, co a kdy se u něj prodává, ale také přesně ví, kdo za jeho službu platí a co konkrétně chtějí právě vracející se zákazníci.

Na základě těchto dat přesně víte, co si zákazníci přejí, a dokážete jejich tužbám jít naproti. A nejen anonymní většině, ale i každému jednotlivci zvlášť. Když do podniku přijde Honza Gurmán, chytrý pokladní systém se spáruje s jeho aplikací a ukáže, že si poslední dva měsíce pokaždé objednává sojové cappuccino nebo bezlepkový dort. Obsluha s ním podle toho může navázat velmi osobní kontakt a posunout celý zážitek o zcela jinou úroveň.

Meze v originalitě a přístupu k věrnostní systému v podstatě neexistují a ukázat hostovi svůj zájem o něj se dá téměř jakkoliv. Vyplatí se ale držet tento systém jednoduchý, aby pro něj host musel udělat minimum a byl pro něj zadarmo, odměny by měly být lákavé a pojetí kreativní. A především, věrnostní program by se měl vyplatit oběma stranám.

Zalíbila se vám myšlenka odměn pro vracející se zákazníky? Mrkněte se, jak věrnostní systém děláme ve Storyous.

Karolína Hejlová, 17. 04. 2018